Internet Explorer 9 je zase o chlup rychlejší

Technologické demo rodícího se Internet Exploreru 9 se dočkalo nové veřejné verze. Stáhnout si ho můžete i vy. Je rychlejší, stabilnější a lépe se popere i s webovými standardy a Acid3 testem.

Jsou za námi bezmála dva měsíce a je tu další sestavení testovací verze Internet Exploreru 9. Samozřejmě stále nečekejte dospělý prohlížeč, bavíme se tu totiž o „Platform Preview“ verzi, která má za úkol ukázat, co všechno umí vykreslovací jádro a javascriptový engine. Podoba uživatelského rozhraní zatím není na pořadu dne – nebo se alespoň nepřetřásá na veřejnosti.

Lepší čísílko, lepší Acid3

Takže co nového přibylo od poloviny března? Programátoři zapracovali především na jádře, které umí zase „pár“ nových funkcí webových standardů. To se podepsalo zejména na populárním Acid3 testu. Zatímco první verze ještě z podzimu minulého roku, která se ovšem na veřejnost nedostala, získala 32/100 bodů, ta březnová už dosáhla skóre 55/100. Microsoft udržel tempo, květnové sestavení si totiž zase o něco polepšilo a nyní se může pochlubit 68 body ze 100. Pokud to tak půjde dál, hotová verze by se už mohla přiblížit magické stovce. Samozřejmě můžete namítnout, že této hranice konkurence zosobněná Operou, Firefoxem a Chromem dosáhla už před dlouhými měsíci, mějte ale na paměti, že současný stabilní IE8 dosahuje skóre pouze 20/100. V tomto kontextu je to zlepšení v řádu stovek procent.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Výsledky Acid3 testu v Internet Exploreru 8 a v technologickém demu Internet Exploreru 9

Abych byl ale spravedlivý, je třeba podotknout, že Acid3 test má také houf kritiků. Ti celkem správně připomínají, že Acid3 testuje prohlížeč na některé webové standardy, které jsou stále ve fázi „Draft“, nejsou tedy hotové. Z toho důvodu nelze Acid3 test považovat za objektivního reprezentanta současných běžných webových stránek, které si většinou vystačí s naprostým základem. Stránky Živě.cz, tuzemské zpravodajské weby ale i složitější webové aplikace se vám tedy zpravidla zobrazí bez jediného problému i v prohlížeči, který nedosáhne ani na to „virtuálně žalostné“ skóre 20/100.

Acid3 je tedy z dobré poloviny především určitá zjednodušující mediální zkratka kvality a ruku v ruce s tím i virální marketing. Je jedině dobře, že to pochopili i ve vývojovém týmu Internet Exploreru a začali zvyšovat čísílka.

SunSpider

Oproti březnu si nové jádro polepšilo i v javascriptovém testu SunSpider, který mají na svědomí autoři vykreslovacího jádra WebKit. SunSpider podává výsledky v milisekundách, je to vlastně suma časů všech dílčích testů. Čím vyšší číslo tedy váš prohlížeč dostane, tím hůře. Vzhledem k tomu, že se jedná o čas, který není přepočítaný na nějakou bezrozměrnou jednotku, nelze tato čísla samozřejmě porovnávat s ostatními testy publikovanými na webu. Čas a tedy rychlost se totiž odvíjí od konkrétní softwarové a hardwarové konfigurace. Následující čísla tedy berte pouze orientačně a všímejte si poměrů, které už samozřejmě mají vypovídající hodnotu.

Klepněte pro větší obrázek
SunSpider zpracovaný lidmi z IE týmu (Aktuální verzi najdete zde)
Konfigurace: Dell Optiplex, 3,0 GHz Core 2 Duo, 4 GB RAM, Windows 7

Současný Internet Explorer 8 počítal SunSpider test 3 746 ms, podzimní sestavení IE9 už jen 832 ms. Březnová a první veřejná verze se mohla pochlubit hodnotou 590 ms a ta současná květnová si opět polepšila na 473 milisekund. To je oproti podzimu skoro dvojnásobné zlepšení.

A jak si vede konkurence? Na stejné konfiguraci to trvalo Firefoxu 3.6 736 ms, Firefoxu 3.7 Alpha 5 pak 645 ms. Safari 4.0.5 zpracovávalo benchmark 412 milisekund, Opera 10.52 pak 294 milisekund a Chrome 5 beta 271 milisekund. V tomto testu si tedy Internet Explorer už nevede vůbec špatně a smazal letitý rozdíl, který se vždy pohyboval v řádu jednotek sekund.

Nicméně SunSpider není jediný javascriptový benchmark, v těch dalších jsme ho vyzkoušeli právě v březnu a na výsledky se můžete podívat zde.

Test Drive

Acid3, SunSpider. Co zbývá? No samozřejmě něco hmatatelného, něco méně abstraktního – reálné testy na speciální stránce Microsoftu, která je svým způsobem odpovědí na web Chrome Experiments.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud jste už zkoušeli březnovou verzi, Test Drive důvěrně znáte

Web se jmenuje Test Drive a jedná se zároveň o výchozí stránku demo prohlížeče. Už od první veřejné verze tu najdete několik praktických ukázek, HTML5 aplikací a akcelerovaných animací, které využívají nové akcelerované technologie Direct2D a DirectWrite. Od března přibylo několik dalších ukázek, třeba Flickr Explorer, který určitě stojí za zkoušku.

Ukázky nových testů na webu Test Drive

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Náročné vykreslování fotek z databáze Flickru, interaktivní animace a zobrazování a přibližování SVG grafiky
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nová událost DOMContentLoad, která nastane ve chvíli, kdy je načtena struktura stránky, nikoliv však data. Pro srovnání klasický onLoad čeká až je načtená celá stránka včetně všech dat, což může být u datově náročných stránek docela problém. V tomto případě se tedy zpracují obě události, zobrazí se „Done“ a vy se můžete podívat na časovou prodlevu mezi oběma událostmi. Na posledních dvou obrázcích potom srovnání SVG vektoru a běžného rastru při větším přiblížení.

Vývojáři splnili slib a nové testovací sestavení je skutečně zase o něco výkonnější a lépe podporuje webové technologie. Pokud vývojáři dodrží periodu vydávání (původně slibovali kratší intervaly), budeme mít program na celé léto. No proč ne.

stáhnout program Internet Explorer 9 Preview 7 Licence: freeware, 17 MB
Autor: Microsoft
Web programu: ie.microsoft.com


Diskuze (47) Další článek: Nová kniha: 333 tipů a triků pro SEO

Témata článku: Technologie, Software, Microsoft, Prohlížeče, Programování, Internet Explorer, GigaMania, Javascriptový benchmark, Browser, Nová událost, Celé léto, Flip, Náročný test, Zpravodajský pořad, Draft, Dvojnásobné zlepšení, Technologická zkouška, Dílčí test, Celá stránka


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
WhatsApp konečně umožní smazat velké soubory z konverzací, aby nezabíraly místo
Vladislav Kluska
WhatsAppFacebookInstant Messaging
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5