Internet Explorer 9 je zase o chlup rychlejší

Technologické demo rodícího se Internet Exploreru 9 se dočkalo nové veřejné verze. Stáhnout si ho můžete i vy. Je rychlejší, stabilnější a lépe se popere i s webovými standardy a Acid3 testem.

Jsou za námi bezmála dva měsíce a je tu další sestavení testovací verze Internet Exploreru 9. Samozřejmě stále nečekejte dospělý prohlížeč, bavíme se tu totiž o „Platform Preview“ verzi, která má za úkol ukázat, co všechno umí vykreslovací jádro a javascriptový engine. Podoba uživatelského rozhraní zatím není na pořadu dne – nebo se alespoň nepřetřásá na veřejnosti.

Lepší čísílko, lepší Acid3

Takže co nového přibylo od poloviny března? Programátoři zapracovali především na jádře, které umí zase „pár“ nových funkcí webových standardů. To se podepsalo zejména na populárním Acid3 testu. Zatímco první verze ještě z podzimu minulého roku, která se ovšem na veřejnost nedostala, získala 32/100 bodů, ta březnová už dosáhla skóre 55/100. Microsoft udržel tempo, květnové sestavení si totiž zase o něco polepšilo a nyní se může pochlubit 68 body ze 100. Pokud to tak půjde dál, hotová verze by se už mohla přiblížit magické stovce. Samozřejmě můžete namítnout, že této hranice konkurence zosobněná Operou, Firefoxem a Chromem dosáhla už před dlouhými měsíci, mějte ale na paměti, že současný stabilní IE8 dosahuje skóre pouze 20/100. V tomto kontextu je to zlepšení v řádu stovek procent.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Výsledky Acid3 testu v Internet Exploreru 8 a v technologickém demu Internet Exploreru 9

Abych byl ale spravedlivý, je třeba podotknout, že Acid3 test má také houf kritiků. Ti celkem správně připomínají, že Acid3 testuje prohlížeč na některé webové standardy, které jsou stále ve fázi „Draft“, nejsou tedy hotové. Z toho důvodu nelze Acid3 test považovat za objektivního reprezentanta současných běžných webových stránek, které si většinou vystačí s naprostým základem. Stránky Živě.cz, tuzemské zpravodajské weby ale i složitější webové aplikace se vám tedy zpravidla zobrazí bez jediného problému i v prohlížeči, který nedosáhne ani na to „virtuálně žalostné“ skóre 20/100.

Acid3 je tedy z dobré poloviny především určitá zjednodušující mediální zkratka kvality a ruku v ruce s tím i virální marketing. Je jedině dobře, že to pochopili i ve vývojovém týmu Internet Exploreru a začali zvyšovat čísílka.

SunSpider

Oproti březnu si nové jádro polepšilo i v javascriptovém testu SunSpider, který mají na svědomí autoři vykreslovacího jádra WebKit. SunSpider podává výsledky v milisekundách, je to vlastně suma časů všech dílčích testů. Čím vyšší číslo tedy váš prohlížeč dostane, tím hůře. Vzhledem k tomu, že se jedná o čas, který není přepočítaný na nějakou bezrozměrnou jednotku, nelze tato čísla samozřejmě porovnávat s ostatními testy publikovanými na webu. Čas a tedy rychlost se totiž odvíjí od konkrétní softwarové a hardwarové konfigurace. Následující čísla tedy berte pouze orientačně a všímejte si poměrů, které už samozřejmě mají vypovídající hodnotu.

Klepněte pro větší obrázek
SunSpider zpracovaný lidmi z IE týmu (Aktuální verzi najdete zde)
Konfigurace: Dell Optiplex, 3,0 GHz Core 2 Duo, 4 GB RAM, Windows 7

Současný Internet Explorer 8 počítal SunSpider test 3 746 ms, podzimní sestavení IE9 už jen 832 ms. Březnová a první veřejná verze se mohla pochlubit hodnotou 590 ms a ta současná květnová si opět polepšila na 473 milisekund. To je oproti podzimu skoro dvojnásobné zlepšení.

