Internet Explorer se možná rozdělí a přejmenuje

Jedním z novoročních témat je údajné přejmenování Internet Exploreru. Staré a zpětné kompatibilní IEčko by mohl doplnit nový prohlížeč, který bude opět sexy.
Internet Explorer se možná rozdělí a přejmenuje

Koncem ledna se Microsoft pochlubí další velkou testovací verzí Windows a snad by mohl konečně i ukázat, jakým směrem půjde Windows 10 pro mobilní počítače – tablety a telefony. Jedním z velkých témat konce roku však byl i Internet Explorer.

Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer 11 sice už dávno není IE6 a IE8, mnozí na něj ale i nadále hledí s opovržením

O další verzi webového prohlížeče Microsoft doposud taktně mlčí. Pokud si nainstalujete testovací Windows Preview, uvnitř najdete Internet Explorer 11 v podobě a výbavě, jak ji znáte z Windows 8.1. Už od léta se přitom internetem šíří šuškanda, že to bude právě prohlížeč, který bude jednou z výkladních skříní Windows 10.

S koncem roku tato šuškanda ještě zesílila, pojďme si tedy zrekapitulovat, o čem se dnes mluví v internetových kuloárech.

IEčko s moderními doplňky

Neowin v září přispěchal se zprávou, že Internet Explorer změní grafické rozhraní a že se po letech konečně naučí pracovat s doplňky. Prohlížeč se měl více podobat Chromu a Firefoxu, ale jen zvenčí, o samotné vykreslování stránek by se totiž i nadále staralo jádro Trident a o zpracovávání Javascriptu systém Chakra.

Internet Explorer se modernímu pojetí doplňků dlouhé roky bránil. Zatímco většina ostatních hráčů postupem času začala podporovat jednoduchá javascriptová vylepšení (Greasemonkey aj.), IE porozuměl jen těžkotonážním pluginům zpravidla v podobě některé z mnoha ošklivých lišt. Samostatnou kapitolou pak byly výstřižky Web Slice a akcelerátory z IE 9. Zůstává tedy otázkou, jak by si asi vývojový tým představoval doplňky dnes. Microsoft by samozřejmě udělal nejlépe, kdyby zavedl alespoň podporu dnes již poměrně standardizovaných skriptů po vzoru zmíněného Greasemonkey, které by tak mohly fungovat napříč prohlížeči bez složitých optimalizací, stejně tak se ale může jednat o některý z mnoha dalších naprosto proprietárních experimentů, které v praxi nebude nikdo používat. Mary Jo Foley ze ZDNetu například spekuluje o technologii Xax, která vzdáleně připomíná třeba systém Native Client od Googlu.

Spartan

Krátce poté, co jsme se dozvěděli, že Internet Explorer 12 bude asi vypadat trošku jinak, proniklo na internet i jeho nové kódové označení Spartan. To není nic zvláštního – v Redmondu má své interní vývojové jméno prakticky každý produkt, postupem času se však začaly webem šířit poněkud divočejší spekulace, že Spartan je přeci jen něco více. Není to jen interní název Internet Exploreru 12, ale opravdu nové produktové jméno celého prohlížeče.

Samozřejmě se nabízí otázka, proč by Microsoft něco takového dělal. Fanoušci Firefoxu, Opery, Chromu, Safari a vůbec všech dalších webových prohlížečů by se sice jen ušklíbli a konstatovali, že značka IE je prostě už navždy zprofanovaná, i kdyby se Microsoft snažil sebevíce, ale při pohledu do statistik tržních podílů desktopových prohlížečů zjistíte, že přes všechny zkazky o brzkém konci IE má tento dvacetiletý prohlížeč stále výsadní postavení.

Podle analytické služby NetMarketShare měl IE v prosinci 59% podíl na trhu a druhý Chrome si s 22,7 % držel poměrně velký odstup. Optikou těchto čísel se tedy Microsoft nemusí ničeho obávat, protože trh ovládá pevnou rukou. Stačí ale trošku změnit metodiku výpočtu a čísla rázem vypadají zcela jinak.

Zatímco NetMarketShare se snaží ve svých statistikách vypočítat skutečně návyky unikátního surfaře, konkurenční služba StatCounter i český Rankings (data z měření polského Gemiusu) počítají tržní podíly spíše na základě aktivity – počtu zobrazených stránek. To v praxi znamená, že kdyby byli uživatelé Chromu desetkrát aktivnější než uživatelé Internet Exploreru, projeví se to v tržním podílu. Neznamená to ale, že je jich opravdu desetkrát více, jen tvoří většinu každodenní surfařské aktivity. Je samozřejmě na zvážení, která metodika je podstatnější.

Předpoklad, že jsou surfaři v Chromu aktivnější než ti, kteří používají IE, ale nejspíše platí, oba prohlížeče si totiž ve výstupech StatCounteru a Rankings prohodily role. Chrome je jednička a IE s odstupem dvojka. Vzhledem k ohromné velikosti statistických vzorků tento rozdíl snad ani jinak vysvětlit nelze.

Při pohledu na StatCounter by se už tedy měli mít v Redmondu na pozoru a změna názvu prohlížeče rázem není vůbec od věci. Microsoftu se totiž skutečně příliš nedaří sdělit veřejnosti, že Internet Explorer 10 a 11 už od dob IE 6 a IE 8 urazily velký kus cesty a patří k výkonnostní špičce. Ačkoliv sám preferuji Chrome – hlavně kvůli propracovanější synchronizaci a doplňkům, na základě vlastní zkušenosti považuji IE 11 na Windows 8.1+ za pocitově nejrychlejší webový prohlížeč.

Kdyby tedy Microsoft přejmenoval Internet Explorer třeba právě na Spartan, jak je o tom v posledních dnech přesvědčeno nejedno technické médium, snad by konečně zapracovalo marketingové placebo a nejeden uživatel by přestal tvrdit, že „je IEčko sice lepší než dříve, ale pořád je to IEčko!“

Dva Internet Explorery

Jak se blížil konec roku, spekulace o tom, jak to s tím Spartanem tedy nakonec bude, se postupně upřesňovaly, až Neowin přispěchal s informací, že další prohlížeč od Microsoftu, ať už se bude jmenovat jakkoliv, vlastně Internet Explorer úplně nenahradí, ale možná jen doplní.

Microsoft totiž staré IE nemůže jen tak zabít, poněvadž s ním počítá mnoho starých intranetových firemních webů. Tyto weby není třeba stále přepisovat na moderní technologie HTML5, protože je používá uzavřený okruh lidí a často by se jednalo o těžko obhajitelnou investici.

Internet Explorer tuto nutnou zpětnou kompatibilitu doposud řešil všemožnými kompatibilními režimy, které musí být do jednoho součástí prohlížeče, který tak zbytečně zatěžují a také znesnadňují další vývoj.

Ve Windows 10 by tedy mělo dojít k rozdělení. Internet Explorer už nebude obsahovat vše na jedné hromadě, ale Microsoft údajně nabídne zpětně kompatibilní IE a nový a výrazně odtučněný prohlížeč pro současný web, který už nebude lpět na minulosti.

Zůstává samozřejmě otázkou, jak to bude vypadat v praxi. Pakliže jsou tyto zprávy pravdivé, možná ve Windows skutečně objevíme dva samostatné programy, a pak by přejmenování asi opravdu dávalo smysl. Podniková sféra by nepřišla o svůj starý dobrý Internet Explorer, který má hluboce zakódovaný ve své korporátní DNA, a běžní domácí surfaři by získali něco nového a atraktivního, s doplňky a třebas i oním novým rozhraním. Svět prohlížečů od Microsoftu by se tedy jasně rozdělil do dvou větví a pozdější definitivní ukončení vývoje IE by bylo o to snazší.

Samotný Microsoft ale zatím nic oficiálně nepotvrdil, stále to tedy může dopadnout i tak, že budou obě jádra sice izolovaná, ale v rámci jednoho programu, který se bude i nadále jmenovat Internet Explorer, nejspíše Internet Explorer 12.

Hlavním dokladem toho, že se v Redmondu v každém případě něco děje, je skutečnost, že součástí současných testovacích verzí Windows 10 je stále starý IE 11. To znamená, že je jeho následovník stále v aktivním vývoji a že se s ním Microsoft zatím nehodlá pochlubit. Bude zajímavé sledovat, jestli jej Microsoft ukáže alespoň koncem měsíce v rámci dalšího kola uvádění novinek ve Windows 10. Zdroje blízké vývoji však tvrdí, že se tak nestane, nový prohlížeč je totiž prý v natolik rané fázi vývoje, že se ještě Microsoft nemůže čím chlubit. To by ale vlastně byla dobrá zpráva, potvrzovala by totiž spíše rozsáhlejší proměnu.

Diskuze (111) Další článek: Asus Transformer Book Chi - tenčí a výkonnější [CES]

Témata článku: Software, Microsoft, Prohlížeče, Internet Explorer, Konkurenční služba, Výsadní postavení, Moderní pojetí, Kompatibilní režim, Explorer, Uzavřený okruh, Internet Explorer 10, Trident, Spartan, IE 10, Podniková sféra, Definitivní ukončení, Placebo, Aktivní vývoj, Současný web, Gemiusu, Interní název, Technické médium, Desktopový prohlížeč, Internet Explorer 9, IE 11, Tablety windows na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 48

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

Raspberry Pi 4 Model B: Raketa za tisícikorunu, která utáhne dva monitory

** Britové před pár dny představili nové Raspberry Pi 4 Model B ** Nový čipset má dost výkonu na dva HDMI monitory ** Za tisícovku získáte počítač na základní práci

Jakub Čížek | 74

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

Evoluce stále pokračuje, lidem se do kolen vrací kost navíc

** O kost zvanou fabella nás evoluce připravila už před miliony let ** V posledních desetiletích se však „ztracená kost“ znovu objevuje ** Anatomové nabádají ortopedy, aby brali fabellu v potaz

Jaroslav Petr | 31

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 89Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch