Internet Explorer klesá, a to je významná událost

Ukazuje se, že distribuce spolu s Windows není všemocná síla. Jsou uživatelé internetu chytřejší, než si myslíme?
Internet Explorer klesá, a to je významná událost

Související odkazy

Slovník
advanced
geek
HTML
Linux
Mozilla
Netscape
pop-up
preview
RSS
vývojář
W3C

Databáze znalostí
Aktivní okna v IE
Mozilla: blokování flash
Mozilla: datum přijetí
zprávy

Mozilla: jaký download
accelerator

Smazání historie v Internet
Exploreru

Stažení Internet Exploreru

Počátek roku naznačil: po řadě let nepřetržitého, i když zpomalujícího se růstu tržního podílu se panování Microsoft Internet Exploreru o malinko ztenčilo. Výzkumy ze srpna až září ale hovoří jinou řečí: pokles tržního podílu MSIE je citelný a prokazatelný, i když se pochopitelně dotýká různých webů s různou intenzitou.

Zatímco na „geekovsko-webdesignérských-programátorských“ webech se dokázal ztenčit i pod 50 %, na všeobecně technologických webech (např. News.com) klesl z 84 % na 75 %, a na stránkách určených pro masovou, nijak nevyhraněnou uživatelskou základnu klesl velmi maličko. Známá firma Webdesignstory, která se nespecializuje na monitoring žádného konkrétního typu webu, cituje pokles z 95,5 % na 93,7 % během posledních třech měsíců. Je to moc, nebo málo?

Řekněme si rovnou, že - ať to bereme z pohledu libovolných typů uživatelů a webových stránek - je tento pokles velice významnou událostí – na tomto trhu nejvýznamnější od doby, kdy MSIE začal válcovat kdysi dominantní Netscape, a to už je nějaká historie. Právě tak významný jako fakt poklesu je i to, na kterých typech webů se používání prohlížečů mění hodně a na kterých málo.

To, že MSIE nejvíce ustupuje z webů, které jsme pracovně nazvali „geekovské (atd.)“, je dokonce zásadní věc – skupina návštěvníků těchto webů patří současně k jeho tvůrcům a je tedy nejvlivnější skupinou či komunitou, co se týká budoucího vývoje webu a vůbec internetu. Pokud od MSIE odchází tato skupina, dá se čekat, že bude svou „víru“ šířit dál.

Důvody, proč došlo relativně náhle k poklesu tržního podílu MSIE, jsou tři (ale první dva jsou zásadní):

1) Bezpečnostní problémy MSIE. Ačkoli jsou dobře známé už dlouhou dobu, dá se říci, že pro mnoho uživatelů, a zejména firemních, jakýsi „pohár trpělivosti přetekl“. Je možné, že těsně předtím, než měl být vyprázdněn – několik týdnů před zveřejněním druhého servisního balíčku pro Windows XP. Nepochybně důležitým impulsem (ale nepřeceňujme jej – viz dále) bylo i několik nedávných nedoporučení či negativních vyjádření ze strany (amerických) vládních agentur nebo vlivných analytických společností.

Klepněte pro větší obrázek2) Vyzrálá poslední verze Mozilly (Firefox). Buď šťastnou trefou, nebo perfektním načasováním byla na trh uvedena verze alternativního prohlížeče (Firefox z dílny Mozilly, byť ještě „preview“, již velice dobře funkční), který lze označit za funkčně bohatší prohlížeč než je MSIE a pravděpodobně méně náchylný k bezpečnostním problémům. (Proč pravděpodobně: Firefox je na trhu krátce, jeho celkový podíl je zatím malý a útočníci se na něj ještě nezaměřili.) Ve výsledku je ale jedno, zda je více či méně náchylný: důležité pro uživatele je, že se na něj daleko méně útočí než na MSIE, tedy je pro něj z praktického hlediska bezpečnější. Své problémy Mozilla také má (viz zde) a bolení hlavy z bezpečnostních útoků svým uživatelům ještě bezpochyby přinese.

Nezapomeňme také na to, že Firefox má rozsáhlou lokální podporu v mnoha jazycích (viz CZilla). To je pro úspěch produktu velmi důležité; tak jako si chytré české firmy již nemyslí, že Češi žijí jen v Praze, už chytrým softwarovým vývojářům došlo, že pozemšťané nesídlí pouze v USA, a že proto, aby software byl úspěšný globálně, jej musejí prosazovat lokálně. (Což je naučil Microsoft.)

3) Chuť inovovat, odmítání Microsoftu, podíl Linuxu… Jistě určitá část uživatelů přechází na alternativní prohlížeče proto, že „nemá ráda Microsoft“, ale nepřeceňoval bych tento podíl (nikoli jeho vliv, ten není malý). Jen nemnoho uživatelů je opravdových fanatiků; většina z nich zkrátka užívá to, co je k dispozici jako nejlepší, a neřídí se nějakými citovými vazbami. Ostatně to bylo vidět i v letech 1999-2003, kdy konkurenční prohlížeče byly mizerné – podíl MSIE byl zcela dominující, bez ohledu na lásku a nelásku.

Zajímavým důvodem může být jednoduše chuť inovovat. Zřejmě ten pocit znáte: když už několik let používáte ten samý software, který neprochází ani nejmenší inovací, „svrbí vás prsty“, chcete vyzkoušet něco nového.

Je určitě dobré se zastavit u funkčnosti Firefoxu – zřejmě hlavního cíle tábora „utečenců“ – a pokusit se o minirecenzi. Běžný uživatel, který si Firefox nainstaluje a používá jej střídavě s MSIE, asi nepocítí takový rozdíl, aby to s ním nějak hnulo. (Srovnání: posaďte člověka se zavázanýma očima do Passatu nebo Superbu a nechejte jej hádat, hledat rozdíly… kromě profíků a fandů si nikdo ničeho nevšimne.) Oba prohlížeče jsou srovnatelně rychlé, oba vykreslují naprostou většinu stránek stejně nebo s minimálními rozdíly. Žádný dnes stránky „neničí“ k nepoznání, žádný nepadá. Rozdílů si dokonce nevšimnete ani při návštěvě takových stránek jako je třeba www.microsoft.com nebo www.msn.com.

Zcela jinak ale na tom bude internetový profík nebo fanoušek. Člověk, který šmejdí po internetu od rána do večera či jej dokonce tvoří, si je samozřejmě dobře vědom bezpečnostních problémů, a již proto bude volit bezpečnější řešení. Člověk, který nemá rád reklamy a pop-upy zejména, bude potěšen snadnou možností „zabíjení“ vyskakovacích okének ve Firefoxu.

Geek, který pracuje s deseti webovými stránkami současně, zajásá nad tzv. tabbed browsingem (stránky jako „záložky“ v jednom okně prohlížeče) – to je určitě funkce, která je skvělá pro geeky a nezajímavá pro běžné uživatele, kteří ani netuší, že by mohli „jezdit pěti auty po internetu naráz“. Geek bude taky potěšen, že ve Firefoxu existuje zhruba třikrát tolik klávesových a klávesově-myších zkratek než v MSIE, kterými lze se stránkou různě cvičit. Prostý uživatel se takové zkratky nikdy nenaučí, i kdyby mu po jejich zadání prohlížeč uvařil kafe a upekl topinku. Geeka potěší zabudovaná čtečka RSS, zatímco prostý uživatel si bude ještě několik let myslet, že je to zkratka označující nějaké obrněné vozidlo.

Nechci užitečnost nebo neužitečnost Firefoxu nijak shazovat – chci jen poukázat na to, jak různé může být hodnocení jeho užitečnosti různými typy uživatelů. Protože geeks jsou místními názorovými vůdci, budou doporučovat podle sebe a mohou ovlivnit nemalou část okolního světa.

Geek: Lojzo, vyměň si prohlížeč. Nový za starý.
Lama: A proč, Karle?
Geek: Protože ten nový je lepší. Neptej se tak blbě.
Lama: A v čem je lepší, Karle?
Geek: (pauza) To bys nepochopil, Lojzo.
Lama: Tak jo, Karle. Vždycky jsi mně dobře poradil.
Geek: No proto. A že nechceš, aby bill gejts ovládl tuhle planetu?
Lama: Jasně že ne, Karle. Už jdu na to.

