Internet Explorer 9: Bude skutečně tak rychlý?

Internet Explorer přichází s novým javascriptovým enginem, který si rozumí s vícejádrovými procesory. Je ale skutečně tak rychlý? Změřili jsme ho a porovnali s konkurencí.
Internet Explorer 9: Bude skutečně tak rychlý?

Před dvěma týdny jsem na svém počítači měřil rychlost Opery 10.5 a stabilního a vývojového Chromu. Krátce na to ale Microsoft představil velmi rané základy svého nového prohlížeče Internet Explorer 9, a tak nebylo zbytí.

Testování čehosi, co má k hotovému produktu ještě takový kus cesty, nemám zrovna moc v oblibě, z JS benchmarkingu se totiž pomalu stává marketingový nástroj. Čas od času tedy webem prolétne jízlivá poznámka, že někteří výrobci své prohlížeče upravují, aby uměle dosáhly vyššího skóre v Acid3 testu a pomalu i v oblíbených javascriptových benchmarcích SunSpider, V8 nebo Dromaeo. Zvláště jedno z dílčích testování Dromaeo vypadá docela podezřele. O tom ale až později.

Javascript si rozumí s více jádry procesoru

Microsoft tedy zveřejnil program Internet Explorer Platform Preview. Tím by to ale skončit nemělo, v příštích týdnech a měsících bychom se totiž měli dočkat dalších testovacích sestavení, jejichž výkon se (snad) bude postupně zlepšovat. Co přináší Devítka nového, nebo spíš co přinese nového, jste si mohli přečíst v samostatném článku, dnes se tedy zaměřím na Javascript a na benchmarky. Sice jsem o odstavec výše napsal, že v této fázi vývoje nejsou příliš věrohodné, výsledky pro SunSpider ale s předstihem oznámil i samotný Microsoft.

Internet Explorer 9 přinese zcela nové javascriptové jádro. Jmenuje se Chakra a doplňuje vykreslovací jádro Trident. Jen zrekapituluji, že skriptovací jádro se stará o zpracovávání Javascriptu, zatímco to vykreslovací – renderovací o samotné sestavení stránky do konečné podoby. Výhoda Chakry oproti předchozím verzím spočívá v tom, že umí předávat specifické úlohy grafickému čipu pro hardwarovou akceleraci a za druhé umí chytře využívat vícejádrového prostředí. Laicky řečeno, skript na stránce, který svým rozsahem a složitostí u těch nejnáročnějších webových aplikací odpovídá běžnému desktopovému programu, zpracuje jedno jádro procesoru, zatímco to druhé se bude věnovat samotnému prohlížeči. Surfování by tak mělo být s devítkou plynulejší, rychlejší a se svižnými odezvami bez čekání. Rychlost načítání webového kódu z internetu ale samozřejmě Microsoft zlepšit neumí.

Klepněte pro větší obrázek
SunSpider test pro populární webové prohlížeče zpracovaný autory IEBlogu
Všimněte si pokroku dvou verzí IE9 z podzimu a března (zeleně) – pokud by vývojáři udrželi tempo,
do léta v SunSpideru překonají Safari.

A jak to tedy dopadlo?

A teď už k praktickým zkouškám. Platform Preview prohlížeče si ještě neporadí se všemi mechanizmy včetně DOM API pro dynamickou konstrukci webové stránky, některé javascriptové benchmarky v něm tedy nespustíte. Věnoval jsem se tedy pouze základním javascriptovým testům SunSpider, V8 Benchmark a v omezené míře i testu Dromaeo – konkrétně balíku Dromaeo JavaScript Tests, který se skládá z šesti dílčích testů, které měří rychlost práce s poli, rychlost dynamického generování JS kódu – eval, rychlost maticí a matematických transformací, Base64 kódování, rychlost práce s řetězci a regulárními výrazy, které patří k těm nejnáročnějším úlohám.

Klepněte pro větší obrázek
Absolutní hodnoty odpovídají konkrétní hardwarové konfiguraci, operačnímu systému a aktuální situaci,
podstatné jsou jejich poměry a pořadí. Konečné hodnoty jsou průměrem třech opakovaných testů každého benchmarku

V testu SunSpider Internet Explorer 9 PP konečně převálcoval konkurenci – aktuální verzi Firefoxu 3.6 i pomalu stárnoucí Operu 10.1. Nepřekonal pouze webkitové prohlížeče Chrome a Safari (verze pro Windows) a samozřejmě novou Operu 10.5, která v současné době prakticky nemá soupeře. Všimněte si, že si podle tohoto testu poradí IE9 s javascriptovým kódem až 6,5x rychleji než aktuální Osmička. To je výborný a poměrně slibný výsledek.

V testu V8 od Googlu si Devítka vede ještě o kus lépe než Osmička, opět překonala Firefox 3.6, rozdíly oproti webkitovým prohlížečům a Opeře jsou ale už generační. Tady zatím očividně nepomůže ani práce s více jádry procesoru. Mějte ale na paměti, že se nejedná ani o RC, ani o Betu a dokonce ani o Alpha verzi. Takže za rok tato čísla mohou vypadat ještě lépe.

Záludný Dromaeo

I v posledním a nejnáročnějším testu Dromaeo Internet Explorer 9 PP pokořil Firefox 3.6, vzájemné rozdíly jsou ale už poměrně malé včetně Safari. Příliš nedosažitelný dokonce není ani aktuální Chrome 4.1. Ovšem co ta Opera a vývojový Chrome 5? Jejich úprk ve výsledcích je tak výrazný, že se mnozí na webu ptají na kvalitu výsledků. A to se už dostáváme k otázce, zdali se nejedná o chybu v samotném testu Dromaeo, nebo o optimalizaci prohlížečů na tento benchmark. V pěti ze šesti dílčích testů se totiž jak Opera 10.5, tak Chrome 5 příliš nelišily od zbytku, v testu regulárních výrazů (Regular Expressions) ale dosahovaly řádově mnohem lepších výsledků. Přitom právě na tomto testu se většina ostatních prohlížečů docela pěkně zapotila.

Ať už je na tom jeden z dílčích testů benchmarku Dromaeo jakkoliv, nic to nemění na relativních poměrech. Podstatné je totiž to, že se Internet Explorer pomalu vrací do hry a do budoucna by nemusel plnit roli „nejpomalejšího referenčního prohlížeče na trhu“. Správným krokem je také jeho nekompatibilita s Windows XP. Microsoft v tomto směru v mnoha ohledech začal na zelené louce a za minulostí udělal tlustou čáru.

Javascriptové testování je v každém případě jen matematickým modelem – teoretickou nelineární hodnotou pro účely alespoň nějakého měřitelného srovnání s ostatními. O tom, jestli si nový Internet Explorer získá své fanoušky, rozhodne vedle rychlosti také podoba uživatelského rozhraní, stabilita a systémové nároky. Uvidíme za rok, možná dříve.

stáhnout program Internet Explorer 9 Preview 7 Licence: freeware, 17 MB
Autor: Microsoft
Web programu: ie.microsoft.com


Diskuze (74) Další článek: Google.cn skončil, vyhledávač se přestěhoval do Hongkongu

Témata článku: Technologie, Software, Microsoft, Prohlížeče, Infografika, Internet Explorer, Benchmarking, Benchmark, SKU, Populární test, Matematický model, Bude, Nový kus, Trident, Správný krok, Konečná fáze, Rychlý internet, Javascriptový test, Test, Slibný výsledek, Dílčí test, Javascriptový kód

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5