Internet Expres Optimal - různé služby, jedna cena

Český Telecom spustil speciální nabídku, která spočívá v nové službě Internet Expres Optimum. Po omezenou dobu je možné získat při podpisu smlouvy na rok rychlé připojení za 950 korun měsíčně. Telecom kvůli tomu opět čelí stížnosti u Českého telekomunikačního úřadu.

Pondělí 17. 1. 2005 si Český Telecom zvolil pro uvedení nových produktů, které vyvíjí částečně ve spolupráci se svou dceřinou společností Eurotel. Nejvýraznější z nově nabízených služeb je produkt Internet Expres Optimal s cenou 950 Kč měsíčně. Tento postup je netradiční ze tří důvodů. Prvním je časové omezení této nabídky, které se promítá i do akční nabídky velkoobchodním partnerům, alternativním telekomunikačním operátorům. Druhým překvapivým prvkem je nabídka různých služeb pod jedním názvem a za stejnou cenu. Třetím problémem je skutečnost, že přes velká slova o speciální nabídce na svém webu Telecom akci označuje opět slovy pilotní provoz.

Klepněte pro větší obrázek
Telecom představil nejen novou službu, ale také nového marketingového ředitele Simona Burckhardta (uprostřed),
který dříve pracoval i v British Telecomu

Již několik předchozích pilotních projektů přitom skončilo u Českého telekomunikačního úřadu pro podezření ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Další novinkou představenou na tiskové konferenci je balíček ADSL připojení a hlasového tarifu od společnosti Eurotel, nechybělo ani osvěžení vlastních hlasových tarifů Telecomu Optimum, které budou nabízeny za nižší cenu právě v kombinaci se službou Internet Expres Optimum.

Někomu megabit, někomu půlku

Nabídka Internet Expres Optimum nabízí připojení prostřednictvím technologie ADSL o rychlosti maximálně 1 Mb/s. Cena služby je stanovena na 799 Kč bez daně, za stejnou cenu je možné odkoupit také USB modem. Cena modemu se po roce uživateli vrátí, protože dvanáctý měsíc používání je zdarma. Uživatel ušetří také díky aktivaci služby, která stojí jednu korunu bez daně.

Maximální rychlost 1 Mb/s je k dispozici pouze uživatelům, kteří jsou od telefonní ústředny vzdáleni maximálně tři kilometry. Pokud bydlí ve vzdálenosti do 3,2 kilometru, budou mít k dispozici maximální rychlost 512 kb/s. Pro uživatele, kteří jsou od ústředny vzdáleni od 3,4 do 3,8 kilometru, nabízí Český Telecom pouze připojení Internet Express Start s rychlostním maximem 256 kb/s za standardní cenu. Tato omezení jsou dána technickými specifikacemi technologie ADSL. Protože je cena služby Optimum stejná nezávisle na poskytované maximální rychlosti, kompenzuje Český Telecom tento nedostatek nabídkou vyšších datových limitů uživatelům s pomalejším připojením.

Středověk neskončil, FUP s datovými limity trvá

Fair Use Policy, které má zajistit kvalitní službu pro všechny uživatele, se u ADSL služeb poskytovaných Českým Telecomem nemění. Zatímco Eurotel u své služby CDMA zavedl skutečnou FUP, která bere ohled na různé způsoby využití internetu, Telecom a většina ostatních telekomunikačních operátorů se u nás snaží omezit přetěžování linek prostřednictvím datových limitů. Telecom v této oblasti nabízí netradiční přístup tím, že měsíc rozdělil na úseky od pátku do čtvrtka, kdy vždy v pátek dojde k obnovení maximální rychlosti, aby bylo možné využívat internet přes víkend plnu rychlostí. K prvnímu snížení rychlosti na polovinu dojde u služby Optimum o rychlosti 1 Mb/s po stažení 1 GB dat, po přenesení dalšího gigabajtu dojde k poklesu maximální dosažitelné rychlosti na 64 kb/s. Pro uživatele s pomalejším připojením jsou datové limity 1,25 a 2,5 GB. Nutno podotknout, že reálně dosahované rychlosti jsou však v praxi výrazně nižší než maximální uváděné Telecomem kvůli tomu, že o připojení touto rychlostí se dělí mnoho uživatelů. Reálné rychlosti dosahované uživateli zveřejňuje Živě každý měsíc na základě výsledků měření serveru DSL.cz, z nich vyplývá, že v průměru se u připojení s rychlostí 1 Mb/s daří v průměru dosahovat pouze 60 % maximální rychlosti.

Pilot přistane v polovině dubna

Poskytování služby Internet Expres Optimal u Českého Telecomu a většiny služeb ADSL dalších operátorů je vázáno na uzavření dvanáctiměsíční smlouvy. V případě Internet Expres Optimal je ale nutné uzavřít smlouvu do 17. 4. 2005. Poté přestane nabídka stačit a uživatelé Internet Expres Optimal budou mít na rok od podpisu smlouvy garantovánu cenu a parametry služby v rámci již zmíněného "pilotního projektu". Telecom tuto službu umožnil podle svých slov poskytovat i alternativním operátorům prostřednictvím akční velkoobchodní nabídky. Je také otázkou, co Telecom plánuje po tomto datu.