A jak si vede konkurence? Na stejné konfiguraci to trvalo Firefoxu 3.6 736 ms, Firefoxu 3.7 Alpha 5 pak 645 ms. Safari 4.0.5 zpracovávalo benchmark 412 milisekund, Opera 10.52 pak 294 milisekund a Chrome 5 beta 271 milisekund. V tomto testu si tedy Internet Explorer už nevede vůbec špatně a smazal letitý rozdíl, který se vždy pohyboval v řádu jednotek sekund.

Nicméně SunSpider není jediný javascriptový benchmark, v těch dalších jsme ho vyzkoušeli právě v březnu a na výsledky se můžete podívat zde.

Test Drive

Acid3, SunSpider. Co zbývá? No samozřejmě něco hmatatelného, něco méně abstraktního – reálné testy na speciální stránce Microsoftu, která je svým způsobem odpovědí na web Chrome Experiments.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud jste už zkoušeli březnovou verzi, Test Drive důvěrně znáte

Web se jmenuje Test Drive a jedná se zároveň o výchozí stránku demo prohlížeče. Už od první veřejné verze tu najdete několik praktických ukázek, HTML5 aplikací a akcelerovaných animací, které využívají nové akcelerované technologie Direct2D a DirectWrite. Od března přibylo několik dalších ukázek, třeba Flickr Explorer, který určitě stojí za zkoušku.

Ukázky nových testů na webu Test Drive

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Náročné vykreslování fotek z databáze Flickru, interaktivní animace a zobrazování a přibližování SVG grafiky
 
Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Nová událost DOMContentLoad, která nastane ve chvíli, kdy je načtena struktura stránky, nikoliv však data. Pro srovnání klasický onLoad čeká až je načtená celá stránka včetně všech dat, což může být u datově náročných stránek docela problém. V tomto případě se tedy zpracují obě události, zobrazí se „Done“ a vy se můžete podívat na časovou prodlevu mezi oběma událostmi. Na posledních dvou obrázcích potom srovnání SVG vektoru a běžného rastru při větším přiblížení.

Vývojáři splnili slib a nové testovací sestavení je skutečně zase o něco výkonnější a lépe podporuje webové technologie. Pokud vývojáři dodrží periodu vydávání (původně slibovali kratší intervaly), budeme mít program na celé léto. No proč ne.

stáhnout program Internet Explorer 9 Preview 7 Licence: freeware, 17 MB
Autor: Microsoft
Web programu: ie.microsoft.com


Témata článku: Software, Technologie, Microsoft, Prohlížeče, Programování, Internet Explorer, GigaMania, Browser, Draft, Flip, Technologická zkouška, Náročný test, Zpravodajský pořad

47 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jan Komárek 9. 5. 2010 2:26:25
    Opera mě s posledními verzemi pěkně s...e. Občas pekelně dlouho nabíhá,...
  • Jan Komárek 9. 5. 2010 2:22:20
    Opera mě s posledními verzemi pěkně s...e. Občas pekelně dlouho nabíhá,...
  • tc 8. 5. 2010 10:28:52
    Je fajn, že IE konečně dohání vše po funkční stránce. Otázka je jak to...
Určitě si přečtěte

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

Jak se dostat do Windows, když neznáte heslo nebo nejste administrátor

** S instalačním diskem Windows a znalostí pár příkazů odemknete téměř každý počítač s Windows. ** Poradíme i jak se tomu bránit

24.  7.  2017 | Tomáš Holčík | 37

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

Nový solární článek dokáže zachytit téměř veškerou energii světelného spektra ze Slunce

** Vědci vytvořili nový typ solárního článku, který se pyšní neuvěřitelnou efektivitou ** Speciální trojrozměrná struktura dokáže zachytit téměř všechny vlnové délky světla ze Slunce ** Systém solárního článku využívá koncentrátorových čoček pro světlo

22.  7.  2017 | Karel Javůrek | 19

Další důkaz o existenci Planety 9

Další důkaz o existenci Planety 9

21.  7.  2017 | Jiří Černý | 5

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

Prolomí tanec tří mrtvých hvězd teorii relativity?

** Einsteinova obecná teorie relativity je jedním z hlavních pilířů dnešní fyziky ** To ale vědcům nebrání, aby se ji neustále nepokoušeli sesadit z trůnu ** Tentokrát k jejímu testování využili systém pulzaru PSR J0337+1715

Dnes | Stanislav Mihulka


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?