Co na to Microsoft? Jak už jsme uváděli, současná (tj. nejnovější) verze MSIE je jeho vůbec nejstarším produktem - kromě bezpečnostních záplat se už více než tři roky tento program nedočkal nové verze. Nemohu to hodnotit jinak, než že firma zaspala: například možnost zabíjení pop-upů a konečně i čtečku RSS mohla v nějaké miniverzi uvést už dávno, a naprogramovat tabbed browsing snad nevezme víc než měsíc.

Nejde přitom o to produkt za každou cenu obohacovat novými funkcemi, které většina uživatelů vůbec nevyužije: lze si velmi dobře představit, že MSIE bude mít dva vzhledy, dvě základní konfigurace, „basic“ a „advanced“, tak jako mnoho jiných programů, a vyhoví tak všem. Jistě je možné si pořídit myIE a snadno tak dovybavit MSIE funkcemi, které má Firefox, ale z marketingového hlediska nebude myIE nikdy tak známým produktem jako Firefox a bude o něm vědět zlomeček lidí.

Microsoft nepochybně zareaguje – je jen otázkou, kdy a s jakou intenzitou. Strategická důležitost prohlížeče není tak velká, jaká byla před několika lety (respektive, možná nikdy nebyla tak ohromná, ale Microsoft byl přesvědčen o tom, že je, a proto upřel své veškeré síly na rozdrcení Netscape). Doby, kdy si jednotliví výrobci prohlížečů – MSIE i Netscape – přidávali dle libosti své vlastní tagy do HTML, bez ohledu na W3C, jsou dávno pryč; v dodržování standardů stále není vše perfektní, ale také dnešní W3C není včerejším W3C – na rozdíl od průkopnických začátků to je dnes profesionálně fungující standardizační organizace, která spolupracuje se všemi předními softwarovými vývojáři, není pro-Microsoftí ani anti-Microsoftí.

Domnívám se, že i Microsoft se na druhé straně už víceméně vzdal svých snah typu „dělejte stránky tak, aby se v jiných prohlížečích zobrazovaly ošklivě a jen v MSIE pěkně“: to byla jen jedna z nehezkých epizod války Microsoft-Netscape, v níž byli uživatelé a vývojáři bráni jako rukojmí v bitvě softwarových firem.

Pokud se mohu pokusit předpovědět: Microsoft vytvoří zcela novou, zcela přepracovanou verzi MSIE až v příští verzi Windows, a tato verze svou kvalitou i novými funkcemi Mozillu, která se vyvíjí docela pomalu, opět přeskočí (nezapomeňme, že Mozilla.org byla založena před šesti lety – a Firefox je jejím prvním dobře použitelným produktem).

Nemyslím si tedy, že je na čase se už začít pomalu loučit s MSIE, jak činí někteří komentátoři (s pokusem o nezaujatý pohled na věc se setkáváme zejména u tzv. internetových novinářů velice zřídka). Určitě však bude platit, tak jako je tomu obvykle jinde, že nebude existovat tak dominantní hráč (95 %), ale trh bude více rozrůzněný – většina uživatelů s většinovými nároky zvolí (pro Windows) MSIE, a pro ty ostatní budou existovat různé další produkty, odpovídající jejich nárokům a chuti.

Diskuze (342) Další článek: Sophos Anti-Virus může propustit bez povšimnutí vir

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Lama, Zásadní problém, Významná událost, Nejstarší typ, Významný podíl, Prostý uživatel, Perfektní znalost, Chytrá funkce, Passat, Obrněné vozidlo, Různé typy, Určitá část, Známá firma, Zabudovaná čtečka


Určitě si přečtěte

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

Vyrobíme si falešný Mac mini za tisícovku. Stačí Raspberry Pi a 3D tiskárna

** Vyzkoušíme Raspberry Pi 4 s iRaspbianem ** Operační systém vypadá skoro jako macOS ** Vše strčíme do vlastní stylové krabice

Jakub Čížek | 31

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 110

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 57

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11