Internet Explorer 9 je hotový a zaslouží si uznání

Tak je to tady. Po dvou letech přichází nový IE 9. Srovnal (téměř) krok s konkurencí a nastolil celkem zajímavý trend. Teď zůstává otázkou, jestli Microsoft neusne na vavřínech.
Internet Explorer 9 je hotový a zaslouží si uznání

Po více než roce se uzavírá další období vývoje Internet Exploreru. Jedná se už o druhou verzi z generace, kterou Microsoft vnímá trochu jinak – především marketingově. Jestli předchozí verze byly „prostě jen nové“, pak Osmička a současná Devítka o sobě hlásaly, že přinášejí na web revoluci a PR oddělení Microsoftu využívalo stejných možností a schopností jako Google se svým Chromem, Mozilla s Firefoxem a Opera s Operou. Byl tu tedy velký humbuk okolo betaverzí a ty byly poprvé v historii k dispozici i v češtině.

Klepněte pro větší obrázek
Hotový Internet Explorer 9 se od předchozí verze RC prakticky neliší

Jestli se Microsoft v případě Osmičky srovnal s konkurencí z hlediska public relations, pak v případě Devítky hodlal udělat jasnou tlustou čáru za přesvědčením, že je „IEčko“ zastaralé, pomalé a nemoderní. Ještě to není dokonalé, prohlížeči stále chybí hromada těch nejnovějších technologií a milovníci klasických doplňků mají prostě smůlu, nicméně co se týče výkonu a podpory současných standardů, vývojový tým v podstatě během roku smazal generační rozdíl.

 

Historie Internet Exploreru

 • IE1 (srpen 1995) – nejstarší aktivně vyvíjený grafický prohlížeč a jádro*
 • IE2 (listopad 1995) – SSL, cookies, NNTP, VRML
 • IE3 (srpen 1996) – CSS, ActiveX, Java applety
 • IE4 (září 1996) – integrace se systémem, správa práv pro podniky, stabilita
 • IE5 (březen 1999) – AJAX (první prohlížeč), XML, ukončení vývoje IE pro Mac OS a Unix
 • IE6 (srpen 2001) – vylepšené DHTML, CSS a DOM API, nový design
 • 2001 až 2006 – díky dlouhé proluce ztrácí IE podíl a dává prostor Firefoxu
 • IE7 (říjen 2006) – podpora surfování v panelech, podpora IDN
 • IE8 (březen 2009) – vylepšená podpora standardů, Web Slices/Accelerators
 • IE9 (březen 2011) – HW akcelerace, výkon, W3C HTML5, vylepšená podpora standardů

* našli byste ještě starší textové prohlížeče jako Lynx nebo třeba w3m a také Opera je o něco starší, její veřejná verze se ale na trh dostala až v roce 1996. Pamětníci ze světa Applu by si mohli vzpomenout i na OmniWeb, nicméně ten zase v průběhu let přišel o své původní vykreslovací jádro (dnes WebKit). Podobný osud potkal i Netscape Navigator (Mosaic Navigator). Sám zaniknul, dal ale život Firefoxu a vykreslovacímu jádru Gecko. Z hlediska kontinuity vývoje je ovšem skutečně nejstarší grafický webový prohlížeč právě Internet Explorer.

 

Internet Explorer jako inspirace pro ostatní

IE9 ovšem nebyl pouze tím, který srovnával krok s konkurencí – dláždil cestu také novým technologiím. Pokud Mozilla zpopularizovala třeba takový Canvas, rozšiřující doplňky a společně s Operou HTML5 video, pak je to Microsoft, který před dvěma kalendářními lety (podzim 2009) nastolil nové dogma, podle kterého by měl webový prohlížeč nabízet plnou hardwarovou akceleraci. To mu už nikdo nevezme a vzhledem k optimalizaci na jeden operační systém a kompozitor (Windows Vista/7 a Aero) dnes akceleruje stále nejlépe ze všech. Rozdíly už sice nejsou ani za mák tak dramatické jako loni na jaře – zvláště Chrome a Firefox se s IE9 v podstatě přetahují jen o jednotky výkonnostních procent (záleží pouze na vás, jaký benchmark si zrovna vyberete), prvenství ale Microsoftu už nikdo nevezme.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Integrace s hlavním panelem (ovládání videa) a šachovnice miniatur

Teď už pouze zůstává otázkou, jestli se z vývoje Internet Exploreru stane kontinuální záležitost a s uvedením Devítky automaticky započne vývoj Desítky. Z obchodního hlediska by se dalo říci, že to vlastně Microsoft až tak nepotřebuje. Webový prohlížeč pro něj není klíčový byznys, a i kdyby byl jeho Internet Explorer tragický prohlížeč, podniky i domácí uživatelé sáhnou po konkurenci, kterou si nicméně opět nainstalují nad Windows. Na druhou stranu, webový prohlížeč je dnes nejpoužívanějším programem na počítači a skutečně se tak trochu stává operačním systémem uvnitř operačního systému.Pokud si uživatel jednou zvykne na jeho rozhraní, možná ho už neopustí a to, co běží pod ním, už pro něj nebude zase tak rozhodující. Přesně to dnes zkouší třeba Google se svým Chrome OS. Pokud význam klasického webu – rozuměj webových stránek – ještě zesílí, kdekdo by skutečně mohl jít za tím nejlepším prohlížečem i na jinou platformu.

Tak a teď už konečně k tomu, co všechno vlastně Internet Explorer 9 přináší oproti Osmičce. Změn je skutečně mnoho a nemá smysl se o nich detailně rozepisovat, udělali jsme to totiž už v průběhu roku v rámci článků o postupně uváděných verzích Developer Preview, Betě a relativně nedávno o Release Candidate. Takže vlastně jen ve zkratce.

Co je nového ve zkratce

 • Přepracované uživatelské rozhraní s jedním adresním řádkem
  • Úspornější vzhled
  • Připnuté weby – dostupné z nabídky Start, ovládání z hlavního panelu Windows
  • Přepracovaná úvodní stránka s miniaturami nejnavštěvovanějších stránek
  • Vylepšený správce stahování
  • Lepší práce se záložkami – snadné uvolnění do samostatného okna a opětovné seskupení
  • Zvýraznění domény v adresním řádku
 • Kompletní hardwarová akcelerace HTML, SVG, písma a dalších součástí webové stránky
 • Zcela přepracovaný javascriptový engine Chakra s podporou více jader CPU
 • Podpora SVG, Canvas, z velké části W3C HTML5 a CSS3/Web Open Font Format
 • Možnost blokování ActiveX (třeba Flash Player aj.)
 • Možnost blokování vloženého obsahu, reklam, analytických skriptů (Tracking Protection)
 • Acid3 skóre 95/100 (vyšší už nebude, protože některé testované technologie nahrazuje CSS3 a Microsoft je tak už nebude v IE zavádět)
 • Několik kompatibilních režimů a quirks módů (pokud se vám v IE9 některé weby zobrazují špatně, je to docela možná dáno tím, že jsou optimalizované pro starší verzi IE a vy se budete muset přepnout do kompatibilního režimu – tento problém vyřeší až čas)
 • Režim InPrivate pro „anonymní“ surfování
 • Filtr SmartScreen pro ochranu před phishingem a malwarem
 • Otevřené panely/záložky jako izolované procesy a jejich snadnější zotavení po pádu
 • Internet Explorer poběží pouze ve Windows Vista a Windows 7
 • Internet Explorer je k dispozici ve 32bitové a 64bitové verzi
 • Testovací verze IE9 se dohromady dočkaly na 40 milionů stažení

Tak co, zalíbil se vám Internet Explorer 9, uznáváte technologický skok, ale zůstanete u svého oblíbence, nebo to celé sledujete jen z povzdálí a Internet Explorer má podle vás už navždy pošramocené renomé? Podělte se se svým názorem v diskuzi pod článkem.

Internet Explorer 9 si můžete stáhnout z webu Microsoftu

Diskuze (226) Další článek: Weather Spark Beta: Libůstka pro meteorologické fajnšmekry

Témata článku: Software, Prohlížeče, Internet Explorer, Analytický skript, Internet Explorer 9, Dogma, Nejnovější API, Internet Explorer 10, Dokonalé rozhraní, Slices, Zotavení, Mosaic, Vývojový režim, Současné stahování, Explorer, VRML, Uznání, Hromada těch, Web Slices, Hardwarová podpora, Vylepšený správce, Java applet, Canvas, Hot, Inprivate


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 161


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk