Internet jako pomocník při výběru dovolené

Ať už hodláte prázdninový čas trávit někde poblíž rodné hroudy, nebo raději cestujete za sluníčkem exotičtějších oblastí, dokáže vám internet výrazně pomoci. Víte například, kde hledat nejlevnější zájezdy či praktické turistické informace?
Internet jako pomocník při výběru dovolené

Ani v oblasti cestovního ruchu není český internet žádným trpaslíkem. Nabízí totiž plnou náruč užitečných informací – z pohodlí domova si vyberte místo, rezervujte letenky i ubytování a zjistěte aktuální počasí či lokální možnosti sportovního vyžití, uspokojení gastronomických choutek a další lákavé druhy relaxace.

Ještě před překročením českých hranic by vás mohlo zaujmout některé z atraktivních domácích rekreačních oblastí. Chcete-li si vyrazit do stylové chaty nebo chalupy, zalistujte nejprve webovými stránkami www.travelguide.cz. Své představy zde vystihnete buď pomocí intuitivního vyhledávání, nebo map jednotlivých regionů. Zároveň se vám otevírají dveře do několika desítek cestovních kanceláří, jejichž nabídku můžete procházet z jednoho rozhraní a podle různých kritérií.

Nabídka od každého trochu

Mezi ucelené weby, jež nabízejí velice širokou paletu zájezdů rozličných cestovních kanceláří, patří například www.nettravel.cz, www.invia.cz, www.zajezdy.cz, www.cestovani.cz, www.dovolena.cz a www.e-ck.cz. Každý z nich poskytuje široké spektrum destinací a komfortních dovolených, čehož si jako koncoví uživatelé můžete užívat plnými doušky. Mezi největší výhody patří přímé celorepublikové srovnání cen, nabízených služeb i zprostředkování cest do exotických zemí.

Agentura zprostředkovávající zájezdy nejprve musí upoutat zákazníkovu pozornost, například profesionálními webovými stránkami nebo existencí alespoň jedné z kamenných poboček. Klient, který získá prvotní důvěru, se však zpravidla nespokojí s informačním obsahem webových stránek a požaduje podrobnější údaje. Druhým krokem k získání nového klienta je proto nutnost disponovat profesionálně zvládnutou komunikací při objednávání zájezdů s dostatečnou kapacitou operátorů. Žádný e-shop se zatím ještě bez telefonického kontaktu neobešel. V případě cestovních kanceláří, kdy sezóna od dubna do září představuje tři čtvrtiny roční tržby, je třeba počítat s průběžnými výkyvy kapacit operátorů během roku.

Pokud už máte vybraný cíl své nadcházející cesty, internet vám podá pomocnou ruku také v případě dohledání dalších informací. Pohodlné ubytování dělá pohodovou dovolenou, virtuální procházku hotely si proto dopřejte například na webových stránkách www.all-hotels.com. Jednotlivé hotely můžete vyhledávat přímo vložením destinace, naleznete zde jejich ceny, fotografie a především možnost přímé online rezervace.

Preferujete-li spíše šetrnější dovolenou bez nablýskaných sálů a prohnutých desek švédských stolů, zavítejte na stránky věnované kempům. Českou republiku mapuje například web www.camp.cz, kvalitním zahraničním rozcestníkem jsou stránky www.karmabum.com. Na tomto webu navíc objevíte různé tábornické rady a odkazy na související stránky.

Trefou do černého se pro vás může stát využití oblíbených last minute nabídek, tedy zájezdů s neúprosně blížícím se termínem. Například na internetových stránkách www.nettravel.cz je jim věnována samostatná sekce, rychle a pohodlně se tak zorientujete v cenově výhodných variantách. Nezáleží přitom na tom, zda cestujete „pouze“ po Evropě nebo plánujete návštěvu exotičtějších lokalit – nabídka pokrývá od každého něco.

Informace na dosah ruky

Jakmile máte vybranou vytouženou destinaci, začíná lov za podrobnými informacemi, a to jak praktickými, tak listování možnostmi vyžití přímo na místě. Také v tomto případě dokáže internet podat pomocnou ruku, nebo spíše dokonce poskytnout plnou náruč souvisejících webových stránek.

Zdraví má každý pouze jedno, proto se vyplatí sáhnout po odpovídajícím pojištění – buď základním či některém pokročilém (zejména pro fanoušky extrémnějších sportovních dovolených). Zajímavé informace o cestovním pojištění naleznete například na stránkách fincentrum.idnes.cz/cestpoj.asp, a to včetně rozdělení na pojištění léčebných výloh, cestovní úrazové pojištění, pojištění zavazadel apod. Konkrétní rady pro výběr cestovního pojištění se pak nacházejí například v článku Kde pořídit cestovní pojištění? serveru Mesec.cz.

Nevíte-li přesně, kudy kam se vydat, sáhněte po detailních počítačových mapách. Na výběr máte ze dvou základních možností – specializovaný mapový software v podobě samostatných aplikací a všude přístupné internetové mapy. První varianta přináší nesporné výhody v případě doplnění o GPS navigaci. Hledání ideálních tras mezi jednotlivými místy se pak při cestování na vlastní pěst stává hračkou. V navigaci vám poradí server Navigovat.cz.

Neztraťte se v divočině

Internetové mapy poskytují odlišnou kategorii informací, na druhou stranu jsou však přístupné zdarma a s mobilním připojením je máte stále po ruce. Povedenou mapu Evropy v českém podání naleznete například na webových stránkách www.mapy.cz, kde potěší také letecké snímky. Cizojazyčná mapa světa se nachází na go.hrw.com/atlas, zajímají-li vás spíše podrobné informace v podobě turistických průvodců, zavítejte na www.virtualtourist.com.

Pohoda dovolené také z velké míry závisí na přízni počasí, ačkoli ji ovlivnit nemůžete, vždy se dá podle předpovědi alespoň pozměnit plánovaný program. Jedním z nejpřehlednějších webů o počasí je pocasi.apexnet.cz, na jehož stránkách se dozvíte aktuální informace z Česka, Evropy, prohlédnete si obrázky webových kamer po celém světě nebo například také zalistujete zajímavými programy ke stažení.

Velké množství lidí namísto sluncem vyhřátých pláží upřednostňuje aktivnější styl dovolené. Pokud své zasloužené dny volna plánujete prožít v domácí české krajině, nabízí se vám například návštěvy památek – podrobné informace o těch dokonce světově nejcennějších naleznete například na webových stránkách www.unesco-czech.cz.

Radikálnějším zastáncům moderním internetových technologií dokonce může plně vyhovovat pouze virtuální procházka zajímavými místy. Alespoň očima se tak vsedě za klávesnicí dostanou do prostor nejznámějších letišť (www.airlinequality.com), navštíví sedm divů světa (sedm_divu_sveta.a4.cz) nebo se pokochají podmořským životem (www.underseaphotovideo.com).

Pokud se právě chystáte naplánovat letošní dovolenou, přizvěte internet na pomoc jako bezplatného rádce. Výběr lokality, volba cestovní kanceláře a detailní informace o všech letoviscích vám zcela jistě nabídnou daleko lepší rozhled, než které poskytuje offline svět.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 11/06.

Témata článku: Internet, Plná možnost, Jednotlivé místo, Detailní informace, Povedená předpověď, Podrobná předpověď, Gps navigace s kamerou, Pokročilá předpověď, Gps mapy ke stažení zdarma

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Cestovní Agentura Dovolen 11. 9. 2007 11:39:12
    Prodej-Last minute dovolena Řecko, Kréta, Rhodos, Zakhyntos, Kos, Egypt,...
  • a-c 23. 7. 2006 9:55:06
    tak tak, pritom zminene servery, poskytujici informace o kempech, nemaji...
  • Petr K. 22. 7. 2006 17:41:29
    Za pěknou dovolenou není třeba jezdit tisíce kilometrů za hranice,...
Určitě si přečtěte

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší program pro střih videa na doma: 9 video editorů, ze kterých si vyberete

** Pokročilé střihové programy pro neprofesionální využití stojí do 3 000 Kč, jsou ale i zdarma ** Podpora 4K, hromada editačních funkcí a efektové filtry jsou samozřejmostí ** Vybrali jsme 9 nejzajímavějších programů pro nejrozšířenější operační systém Windows

25.  6.  2017 | Stanislav Janů | 33

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

Herní počítač vs. Xbox One X: Kvalita obrazu není všechno

** Nový Xbox One X slibuje hraní ve 4K s HDR za 13 tisíc korun ** Aby stejnou kvalitu obrazu zvládl počítač, museli byste za něj dát minimálně dvakrát tolik ** Přesto herní počítače stále svůj smysl mají

24.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky