Internet Explorer 9: Platform Preview

15. září byla zveřejněna Beta verze deváté generace internetového prohlížeče Internet Explorer, pojďme se podívat, jaké novinky přináší prostřednictvím čtvrtého vydání Platform Preview.

Autor: Petr Vlk (WUG Písek)

Internet Explorer 9 Platform Preview 4 je k dispozici ke stažení na http://ie.microsoft.com/testdrive/, kde naleznete spolu s ním (mimo nového loga) i zajímavá dema předvádějící několik zajímavých webových technologií a jejich implementaci v novém jádře prohlížeče.

Instalace

Instalace Platform Preview se nemusíte obávat, neboť se jedná ryze o renderovací jádro zabalené v samostatné aplikaci. Při jeho instalaci tedy bude na počítači zachována současná verze IE (můžete je používat zároveň) a nedojde k žádným větším systémovým změnám. Platform Preview lze ze systému následně i odinstalovat.

Instalovat jej lze na systémy Windows 7 a Windows Vista (zde je nutné mít nainstalován IE8 a Service Pack 2), v případě potřeby bude zároveň nainstalován Platform Update, který zprostředkovává funkce nových knihoven (např. akceleraci vykreslování pomocí DirectX). K dispozici je pouze 32 bitová verze, nicméně tu lze samozřejmě provozovat i pod 64 bitovým OS.

Platform Preview nelze instalovat na Windows XP, neboť tento systém neobsahuje podporu pro akcelerovaného vykreslování pomocí GPU (model display driver představený ve Windows Vista, vylepšený ve Windows 7). Z toho pro tuto chvíli vyplývá, že nejspíše ani finální verze nebude Windows XP podporovat.

Klepněte pro větší obrázek

Předem upozorním, že Beta verze již nejspíše bude při instalaci nahrazovat původní instanci IE přítomnou v počítači.

Vzhled a funkce

Možná se budete divit, proč Platform Preview nemá žádné uživatelské rozhraní, na které jsme zvyklí z klasického prohlížeče, jako například adresní řádku. Ovšem to právě z důvodu, že se jedná skutečně o Preview určené vývojářům webových stránek a aplikací, není tedy určena ke každodennímu použití.
Těm poskytuje čas seznámit se s novým vykreslovacím jádrem a JavaScript enginem a ověřit si funkčnost jejich stávajících aplikací. Zároveň jim představuje nové webové technologie jako HTML5, CSS3, SVG, WebApps API, způsob jakým v IE fungují a umožňuje jim tak v předstihu začít uvažovat o jejich implementaci v nových projektech. Naproti tomu Beta verze již bude poskytovat první pohled i na celé nové uživatelské rozhraní, bude to tedy v podstatě již plnohodnotný prohlížeč.

Ovládání Platform Preview

 • Navigace na URL (Otevřít): Menu > Page > Open  – Klávesová zkratka: CTRL + O
 • Nástroje pro vývojáře: Menu > Debug > Developer Tools – Klávesová zkratka: F12
 • Obnovení stránky: F5

Z menu, nástrojů pro vývojáře a pomocí klávesových zkratek pak můžete také ovlivňovat způsob zobrazení stránky, dle toho, jak by ji vykreslila jiná verze Internet Exploreru.

V rámci Report Issue je dostupná možnost nahlášení možné chyby či problému přímo týmu vývojářů pomocí Microsoft Connect a také velice podrobná diagnostika celého prohlížeče, která obsahuje podrobné informace o jádru, běžících procesech prohlížeče a připojených knihovnách, zde například také zjistíte, jaký doplněk byl příčinou pádu prohlížeče. Pokud narazíte na jakoukoliv chybu, neváhejte s jejím zasláním vývojovému týmu, ten je skutečně velice aktivní a odpovídá na veškeré podněty z komunity a zabývá se hlášenými problémy velice vážně.

Odkazy otvírané do nového okna se načítají do výchozího prohlížeče, neboť Platform Preview obsahuje skutečně pouze jedno okno a nepodporuje záložky.

Nové nástroje pro vývojáře

Nástroje pro vývojáře doznaly několik změn, tou nejpodstatnější je přítomnost nové záložky Network, která umožňuje sledovat síťový provoz prohlížeče, tedy jednotlivé HTTP požadavky a odpovědi a čas, který zabralo jejich vyřízení a následné vykreslení. Dále pak nově umožňuje změnit řetězec User Agent, kterým se prohlížeč identifikuje a vydávat se tak za jinou alternativu na poli prohlížečů.

Klepněte pro větší obrázek

Pomocí těchto nástrojů také můžete snáze pochopit fungování jednotlivých demo ukázek a zobrazit jejich zdrojový kód v poněkud inteligentnějším a přehlednějším zobrazení. Zároveň lze jejich pomocí přepínat vykreslení stránek pomocí jednotlivých Browser Mode i Document Mode.

Za web krásnější, chytřejší a hlavně rychlejší aneb co dokáže IE9

Internet Explorer trpěl v poslední době (a to je s námi již 15 let) přívlastkem pomalejšího prohlížeče se špatnou podporou standardů, ačkoliv IE8 například kompletně obsahoval podporu pro specifikaci CSS2.1. Použití tohoto přívlastku pro IE9 by se ovšem dalo již považovat snad až za urážku.
Vývojový tým IE se totiž do práce pustil opravdu na plno. Seznam implementovaných standardů roste neúprosně geometrickou řadou a výkonově dokázala Platform Preview směle dohnat a i předehnat své konkurenty. Mezi hlavní témata patří podpora HTML5 a CSS3, SVG, rychlejší JavaScript, implementace ICC profilů, hardwarová akcelerace vykreslování pomocí Direct2D a DirectWrite, stejně jako hardwarově akcelerovaný rendering videa pomocí Media Foundation.

Podpora webových standardů:
 Klepněte pro větší obrázek

Na výsledcích známého testu podpory webových standardů Acid3 je jasně rokazatelný pokrok, kterým jádro IE „Trident“ za poslední měsíce prošlo, aktuální dosažené skóre činí 95 bodů ze 100. IE8 dosahoval 20 bodů (úspěšně splněných testů). Vývojový tým provedl více než 7200 testů pro jejich funkční a správnou implementaci. Vývojový tým se ovšem zaměřil i na reálné chování prohlížeče na nejznámějších a  nejnavštěvovanějších stránkách a také na rychlost zpracování zdrojového kódu v podmínkách reálného využití internetového prohlížeče, tedy při běžném surfování po Internetu a nejen v takovýchto testech.

IE9 podporuje HTML5 tagy audio a video a Open Font formát. Druhý jmenovaný přináší lepší podporu pro integraci fontů na webové stránce, které nejsou obsaženy v návštěvníkově počítači. Pro první pak přináší integrovaný přehrávač, kterým lze jednoduše nahradit například nutnost vkládat pro přehrání videa do stránky přehrávač postavený nad Adobe Flash či nad Silverlightem.

 • Video: MP4, H.264
 • Audio: AAC, MP3

Vložení do stránky je jednoduché a postačí k němu následující kód, který na stránce zobrazí přehrávač s ovládacími prvky:

<video width="300" height="200" src="video.avi" poster="frame.png" autoplay controls loop>Váš prohlížeč nepodporuje HTML5.</video>

Zde vidíte počet úspěšně splněných testů podpory webových standardů, doporučuji porovnat IE8 v posledním sloupci a IE9 ve sloupci prvním. Jedná se o procenta ze dvou odlišných konců spektra, zároveň je zde vidět i náskok, který má IE9 nad svou konkurencí.

Klepněte pro větší obrázek

Podrobnější informace o jednotlivých podporovaných standardech naleznete vInternet Explorer Platform Preview Guide for Developers, jejich komplexní přehled s možností jejich otestování pak naIE Testing Center. Namátkou podpora RGBA modelu (podpora průhlednosti), CSS3 Selectors, DaraURI, ECMAScript 5, vylepšený DOM Storage a Ajax Navigation.

Nový JavaScript Engine: „Chakra“

V moderních stránkách i takzvaného webu 2.0 vládne JavaScript, v IE9 proto nalezneme zcela přepracovaný engine, který již není samostatnou komponentou, ale byl integrován do jádra, tím došlo k odstranění možných prodlev v komunikaci mezi těmito komponentami prohlížeče, Chakra dokáže využívat vícevláknového zpracování, pokud má k dispozici mutlicore procesor. Navýšení výkonu je znát z výsledků testu SunSpider, ve kterém současná verze IE9 podává zhruba 8 krát lepší výkon v rychlosti zpracování než IE8 a dostala se tak na úroveň svých konkurentů.

