Internet jako pomocník při výběru dovolené

Ať už hodláte prázdninový čas trávit někde poblíž rodné hroudy, nebo raději cestujete za sluníčkem exotičtějších oblastí, dokáže vám internet výrazně pomoci. Víte například, kde hledat nejlevnější zájezdy či praktické turistické informace?
Internet jako pomocník při výběru dovolené

Ani v oblasti cestovního ruchu není český internet žádným trpaslíkem. Nabízí totiž plnou náruč užitečných informací – z pohodlí domova si vyberte místo, rezervujte letenky i ubytování a zjistěte aktuální počasí či lokální možnosti sportovního vyžití, uspokojení gastronomických choutek a další lákavé druhy relaxace.

Ještě před překročením českých hranic by vás mohlo zaujmout některé z atraktivních domácích rekreačních oblastí. Chcete-li si vyrazit do stylové chaty nebo chalupy, zalistujte nejprve webovými stránkami www.travelguide.cz. Své představy zde vystihnete buď pomocí intuitivního vyhledávání, nebo map jednotlivých regionů. Zároveň se vám otevírají dveře do několika desítek cestovních kanceláří, jejichž nabídku můžete procházet z jednoho rozhraní a podle různých kritérií.

Nabídka od každého trochu

Mezi ucelené weby, jež nabízejí velice širokou paletu zájezdů rozličných cestovních kanceláří, patří například www.nettravel.cz, www.invia.cz, www.zajezdy.cz, www.cestovani.cz, www.dovolena.cz a www.e-ck.cz. Každý z nich poskytuje široké spektrum destinací a komfortních dovolených, čehož si jako koncoví uživatelé můžete užívat plnými doušky. Mezi největší výhody patří přímé celorepublikové srovnání cen, nabízených služeb i zprostředkování cest do exotických zemí.

Agentura zprostředkovávající zájezdy nejprve musí upoutat zákazníkovu pozornost, například profesionálními webovými stránkami nebo existencí alespoň jedné z kamenných poboček. Klient, který získá prvotní důvěru, se však zpravidla nespokojí s informačním obsahem webových stránek a požaduje podrobnější údaje. Druhým krokem k získání nového klienta je proto nutnost disponovat profesionálně zvládnutou komunikací při objednávání zájezdů s dostatečnou kapacitou operátorů. Žádný e-shop se zatím ještě bez telefonického kontaktu neobešel. V případě cestovních kanceláří, kdy sezóna od dubna do září představuje tři čtvrtiny roční tržby, je třeba počítat s průběžnými výkyvy kapacit operátorů během roku.

Pokud už máte vybraný cíl své nadcházející cesty, internet vám podá pomocnou ruku také v případě dohledání dalších informací. Pohodlné ubytování dělá pohodovou dovolenou, virtuální procházku hotely si proto dopřejte například na webových stránkách www.all-hotels.com. Jednotlivé hotely můžete vyhledávat přímo vložením destinace, naleznete zde jejich ceny, fotografie a především možnost přímé online rezervace.

Preferujete-li spíše šetrnější dovolenou bez nablýskaných sálů a prohnutých desek švédských stolů, zavítejte na stránky věnované kempům. Českou republiku mapuje například web www.camp.cz, kvalitním zahraničním rozcestníkem jsou stránky www.karmabum.com. Na tomto webu navíc objevíte různé tábornické rady a odkazy na související stránky.

Trefou do černého se pro vás může stát využití oblíbených last minute nabídek, tedy zájezdů s neúprosně blížícím se termínem. Například na internetových stránkách www.nettravel.cz je jim věnována samostatná sekce, rychle a pohodlně se tak zorientujete v cenově výhodných variantách. Nezáleží přitom na tom, zda cestujete „pouze“ po Evropě nebo plánujete návštěvu exotičtějších lokalit – nabídka pokrývá od každého něco.

Informace na dosah ruky

Jakmile máte vybranou vytouženou destinaci, začíná lov za podrobnými informacemi, a to jak praktickými, tak listování možnostmi vyžití přímo na místě. Také v tomto případě dokáže internet podat pomocnou ruku, nebo spíše dokonce poskytnout plnou náruč souvisejících webových stránek.

Zdraví má každý pouze jedno, proto se vyplatí sáhnout po odpovídajícím pojištění – buď základním či některém pokročilém (zejména pro fanoušky extrémnějších sportovních dovolených). Zajímavé informace o cestovním pojištění naleznete například na stránkách fincentrum.idnes.cz/cestpoj.asp, a to včetně rozdělení na pojištění léčebných výloh, cestovní úrazové pojištění, pojištění zavazadel apod. Konkrétní rady pro výběr cestovního pojištění se pak nacházejí například v článku Kde pořídit cestovní pojištění? serveru Mesec.cz.

Nevíte-li přesně, kudy kam se vydat, sáhněte po detailních počítačových mapách. Na výběr máte ze dvou základních možností – specializovaný mapový software v podobě samostatných aplikací a všude přístupné internetové mapy. První varianta přináší nesporné výhody v případě doplnění o GPS navigaci. Hledání ideálních tras mezi jednotlivými místy se pak při cestování na vlastní pěst stává hračkou. V navigaci vám poradí server Navigovat.cz.

Neztraťte se v divočině

Internetové mapy poskytují odlišnou kategorii informací, na druhou stranu jsou však přístupné zdarma a s mobilním připojením je máte stále po ruce. Povedenou mapu Evropy v českém podání naleznete například na webových stránkách www.mapy.cz, kde potěší také letecké snímky. Cizojazyčná mapa světa se nachází na go.hrw.com/atlas, zajímají-li vás spíše podrobné informace v podobě turistických průvodců, zavítejte na www.virtualtourist.com.

Pohoda dovolené také z velké míry závisí na přízni počasí, ačkoli ji ovlivnit nemůžete, vždy se dá podle předpovědi alespoň pozměnit plánovaný program. Jedním z nejpřehlednějších webů o počasí je pocasi.apexnet.cz, na jehož stránkách se dozvíte aktuální informace z Česka, Evropy, prohlédnete si obrázky webových kamer po celém světě nebo například také zalistujete zajímavými programy ke stažení.

Velké množství lidí namísto sluncem vyhřátých pláží upřednostňuje aktivnější styl dovolené. Pokud své zasloužené dny volna plánujete prožít v domácí české krajině, nabízí se vám například návštěvy památek – podrobné informace o těch dokonce světově nejcennějších naleznete například na webových stránkách www.unesco-czech.cz.

Radikálnějším zastáncům moderním internetových technologií dokonce může plně vyhovovat pouze virtuální procházka zajímavými místy. Alespoň očima se tak vsedě za klávesnicí dostanou do prostor nejznámějších letišť (www.airlinequality.com), navštíví sedm divů světa (sedm_divu_sveta.a4.cz) nebo se pokochají podmořským životem (www.underseaphotovideo.com).

Pokud se právě chystáte naplánovat letošní dovolenou, přizvěte internet na pomoc jako bezplatného rádce. Výběr lokality, volba cestovní kanceláře a detailní informace o všech letoviscích vám zcela jistě nabídnou daleko lepší rozhled, než které poskytuje offline svět.

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 11/06.

Diskuze (5) Další článek: Stovka milionů webů bude dosažena do konce roku

Témata článku: Internet, Mapa světa, Fincentrum, Široký rozhled, Zajímavý případ, Český e-shop, Plná možnost, Webová varianta, Virtuální svět, Jednotlivá místa, Plný internet, Základní mapa, Exotický svět, Plná kancelář, GPS mapy ke stažení zdarma, Cestovní ruch, Samostatný článek, Povedená předpověď, Informační obsah, Detailní informace, Zajímavé místo, Vybraný cíl, Zahraniční e-shop, První varianta, Pomoc


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF