Historie | Prohlížeče | Internet Explorer

Internet Explorer slaví čtvrt století. Zažil obrovský úspěch i propad na absolutní dno. Pamatujete?

  • Internet Explorer slaví 16. srpna 25 let
  • V dobách jeho největší slávy ho používalo 94 % uživatelů
  • Jak šel čas od verze 1.0 do 11.0 a co ho čeká v budoucnu?

Dne 16. srpna 1995 spatřil světlo světa webový prohlížeč Internet Explorer. V dobách největší slávy ho používali skoro všichni, dnes však bojuje o poslední procenta uživatelů. Jakých bylo 25 let s aplikací, jejíž ikona s modrým písmenem „e“ se pro mnohé stala symbolem internetu?

Klepněte pro větší obrázek
Odhadovaný vývoj podílu Internet Exploreru během více než dvacetileté historie

Internet Explorer 1.0

První verze Internet Exploreru byla derivátem prohlížeče Mosaic od NCSA. Licenčním partnerem pro distribuci tohoto softwaru byla společnost Spyglass, která dodala Microsoftu dvě verze aplikace. Zatímco jedna vycházela ze zdrojových kódů NCSA, druhá se zrodila na zelené louce, nicméně inspirace původní verzí byla více než zřejmá. Microsoft za prohlížeč platil čtvrtletní poplatky, a navíc určené procento ze zisku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
NCSA Mosaic pro Windows

V srpnu 1995 se dočkal prohlížeč v barvách Microsoftu uvedení pod prostým názvem Internet Explorer a k uživatelům se dostával dvěma cestami. Tou první byl dnes již neexistující balíček rozšíření Microsoft Plus!, obsahující mimo jiné spořiče obrazovky, grafická témata či hry třetích stran. Druhá a postupem času mnohem účinnější cesta spočívala v integraci Exploreru do OEM verze Windows 95.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Balíček doplňků Microsoft Plus! a prehistorické IE z raných dob moderního webu

O několik měsíců později přišla na svět verze s číslem 1.5, která byla součástí Windows NT, tedy operačního systému, který se v řadě směrů stal základem současných Windows. Jednou z novinek byla podpora vykreslování tabulek, jež tehdy byly nedílným prvkem grafického rozhraní webových stránek.

Diskuze (36) Další článek: Týden Živě: Gigabitový Vodafone, exotický Surface Duo a čínský procesor

Témata článku: Software, Microsoft, Historie, Internet, Windows, Prohlížeče, Aktualizace, USA, Windows 10, Chrome, Edge, Internet Explorer, Opera, Tržní podíl, Wikipedia, RSS, Firefox, Safari, Windows 7, Windows XP, Adobe, Windows Vista, Redmond, Javascript, Windows 8

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5