Klepněte pro větší obrázek 

Akcelerace vykreslování pomocí GPU

Klepněte pro větší obrázek

IE9 využívá DirectX, konkrétně Direct2D a DirectWrite a tedy přesouvá vykreslování textu, grafiky i videa z náplně práce procesoru ke grafické kartě. Tato změna navíc nevyžaduje žádnou interakci od tvůrců stránek, ti tak mohou například snadněji doručit návštěvníkům zážitek ze kutečného kvalitního HD videa bez trhání obrazu. Srovnání zatížení procesoru (červená), grafické karty (modrá) a počet aktualizací (zelená) u IE9 a Firefoxu 4. Zatímco Firefox s implicitně vypnutou hardwarovou akcelerací zatěžuje procesor konstantně a dokáže stránku aktualizovat (překreslit) pouze 2krát, IE9 vždy předává samotné vykreslování grafické kartě a tak dokáže nejen uspořit procesorový čas, ale i překreslit stránku hned 15krát. Je to logický krok, neboť GPU je určena a optimalizována na grafické výpočty a dokáže tak mnohem optimálnější cestou než CPU.

Změna User Agent String

Pro značné změny v jádře prohlížeče bylo zvolena změna v identifikaci prohlížeče. O číslo povýšily všechny verze v něm obsažené, tedy Mozilla/4.0 byla nahrazena identifikátorem Mozilla/5.0, stejně tak Trident/4.0 byl změněn na Trident/5.0 a samozřejmě i MSIE 8.0 byla nahrazen MSIE 9.0. Narozdíl od starších verzí nový IE neodesílá další identifikátory přidané aplikacemi jako například verzi .NET. UA String tedy bude vypadat následovně:

 • Windows Vista
  • Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 9.0; Windows NT 6.0; Trident/5.0)
 • Windows 7
  • Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 9.0; Windows NT 6.1; Trident/5.0)

Můžete tak jednoduše identifikovat návštěvníky s novější verzí prohlížeče a nabídnout jim relevantní formu obsahu. Pokud bude nastaven Režim Kompatibilního zobrazení s IE7, pak se bude prohlížeč identifikovat následně: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; Trident/5.0).

IE9 Document Mode

Výchozím módem pro vykreslení stránky je nový IE9 Document Mode, který dovoluje využít všech vlastností nového jádra a tedy podporu pro nejnovější webové standardy. Pokud chcete zajistit, že se stránka zobrazí vždy v tomto módu je nutné přidat následující meta tag v hlavičce stránky:

<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=9">

Více informací o tom, jak IE postupuje pro stanovení Document Mode vám vysvětlí články Defining Document Compatibility a How IE8 Determines Document Mode. V zásadě lze uvést, že IE postupuje v pořadí Nástroje pro vývojáře, meta tag X-UA-Compatible, Režim Kompatibilního zobrazení, deklarace !DOCTYPE, podle kterých vybere vhodný Document Mode. Pokud tedy bude mít stránka nastaven !DOCTYPE odpovídající nejnovějším standardům a nebude v předchozích krocích nikde zvolen jiný režim, bude využit IE9 Document Mode.

Demo ukázky

Klepněte pro větší obrázek

Na IE Test Drive je k dispozici přes 50 demo ukázek rozdělených do oblastí rychlost, HTML5 a grafika, na kterých můžete porovnat výkon IE9 a IE8 a i jinými prohlížeči. Mezi nejpůsobivější patří testy rychlosti vykreslování, například DeepZoom fotografie, rychlost načítání Bing Maps, mixážní pult, test vykreslování a ostrosti písma a další.

Klepněte pro větší obrázek

                       
Další zdroje informací:

 

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: Twitter nabídne přepracovaný design s novými funkcemi

Témata článku: Windows, Internet, Internet Explorer, Zajímavý web, Podporovaný standard, Vývojový režim, Plát, Deklarace, Prohlížeč, Preview, Aktivní surfování, Každodenní použití, Trident, Dostupná možnost, Nový standard, Procesorový čas, Nová změna, Demo, IE 10, Mp3 a mp4 přehrávače, IE 11, Nejnovější API, Plnohodnotný prohlížeč, Mixážní pulty, Dosažené skóre, Navigace na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 112

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 120Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu