Internet Explorer a Firefox: čtrnáct výkonnostních testů

Firefox 4 a Internet Explorer 9 jsou venku a teď budeme mít zase klid. Přesto to musíme celé nějak uzavřít. Tím prvním uzávěrem bude 14 testů podpory standardů a výkonu. Kdo vyhrál?

Před čtrnácti dny se s novým prohlížečem pochlubil Microsoft, o týden později pak i Mozilla. Dnes přichází na řadu výkonnostní duel Internet Exploreru 9 a Firefoxu 4. Nebojte se, nebude to přes kopírák opsaná recenze obou programů – jen připomenu, že hlavní novinkou IE9 je rychlejší Javascript, výrazně lepší podpora standardů a samozřejmě akcelerace. Hlavní novinkou Firefoxu 4… Je v podstatě úplně to samé.

Zatímco starší betaverze Firefoxu 4 byly velmi pomalé, zhruba od 11. zkušební verze se vše v dobré obrátilo a Firefox poskočil dopředu. Pokud tedy po celý loňský rok hrál roli toho nejpomalejšího vyvíjeného prohlížeče, dnes už to zdaleka neplatí.

Klepněte pro větší obrázek
Mozilla Firefox 4

Oba prohlížeče, jak FF4, tak IE9, jsem proměřil ve více než desítce benchmarků. Patří sem jak klasická skvadra javascriptových testů, tak ty, které se orientují především na hardwarovou akceleraci. Než se na ně vrhnu, musím ale potvrdit jedno poměrně významné zjištění – u výkonnostních testů nebude ani tak záležet na CPU vašeho počítače, jako spíše na výkonu grafiky. A jelikož IE9 na Windows Vista/7 umí grafický čip využívat efektivněji než konkurence, se vzrůstajícím výkonem grafické karty se budou výkonnostní nůžky docela výrazně rozevírat – alespoň u některých testů.

Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer 9

Prohlížeče jsem testoval na dvou noteboocích. Jako ten referenční posloužil kancelářský Dell Latitude E5410 s integrovanou grafikou na Intel Core i5-520M. Nakonec mi to ale nedalo a akcelerační testy jsem změřil i na svém testovacím kousku Acer Aspire TimelineX 3820TG, o jehož výkon se stará Intel Core i5-430M a poněkud výkonnější dedikovaná grafika ATI Mobility Radeon HD 5650. Skutečně se to projevilo. Zatímco u některých testů v tomto případě Firefox srovnal krok s Internet Explorerem, u jiných (a bylo jich více), byl IE9 oproti Firefoxu na Dellu s integrovanou grafikou mnohonásobně rychlejší. Výsledky publikované v tomto článku tedy berte s rezervou a to včetně poměrů. Obecně platí, že na pomalejší grafice nebude rozdíl mezi IE9 a FF4 příliš velký, u výkonnější karty ale může být doslova propastný – u takového testu Mozilla Hardware Acceleration Stress Test dokonce i neměřitelný.

Testy podpory technologií

Ale pěkně popořadě. Začnu u tradičních technologických testů. Ty nezodpoví otázku, jak je který prohlížeč (respektive jeho jádro) rychlý, nicméně ukáže, jak na tom jsou prohlížeče s podporou standardů (dnes spíše s podporou návrhů standardů).

1. Acid3: vítězí Firefox 4

Tady se nic nového neděje. Firefox 4 dosáhl skóre 97/100, Internet Explorer 9 pak zdánlivě nižšího 95/100. Bude se na tom něco měnit? V případě Firefoxu těžko říci, u Microsoftu však mají jasno. Acid3 test stárne a některé standardy, které testuje (SMIL animace a SVG fonty), už nahrazují třeba novější kaskádové styly CSS3. Internet Explorer 9 tedy plného počtu nikdy nedosáhne. Z marketingového hlediska je to sice možná chyba, z toho praktického ale v podstatě rozumný krok. Obě zmíněné technologie se na webu nepoužívají a Acid3 je starý, nerelevantní a na scéně by se tedy měla objevit další verze.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
IE plného skóre už nikdy nedosáhne, Firefox docela možná také ne
 

2. HTML5 Test: vítězí Firefox 4

I v tomto případě na plné čáře vítězí Firefox 4. HTML5 testuje podporu technologií připravovaného standardu W3C HTML5 a souvisejících návrhů. Zatímco Firefox 4 získal skóre 240/400, IE9 se může pochlubit 130 body. Pokud je Acid3 zastaralý, HTML5 test je naopak velmi velmi pokrokový. Testuje technologie, které nejsou na webu ještě všeobecně používané a především se jedná teprve o návrhy živě vyvíjených standardů v pracovních skupinách. Firefox nebo Chrome tedy mohou přirozeně jásat, tým IE9 nicméně může kontrovat, že jejich prohlížeč se soustředí především na samotný připravovaný W3C HTML5 a návrhy, které se budou ještě možná měnit, ho zase tak netrápí. Nicméně dost bylo obhajoby, Firefox 4 je v tomto případě prostě lepší a basta.

Klepněte pro větší obrázek
Firefox v podpoře technologií drtí IEčko, sám má ale také rezervy

Javascriptové testy

Javascriptové benchmarky měří rychlost zpracovávání webových skriptů. Jejich rychlost byla do příchodu akcelerace rozhodující, dnes to ale už nemusí pokaždé platit. Pokud totiž bude mít prohlížeč pomalejší zpracovávání JS kódu, ale rychlejší akceleraci, může nedostatek dohnat právě zde. Kód sice zpracuje pomaleji, rychleji ale dokáže zobrazit výsledek. Vzhledem k tomu, že javascriptový výkon se pozná zvláště u her a složitých multimediálních aplikací, kde se může uplatnit i akcelerace, něco na tom bude.

3. Dromaeo: vítězí Firefox 4

Test Dromaeo mají na svědomí lidé okolo Mozilly a patří k těm nejkomplexnějším testům. Měří rychlost matematických funkcí, práci s textem, javascriptové knihovny a vůbec konstrukci stránky na straně klienta (DOM), čehož docela často využívá interaktivní AJAX. Výsledkem Dromaea je průměrný počet zpracovaných testů za sekundu. Čím vyšší číslo, tím tedy lepší výsledek. Rozdíly jsou docela velké. Zatímco FF4 na testovací mašině dosáhl skóre 390, IE9 „pouze“ 249. Ještě před rokem to přitom bylo naopak. Firefox 4 jednoduše rostl ve stínu Internet Exploreru a je vážně rychlík.

Klepněte pro větší obrázek
Pravděpodobně nejkomplexnější JS benchmark

4. SunSpider: vítězí Internet Explorer 9

Další test mají na svědomí lidé okolo vykreslovacího jádra WebKit. To používá především Safari a Chrome. Zde je výsledkem naopak čas, čím nižší číslo, tím tedy lépe. Konečně vítězí IE9 se skóre 220, zatímco FF4 na referenčním notebooku dosáhl vyššího času 250 a je tedy pomalejší. Rozdíly jsou to nicméně teoretické a SunSpider už nelze považovat za zcela přesný test. Více si o problematice relevance výsledků SS můžete přečíst v mém starším článku.

Klepněte pro větší obrázek
Vítězí IE9 skutečně kvůli rychlosti, nebo inteligenci Chakry – JS jádra IE9?

5. Mozilla Kraken: vítězí Firefox 4

Další test pochází také ze stáje Mozilly, není ale tak náročný jako Dromaeo. V podstatě skutečně testuje pouze rychlost surového Javascriptu a vychází ze SunSpideru. Zároveň se jedná o test, kde to Firefox 4 „IEčku“ skutečně natřel, získal totiž skoro trojnásobné skóre. I tentokrát platí, že vyšší čas = pomalejší prohlížeč. Zatímco Firefox 4 dosáhl času 6 531, IE9 16 782.