Hluboko do kapsy

Snížení ceny připojení přes ADSL u rychlostí 512 a 1024 kb/s na 950 korun s daní je zajímavé pro uživatele, kteří vyžadují vysokou rychlost a vyšší objemy přenesených dat, na lidový internet je ale tisíc korun měsíčně příliš vysoká částka. Hranice skutečně levného internetu se pohybuje mezi pěti a šesti sty korun s DPH. Že je o takové připojení zájem ukázal prudký nárůst počtu nových uživatelů internetu od UPC při zavedení služby chello easy. Levné ADSL nabízejí i poskytovatelé služeb prostřednictvím ADSL. Například Tiscali nabízí ADSL s rychlostí 256 kb/s a možností přenést 3 GB dat za 499 korun bez daně (593 Kč s daní). Nižší ceny než Telecom nabízejí i další operátoři. Těm však kvůli absenci masivní reklamy patří pouze 20 % trhu.

Konkurence nespí, ale nemá prostor

O konkurenci je v případě ADSL možné hovořit jen s velkou dávkou optimismu, většina služeb na technologii ADSL je poskytována prostřednictvím velkoobchodní nabídky Českého Telecomu. Na trhu je také nabídka xDSL od Telenoru a vlastní infrastruktura společnosti České radiokomunikace, ale i tyto společnosti jsou závislé na velkoobchodní nabídce Telecomu, i když v jejich případě jde o podmínky přímého přístupu k ústřednám prostřednictvím LLU (Local Loops Unbundling).

O napjatých vztazích mezi Českým Telecomem a alternativními operátory svědčí i reakce na aktuální "akční nabídku" respektive pilotní projekt Internet Expres Optimum. Do uzávěrky se nám podařilo získat vyjádření pouze od společnosti Czech On Line, která provozuje služby pro domácnosti pod značkou Volný. Dva body vyjádření následují v nezměněné podobě:

1. Tato nabídka je určena service providerům v pevných sítích, kteří s dominantním operátorem spolupracují v režimu přístupu. Operátoři však ze zákona spolupracují v režimu propojení. Oba režimy přitom využívají stejné technické řešení. Pokud v takovém případě Český Telecom účtuje za stejné služby různou cenu, nazývá zákon o ochraně hospodářské soutěže takové chování zneužitím dominantního postavení. Z tohoto pohledu Czech On Line považuje speciální velkoobchodní nabídku za diskriminační, neboť neumožňuje rovnou hospodářskou soutěž. V této věci Czech On Line podala podnět k prošetření na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

2. Český Telecom ukazuje, že ceny za služby ADSL jsou stále nadhodnocené. Ceny, které monopolní operátor poskytuje ve speciální velkoobchodní nabídce, jsou totiž výrazně nižší než ceny, které Český Telecom předkládá Českému telekomunikačnímu úřadu jako nákladové. Zmíněná speciální velkoobchodní nabídka tedy zřetelně ukazuje, že stávající standardní velkoobchodní ceny, a tedy i ceny pro koncové zákazníky, jsou nepřiměřeně vysoké. Existuje snad subjekt, který by mohl jeden rok nabízet prodělečné služby (tedy pod svými reálnými náklady), zvláště pak je-li těsně před privatizací? Podle názoru Czech On Line ne.

Další alternativní operátor Tiscali využil části velkoobchodní nabídky, která umožňuje aktivovat službu za jednu korunu. Tuto možnost nyní nabízí Tiscali svým zákazníkům právě s časovým omezením do 17. 4. 2005. Tiscali zároveň včera oznámilo snížení cen svých služeb s rychlostmi 512 kb/s a 1 Mb/s. Pomalejší verze služby stojí nově 720 korun s daní, rychlejší připojení stojí nově 1189 korun. Ceny klesaly i u dalších služeb Tiscali včetně verzí ADSL bez datových limitů, cena zůstala akorát u připojení rychlostí 256 kb/s, které je nabízeno za 499 korun bez daně (593 Kč s daní). I u Tiscali platí tyto ceny při podpisu roční smlouvy.

Ani Tiscali ale není pravděpodobně s jednáním Telecomu spokojeno, vyjádření společnosti k aktuální situaci máme slíbeno a zveřejníme jej, jakmile jej dostaneme, stejně jako případné reakce dalších alternativních operátorů.

Diskuze (43) Další článek: Ceny ADSL v ČR dramaticky klesají

Témata článku: Internet, Různá omezení, Limit, Snížená cena, Jed, Monopolní postavení, Česká služba, Telecom, Optima, Maximální rychlost, Cena, Reálná rychlost, Česká cena, Dominantní služba, Optimum, Maximální vzdálenost, Stejný úřad, Třetí problém, Velkoobchodní partner, Časový limit, Maximální cena, Optimal, Rychlost


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 37

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11