Internet Explorer 9: Vyrovná se s „ballotem“?

Internet Explorer 8 měl zastavit pokles tržního podílu na poli internetových prohlížečů. Pak ale přišel „ballot screen“. Podaří se to Devítce?

Když Microsoft v březnu vydal novou verzi svého Internet Exploreru, mnozí se spíš než na nové funkce a výkon ptali na to, jestli se Microsoftu podaří zbrzdit dlouholetý pád, který započal vlastně už kdysi na počátku milénia reinkarnací Mozilly a bájného Phoenixe - Firefoxu, který vzešel z popela Netscape Navigatoru.

Ačkoliv se podle mnohých statistik první měsíce zdálo, že se tak opravdu stalo a křivka Internet Exploreru se dostala do vodorovného stavu, letní měsíce rozhodly a „IEčko“ pozvolna klesá dál. Osmá generace na druhou stranu velmi efektivně nahradila IE7 – tou rychlosti se beze sporu vyrovnala tradičním přechodům mezi Firefoxem 1.x, 2.x a 3.x.

IE8 měl zastavit pád. Nepodařilo se

Komunita uživatelů Internet Exploreru (případně správci firemních sítí) je tedy podobně flexibilní jako fanoušci Opery, Firefoxu, Safari a Chrome. To ale nestačí, na pořadu dne jsou totiž nové výzvy. Tou první je medializovaný „ballot screen“, jakožto řešení letitého sporu o výsadní postavení Internet Exploreru a potažmo celého Microsoftu v Evropě. Ať už bude dialog s výběrem výchozího prohlížeče ve Windows čímkoliv, především se bude jednat o bezplatnou reklamu komerčním softwarovým výrobcům, která se ve formě systémové aktualizace dříve či později zobrazí desítkám milionů uživatelů po celém světě.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Ať už se podíváte na globální StatCounter, americké statistiky Market Share nebo český Rankings,
Internet Explorer celý rok nepřetržitě klesal

Internet Explorer tedy přijde o své výsadní postavení, což se dozajisté podepíše na ještě výraznějším úbytku jeho „oveček“. Uživatelé ostatních prohlížečů jásají, domluva mezi Evropskou komisí a Microsoftem ale nakonec přinese ovoce i těm, kteří se modrého éčka na svém počítači rozhodně neštítí. Pokud totiž Microsoft nezatroubí na ústup a nekapituluje s vidinou toho, že pozice IE prostě o pár desítek procent klesne a bude nadále přežívat jen v korporátní sféře s centrální správou softwaru (a to jde IEčku stále nejlépe ze všech), bude naopak muset zatroubit do útoku a to s mnohem větší vervou než na jaře a vlastně po celou druhou polovinu roku 2008.

Začíná se mluvit o IE9

Internet Explorer 8 šel svou cestou. Zatímco ostatní stavěli svůj marketing na rychlosti interpretace Javascriptu a podpoře standardů, Microsoft se orientoval na diskutabilní akcelerátory a mikroformátové výstřižky Web Slices. O tom, že Osmička implementovala i něco málo z HTML5, se prakticky dozvěděla jen odborná komunita a vývojáři.

Uplynul necelý rok a pomalu se začíná mluvit o Internet Exploreru 9. V mezidobí médii prolétla kratičká zprávička o studii Gazelle, z říše snů nás ale vyvedla teprve listopadová konference PDC, na které Microsoft poprvé zveřejnil něco hmatatelnějšího – první špeky z Devítky. A zatím to vypadá skutečně zajímavě. Přinejmenším v tomto případě nasedl vývojový tým na stejnou vlnu jako Mozilla a namísto okrajových a jednostranných doplňků mluvil o výkonu, akceleraci, vykreslování a javascriptových testech. A právě tato slůvka jsou dnes trendy. Mluví se o komplexních webových aplikacích, HTML5 a všudypřítomném ajaxu, marketing rychlého Javascriptu tedy skutečně funguje. Pokud se ke všemu teorie alespoň náznakem promítne do reálného surfování na webu, těžit z toho bude opět uživatel. Pojďme se tedy podívat na několik málo specialit, o kterých víme, že by měly ozdobit příští verzi Internet Exploreru.

Nové a rychlejší javascriptové jádro

Microsoft byl vždy háklivý na nejrůznější javascriptová benchmarky. A právem, rychlost zpracovávání elementárních funkcí tohoto jazyka vám totiž neřekne nic o tom, jak se bude nahrávat skutečná webová stránka. Tato kritika se zpravidla týká velmi jednoduchého testu Sun Spider. Ten je nicméně na druhou stranu dostatečně jednoduchý na to, aby jej bylo možné porovnávat napříč různými prohlížeči. I proto se na něj odvolává také blog vývojářů Internet Exploreru IEBlog. Ačkoliv zatím neexistuje žádná veřejná testovací verze IE9, to co mají po ruce autoři, mile překvapí. Pokud byla IE8 výrazně rychlejší než IE7, pak se IE9 v současném stavu vývoje hrdě vyrovná Firefoxu 3.5 a dotahuje i 3.6. Jedná se přitom o vývojovou verzi, hotový prohlížeč by tak mohl být v závěru ještě rychlejší.

Klepněte pro větší obrázek
Javascriptový benchmark SunSpider (čím vyšší číslo, tím pomalejší Javascript)

SunSpider je ale skutečně velmi jednoduchý, mnohem důležitější je tedy otázka, jak se prohlížeče, jakýkoliv prohlížeč, vypořádá s celým životním cyklem webové stránky od zadání webové adresy po poslední vykreslený prvek na stránce. Tento problém docela pěkně znázorňuje druhý obrázek, který analyzuje chování webové stránky v Internet Exploreru a rozdělení času na různé úkoly. Kompaktní ajaxová aplikace má totiž zcela jiné nároky na prohlížeč než třeba zpravodajský web, kde se do práce zapojují úplně jiné části jádra.

Klepněte pro větší obrázek
Každá stránka se načítá různou rychlostí podle toho, z čeho se skládá a jak pracuje
100 % odpovídá kompletnímu načtení webu;  News 1 a News 2 jsou pak příklady dvou zpravodajských webů

Acid3? Především marketingový nástroj

Dalším poměrně umělým testem je Acid3, jehož úkolem je co do možná největšího detailu vyzkoušet možnosti prohlížeče z hlediska implementace kaskádových stylů a DOM API. Každý prohlížeč, který získá sto bodů ze sta, se sice dostane na přední stránky internetových periodik včetně Živě.cz, na druhou stranu neexistuje odpověď na to, kolik webů skutečně používá ty nejpokročilejší techniky nejnovějších standardů CSS. I z tohoto důvodu se tedy najdou mnozí, kteří koketují s myšlenkou, že autoři webových prohlížečů své miláčky uměle optimalizují na co nejvyšší skóre. Z tohoto úhlu pohledu se zvláště Acid3 stává spíše marketingovým nástrojem, než důkazem technické kvality, což byl jeho prvotní účel.

Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer 9 zatím dosáhne jen 32 bodů

A jak je na tom Internet Explorer 9? Bídně. Opera, Chrome, Firefox a Safari – ti všichni dosáhli nejvyššího skóre, nebo se mu alespoň velmi přiblížili, jádro IE9 se ale prozatím musí spokojit pouze s hodnotnou 32/100. Současná Osmička získala skóre 20/100, předchozí Sedmička pak pouhých14/100.

Akceleruje se vše, proč to nezkusit s webovou stránkou?

Pravděpodobně nejzajímavější novinkou nového Internet Exploreru ovšem nejsou standardy, ale akcelerace pomocí DirectX. Stále více výpočtů se přenáší na grafický čip, který je z principu výkonnější než klasický procesor, jen je mu třeba předložit ty správná data – ty správné operace. Některé na to jsou jak dělané (3D vizualizace není nic jiného než transformace obrovského množství jednoduchých reálných čísel), jiným je třeba pomoci.

V Internet Exploreru se o vykreslování prvků na stránce až doposud používalo základní a již poměrně přežité rozhraní GDI/GDI+. Samozřejmě by jej mohlo nahradit surové Direct3D s přímou návazností na grafický čip, jak to dělá třeba akcelerace desktopu Windows Aero, Windows 7 a s dodatečnými aktualizacemi i Windows Vista nicméně již pracují se zjednodušenou a k tomu určenou nadstavbou Direct2D a její odnoží DirectWrite. Oba systémy přitom vychází z Direct3D. Zatímco Direct2D umí akcelerovat vizualizaci dvourozměrné grafiky, DirectWrite se specializuje na kresbu písma.

Klepněte pro větší obrázek
Písmo vykreslené pomocí současného GDI

 
Klepněte pro větší obrázek
Písmo vykreslené pomocí Direct2D

Direct2D by měl při kresbě stránky používat i nový Internet Explorer a podle dosavadních informací je to skutečně znát. A je to také potřeba, akceleraci totiž dlouhodobě plánuje i Mozilla ve svém Firefoxu a IEčko tedy nesmí usnout na vavřínech. Pěknou ukázku, jak vlastně muže hardwarová akcelerace změnit vykreslování webové stránky, najdete třeba na webu Channel9.

Silný Explorer pomůže každému

První zkratkovité informace pro vývojáře na webu IEBlog a první ukázky z podzimního PDC napovídají, kam by vlastně mohla nová Devítka směřovat. Vše ostatní je ale jen hromadou spekulací, zatím totiž nebylo oznámeno ani datum, kdy by se mohl Internet Explorer 9 objevit na trhu. Zdá se ale, že příští rok bude klíčový. Microsoft v podobě „ballot screenu“ získá ještě silnější konkurenci než doposud, do vývoje tedy bude muset dát mnohem více sil a kapitálu než doposud. Pro redmondského softwarového obra by to ale neměl být problém. Je spíše s podivem, proč tak lehkovážně uvolnil prostor na trhu konkurenční Mozille, jejíž ekonomické možnosti jsou ve srovnání s Microsoftem zanedbatelné, a drobné norské Opeře, která optikou velkého Microsoftu získala „za pár dolarů trh s mobilními prohlížeči.

Klepněte pro větší obrázek
Dialog s výběrem výchozího prohlížeče (ballot screen)

Konkurenceschopný Internet Explorer je pro trh s webovými prohlížeči životně důležitý. Ať už totiž používáte IEčko, Operu, Safari, Firefox, Chrome či třeba něco úplně jiného a jste nadmíru spokojení, poděkujte za to patnáct let trvajícím bojům, rivalitě a skutečně houževnatému konkurenčnímu boji, kdy „jeden vykrádal druhého“ – bez válek prohlížečů by dnes totiž moderní prohlížeč i web samotný vypadal možná trošku jinak.

Více informací o Internet Exploreru 9 najdete na IEBlogu a webu Channel9.

Diskuze (72) Další článek: Hvězdy YouTube za rok 2009: Boyle a Pitbull

Témata článku: Software, Microsoft, Internet, Internet Explorer, Download, Internet Explorer 9, Internet Explorer 10, Explorer, Druhý obrázek, Spider, Konkurenční spor, Podzimní aktualizace, Podzimní konference, Výchozí stav, Nejnovější API, Gazelle, Dlouholetá kritika, Zpravodajský pořad, GDI, Netscape Navigator, Phoenix


Určitě si přečtěte

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 122

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

Našli jsme 22 schopných internetových prohlížečů: Vyberte si, který vám nejvíc sedne

** Není jen Chrome, Firefox, Edge či Opera. Na výběr máte mnohem více! ** Internetové prohlížeče se liší funkcemi, zaměřením i designem. Našli jsme 22 použitelných prohlížečů pro Windows ** Vyberte si prohlížeč, který vám bude nejvíce vyhovovat

Karel Kilián | 30

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 42

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

Google ADT-2: Miniaturní krabička s Android TV 8.0, kterou si nikdy nekoupíte

** Dlouho se nevědělo, co to přesně má být ** Pak se s krabičkou Google pochlubil na I/O ** Do „Chromecastu“ vtěsnal celý Android TV

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?