Klepněte pro větší obrázek
V testu od Mozilly vítězí prohlížeč od Mozilly

6. Google V8 Benchmark Suite: vítězí Firefox 4

Nakonec ještě jeden javascriptový test – ten od Googlu. Tentokrát je výsledkem bezrozměrné skóre, čím vyšší číslo, tím tedy lépe. Firefox 4 na referenčním notebooku Dell Latitude opět vítězí a získává 4 109 bodů. Internet Explorer 9 se musí i tentokrát spokojit s nižším skóre 2 330 bodů.

Klepněte pro větší obrázek
Také Google tvrdí, že je FF4 ve zpracovávání Javascriptu přeci jen rychlejší

Akcelerační testy


To asi není ta slibovaná Chakra – JS engine Microsoftu, který pracuje s více jádry, co? Ale kdeže. IE9 je rychlý, FF4 je ale matematicky vzato rychlejší. Ovšem skutečně jen matematicky – teoreticky, protože rozdíly v obou případech a u všech testů jsou natolik malé, že u skutečného surfování nepoznáte rozdíl. Jak je to možné? Protože běžné weby jsou jednoduše vzato příliš jednoduché. U těch složitějších pak do hry vstupuje akcelerace. A tady Microsoft vrací úder.

7. Asteroid Bench: vítězí Internet Explorer 9

Na microsoftím webu IE Test Drive najdete tunu poutavých benchmarků, v rámci kterých IE9 pokoří naprosto všechny prohlížeče. Kritik by ale mohl právem namítnout, že se jedná o testy z dílny MS (to samé lze v každém případě tvrdit i o Krakenu, V8 aj.). Proto jsem se obrátil naopak na testy konkurence a benchmarky nezávislých programátorů. Jedním z nich je i Asteroid Bench, který hojně využívá nových grafických technik, poletujících sprite objektů (animované rastry) a tak dále. Dost řečí, zvítězil IE9. Dosáhl trošičku vyšší obnovovací frekvence a vyššího skóre.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Rozdíly nejsou veliké, IE9 ale na integrované grafice přeci jen vítězí 

Tentokrát jsem do hry zapojil i domácího Acera a rozdíly byly obrovské. Pokud byl na Dellu IE9 jen o pár procent rychlejší, s výkonnější grafikou TimelineX to byl rozdíl bezmála 300 % a dvojnásobně vyšší obnovovací frekvence než ve Firefoxu. IE9 v tuto chvíli umí s grafickým čipem pracovat mnohem efektivněji, potřebuje ho ale mít po ruce.

Klepněte pro větší obrázek
Čím výkonnější grafika, tím bude rozdíl mezi IE9 a FF4 větší

8. Mozilla Hardware Acceleration Stress Test: vítězí Internet Explorer 9

Jak si poradil IE9 s animačním testem z dílny Mozilly? Opět zvítězil. V tomto případě je výsledkem měření pouze obnovovací frekvence. Na Dellu byl IE9 prakticky dvakrát rychlejší, na Aceru s lepší mobilní grafikou pak dokonce šestkrát. Tedy šestkrát. MHAST je limitovaný frameratem 60 FPS. Cokoliv rychlejšího nezaznamená a ohodnotí jako 60+. To se stalo i IE9. Skutečný výkon je v tomto testu tedy ve hvězdách.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
I na tomto testu se rozdíl mezi prohlížeči výrazně promění při použití výkonnější GPU grafiky

GUI Mark 2

GUI Mark 2 je sada identických testů pro Flash Player a HTML5. Názorně tedy testuje nejen prohlížeče, ale lze je použít i v duelu Flash Player vs. HTML5. Výsledkem měření je výše obnovovací frekvence překreslované grafiky.

9. GUI Mark 2 – HTML5 Gaming Test: vítězí Internet Explorer 9

Tento test simuluje herní engine postavený na animovaných rastrech – spritech. Na podobném testování je založený i JSGameBench od autorů Facebooku.V něm nejprve vedl IE9, nicméně s příchodem finální verze FF4 se karta obrátila. V případě GUI Marku opět vede IE9.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Test herního enginu založeného na spritech
(první screenshot je pořízený na TimelineX, všimněte si výrazného rozdílu ve fps)

10. GUI Mark 2 – HTML5 Vector Chart Test: vítězí Internet Explorer 9

V tomto testu se na stránce vykresluje nekonečný graf generovaný přímo na straně prohlížeče pomocí technologie Canvas. Testuje tedy víceméně to, co dnes zpravidla vykresluje Flash Player. I v tomto testu je IE9 mírně rychlejší než FF4.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Test výkonu dynamického generování grafiky Canvas

11. GUI Mark 2 – HTML5 Text Column Test: vítězí Internet Explorer 9

Poslední test sady GUI Mark 2 měří, jak se prohlížeč vypořádá s vykreslováním textu v dynamicky se měnících blocích. Prohlížeč je musí neustále zarovnávat, měnit řádkování a do hry se na Windows Vista/7 zapojuje akcelerace Direct2D a DirectWrite.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Test výkonu vykreslování textu

Nakonec ještě předchozí testy pro Flash Player. V tomto případě se tedy bude počítat prakticky to samé, nicméně o výpočet a vykreslování se nepostará prohlížeč, ale doplněk Flash Playeru. Test ukazuje, ve kterém z prohlížečů je Flash Player rychlejší, respektive, který z prohlížečů jej umí efektivněji využít a kompozitovat jeho obsah do hotového obrazu. Flash Player byl mimochodem ve všech případech výrazně rychlejší než HTML, Javascript a Canvas.

12. GUI Mark 2 – Flash Gaming Test: vítězí Internet Explorer 9

13. GUI Mark 2 – Flash Vector Chart Test: vítězí Internet Explorer 9

14. GUI Mark 2 – Flash Text Column Test: vítězí Internet Explorer 9

Definitivní skóre? 9:5 pro Internet Explorer 9, ale...

A to je vše. Jak to tedy dopadlo? V javascriptových testech a v testech podpory standardů se lépe vede Firefoxu. Ačkoliv možná v posledních letech trošku usnul na vavřínech, z technologického hlediska je to stále velký inovátor. Microsoft ale vrátil úder v akceleraci. Ta v Internet Exploreru 9 je na tom v současné době (a pochopitelně pouze na Windows Vista/7) nejlépe a drtí konkurenci. Je to ovšem ošemetné, záleží totiž pochopitelně na železe. Na levnější mobilní integrované grafice jsou na tom oba prohlížeče prakticky stejně dobře. Stačí ale do hry zapojit výkonnější grafiku a IE9 bude i několikanásobně rychlejší.

Čekáte na závěrečné skóre? Ale tak to přeci nefunguje. O rychlosti rozhoduje také odezva uživatelského rozhraní, rychlost síťové komunikace, DNS Prefetching a tak dále… Pokud ale přesto chcete nějaké resumé:

Internet Explorer 9 zvítězil 9×, jeho úhlavní sok v nejnovější verzi pak 4×. Než se ale začnou v Redmondu radovat, je nutno se podívat i na strukturu výsledků. Firefox 4 rozdrtil „modré éčko“ v javascriptových testech, zatímco „panda červená“ to schytala v akceleraci. Záleží pouze na vašem způsobu surfování, co je pro vás důležitější a kdo tedy bude s odstupem měsíců a let skutečnou jedničkou.

Diskuze (90) Další článek: Google si brousí zuby na NFC, telefon s Androidem poslouží jako kreditka

Témata článku: Technologie, Software, Prohlížeče, Web, Internet Explorer, Firefox, Výkonnost, Mozilla Firefox, Javascriptový test, Grafika, Měření času, Benchmark, Grafik, Předchozí test, Velký inovátor, Velký asteroid, Smile, Skutečný výkon, Multimediální centra recenze, Test, TomTom, F Gaming, Integrovaný Google, Flash Player, Podobné testování, Nový notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 116Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky