Internet Explorer s velmi omezenými právy bude pouze v Longhornu

Bezpečnostní novinka plánovaného Internet Exploreru 7.0, kterou Microsoft označuje pojmem „Low-Rights IE“, bude podle posledních informací dostupná pouze v operačním systému Longhorn.

Nový bezpečnostní režim by měl být zároveň i výchozím nastavením webového prohlížeče a měl by zajistit větší bezpečnost jeho uživatelů. Důvod, proč funkcionalitu bude možné využít až v Longornu, je poměrně jednoduchý - bude využívat bezpečnostních prvků, které se objeví teprve až v tomto operačním systému.

Uživatelé Windows XP SP2, Windows XP Pro x64 a Windows Server 2003 SP1 však o většinu bezpečnostních prvků nového IE 7.0 nebudou ochuzeni. Všechny funkce kromě „Low-Rights IE“ budou samozřejmě dostupné.

„Low-rights IE“ je postaven na novém bezpečnostním modelu Longhornu, který má nabízet podstatně detailnější správu uživatelských práv než je dnes zvykem. Hlavním cílem je snížit počet tzv. „věčných administrátorů“, tj. uživatelů, kteří trvale pracují pod účtem s administrátorskými právy. Výsledkem nových bezpečnostních prvků by mělo být maximální oddělení webových transakcí od lokálního počítače, což ve výsledku může zamezit nekontrolovatelné instalaci programů, kopírovaní souborů do složky po spuštění, ovlivňování nastavení domovské stránky prohlížeče či nastavování parametrů vyhledávání.

Primárním cílem novinky „Low-right IE“ je omezit dopad potenciálních bezpečnostních chyb. Nejedná se o pokus opravovat tyto chyby, ale maximálně snížit riziko jejich zneužití. Podobnou volbou je například uzamčení lokální zóny počítače (Local Machine Zone Lockdown) ve Windows XP SP2 pro snížení rizika mezidoménové zranitelnosti, které se snaží instalovat lokálně nevyžádaný nebezpečný software. „Low right IE“ by měl jít ve schopnostech ještě dále a ochránit uživatele před dalšími typy zranitelností.

Zdroj: eWeek

Diskuze (88) Další článek: Seagate představuje 160GB disky pro notebooky

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Výchozí vyhledávání, Bezpečnostní prvek, Nová chyba, Bezpečnostní riziko, Bezpečnostní složka, IE 10, Longhorn, IE 11, Podobná funkcionalita, Ovlivňování


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu