Internet Explorer 9 Beta

15. září byla zveřejněna beta verze deváté generace internetového prohlížeče Internet Explorer, pojďme se podívat, jaké novinky a změny přináší.

Autor: Petr Vlk

Klepněte pro větší obrázek

Změny v Internet Exploreru by se daly shrnout do tří základních bloků:

 • zcela nové uživatelské rozhraní – podstatně zeštíhlilo svůj objem a přidalo několik zajímavých funkcí v kombinaci s Windows 7
 • široká podpora webových standardů – zcela nové vykreslovací jádro Trident a nový JavaScript engine Chakra, HTML5, CSS3, SVG, WebApps API a další
 • rychle a akcelerovaně – vykreslování pomocí grafické karty

Instalace

Beta verze je dostupná ke stažení v 32 bitové i 64 bitové verzi v anglické i české jazykové mutaci pro systémy Windows Vista a Windows 7 na adrese http://windows.microsoft.com/cs-cz/internet-explorer/download/ie-9/worldwide. (pro Windows Vista není k dispozici česká 64 bitová verze).

Tato instalace v systému nahradí aktuálně používanou verzi Internet Exploreru. Pokud tedy chcete vyzkoušet pouze vlastnosti nového vykreslovacího rozhraní a nechcete v systému nahradit Internet Explorer 8, je k dispozici stále i páté Platform Preview na adresehttp://ie.microsoft.com/testdrive/, které obsahuje pouze nové jádro obalené v samostatné aplikaci (ve které ovšem nehledejte adresní řádek a naučte se klávesovou zkratku CTRL+O), při jeho instalaci bude tedy zachována současná verze IE (můžete je používat zároveň). Platform Preview lze stejně jako Beta verzi ze systému následně odinstalovat, v tom případě bude obnovena instance IE8.

Při instalaci do Windows Vista je nutné mít nainstalován Service Pack 2, v případě potřeby bude zároveň nainstalován Platform Update, který zprostředkovává funkce nových knihoven (např. akceleraci vykreslování pomocí DirectX).

Beta verzi nelze instalovat na Windows XP, neboť tento systém neobsahuje podporu pro akcelerované vykreslování pomocí GPU (model display driver představený ve Windows Vista, vylepšený ve Windows 7) a mnohé další prerekvizity potřebné k rychlému a plnohodnotnému běhu tohoto prohlížeče. Z toho pro tuto chvíli vyplývá, že ani finální verze nebude Windows XP podporovat.

Upozorním, že se skutečně jedná o beta verzi, nikoliv finální produkt, takže je možné, že občas nebude někde něco fungovat či dojde k jejímu pádu (kdy ovšem výborně zafunguje obnovení relace a oddělený běh záložek). Nicméně osobně využívám Internet Explorer 9 jako hlavní prohlížeč již od prvních Platform Preview a nesetkal jsem se s žádnými problémy (ponechme stranou ActiveX prvky třetích stran).

Nové uživatelské rozhraní

Proměna vzhledu nového Internet Exploreru je největší viditelnou změnou, aneb kam zmizely nabídky, panely, stavový řádek a oblíbené? Nezmizely, jen jsou ve výchozím nastavení skryty, aby se co nejvíce zvětšil prostor pro prohlížení webových stránek, neboť při surfování na Internetu je podstatou právě internetová stránka a ne prohlížeč, ten je pouze divadelními prkny a divadlem, ale diváci se přišli podívat na herce a představení, jak by se dala volně přeložit slova Deana Hachamovitche ze společnosti Microsoft.

Klepněte pro větší obrázek

Toto odlehčené (ne ovšem toliko redukované, při použití klávesy ALT se zobrazí klasické menu, které nabízí všechny možnosti v klasickém menu) rozhraní evokuje již ono omlazené logo Internet Exploreru. Byl sloučen adresní řádek s polem vyhledávání a ten se přesunul na jednu řádku s přehledem otevřených záložek. Celé menu se nyní scelilo do tří jednoduchých ikonek. Stavový řádek není zobrazen a objevuje se pouze v podobě kontextové nápovědy v dolních rozích, například při přejetí odkazu zobrazí cílovou URL. I když se Vám na první pohled nemusí líbit, skvěle zapadne do prostředí Windows 7 a velice rychle si na něj navyknete.

Internet Explorer 9 a Windows 7

V rámci upřednostnění obsahu, tedy internetových stránek nyní Internet Explorer umožňuje jednotlivé stránky připnout na Hlavní panel (Taskbar) jednoduchým přetažením záložky nad něj. Tím získáváte možnost rozdělení jednotlivých instancí IE do více samostatných oken a stírá se rozdíl mezi klasickou desktopovou aplikací a internetovou stránkou, které dnes v mnohých případech tyto klasické aplikace nahrazují svojí interaktivností a funkcemi, nebo získávají dominantní postavení v činnostech, kterými stráví uživatel svůj čas u počítače. Na obrázku vidíte například ikonku IE a vedle oblíbený Twitter, nejedná se ovšem o žádnou aplikaci, ale o připnutou internetovou stránku zobrazenou v IE.

Klepněte pro větší obrázek

Takto si například můžete na hlavní panel připnout Twitter, Facebook, poštovní schránku na Hotmailu, vyhledávač Seznam či prostě jakoukoliv vaši oblíbenou stránku, ke které tak získáte rychlý přístup. Se samotným připnutím stránky ovšem souvisí další úžasná vlastnosti nového IE a Windows 7 a to možnost využití Jump listu dané webové stránky (pro vývojáře: jak implementovat Jump list na vaší internetové stránce). Zde jsou například vidět možnosti, které nabízí Jump list webového klienta sítě Twitter, z menu mohu například jednoduše poslat novou zprávu. Takto připnutá stránka pak samozřejmě může využívat notifikací pomocí změny překryvné ikony (například zobrazení počtu došlých zpráv) či rovnou ovládacích prvků v rámci živých náhledů (podobně jako u Windows Playeru jsou tlačítka pro ovládání přehrávání).

Klepněte pro větší obrázek

Každá záložka nyní tak může jednat jako samostatné okno, pokud ji přetáhnete do volného prostoru, vykouzlí si vlastní instanci IE a pokud ji přetáhnete k okrajům obrazovky, podporuje i Aero Snap a k okrajům se přichytí. Můžete tak jednoduše jedno okno s více záložkami rozdělit na samostatná okna s jednou záložkou (a zase je i spojit).

Klepněte pro větší obrázek

Jednotlivá informační oznámení IE se nyní sjednotily do jednotného okna, které se zobrazí v dolní části. To zobrazuje možnosti při stahování souboru, blokaci automaticky otevíraných oken, či pokud stránka požaduje spuštění nějakého doplňku.

Klepněte pro větší obrázek

Manažer stahování

Jak již možná tušíte, nový IE obsahuje konečně manažer stahování, tedy již žádná okna „po dokončení stahování zavřít“. Ten si dokáže pamatovat výchozí umístění pro uložení stahovaných souborů a umožňuje také hlavně pozastavit a obnovit stahování jednotlivých souborů. Najdete ho také pod klávesovou zkratkou CTRL+J.

 Klepněte pro větší obrázek

Tip: Rychlost stahování zobrazíte tak, že nastavíte kurzor na ukazatel procent.

Rychlost především

Zbavme se zbytečných doplňků, které zpomalují výkon celého prohlížeče. Nový Internet Explorer nyní při spuštění automaticky měří čas načtení jednotlivých doplňků a pluginů a v případě, že načtení některého z nich přesáhlo únosnou mez, zobrazí možnost jeho zakázání.

Klepněte pro větší obrázek

Nejnavštěvovanější stránky

Při spuštění a na každé nové prázdné otevřené záložce se nyní zobrazuje seznam zástupců nejnavštěvovanějších stránek pro rychlý přístup k nim. Na této stránce také naleznete možnost pro obnovení poslední relace a otevření již zavřených záložek.

Klepněte pro větší obrázek

Nový panel Adresa

Adresní řádek se sloučil s panelem pro vyhledávání a nabízí tak nyní možnost prohledávání historie, oblíbených a zároveň i výsledků hledání v online databázích zároveň, samozřejmě obsahuje i IntelliSence, takže se snaží logicky doplňovat právě psanou adresu. Ve výchozím stavu nabízí návrhy hledání od vyhledávače Bing, ale není problém přidat si vlastního poskytovatele hledání. Pokud použijete ikonky malého trojúhelníčku, můžete rozbalit obsáhlejší výsledky hledání v historii navštívených stránek i oblíbených než výchozí tři položky.

 Klepněte pro větší obrázek

Tip: Hledáte možnost vrátit se zpět na určitou stránku v historii tlačítkem zpět, ale nevidíte seznam navštívených stránek? Klikněte na tlačítko zpět pravým tlačítkem.

Klepněte pro větší obrázek

Vyšší bezpečnost

SmartScreen Filtr kontroluje stahované programy a soubory a zobrazí varování nyní i například i u podvržených programů, zde například dva naprosto stejné odkazy na soubor freevideo.exe, z nichž jeden je skutečně pouze instancí videopřehrávače, ale druhý je podvržený malware. První je bez problému spuštěn, ale druhý je rozpoznán a zablokován. S tímto také bude souviset rozšířená ochrana nabízená v rámci nového Security Essentials. SmartScreen Filtr nyní rozeznává i možné ohrožení u vloženého kódu na webové stránce, tedy pokud je na důvěryhodné stránce načten z jiné nedůvěryhodné nebezpečný kód.

Klepněte pro větší obrázek 

Klepněte pro větší obrázek

Obnovení po pádu

Již předchozí verze Internet Exploreru uměla obnovit svůj chod po případném pádu a obnovit načtené záložky, nová ovšem přidává skutečně oddělený běh záložek, takže při problémech s jednou záložkou můžete pracovat dále s jinými a to stále stejně svižně.

Kompatibilní zobrazení

Weby vytvořené pro starší verze Internet Exploreru se nyní nemusí správě zobrazovat. Naštěstí je zde funkce Kompatibilní zobrazení, které dokáže IE přepnout do starého vykreslovacího jádra a stránka se tak chová stejně jako ve starší verzi IE.

Nové nástroje pro vývojáře

Nástroje pro vývojáře doznaly několik změn, tou nejpodstatnější je přítomnost nové záložky Network, která umožňuje sledovat síťový provoz prohlížeče, tedy jednotlivé HTTP požadavky a odpovědi a čas, který zabralo jejich vyřízení a následné vykreslení. Dále pak nově umožňuje změnit řetězec User Agent, kterým se prohlížeč identifikuje a vydávat se tak za jinou alternativu na poli prohlížečů. Z menu, nástrojů pro vývojáře a pomocí klávesových zkratek pak můžete také ovlivňovat způsob zobrazení stránky, dle toho, jak by ji vykreslila jiná verze Internet Exploreru.

Klepněte pro větší obrázek

Pomocí těchto nástrojů také můžete snáze pochopit fungování jednotlivých demo ukázek a zobrazit jejich zdrojový kód v poněkud inteligentnějším a přehlednějším zobrazení. Zároveň lze jejich pomocí přepínat vykreslení stránek pomocí jednotlivých Browser Mode i Document Mode.

Za web krásnější, chytřejší a hlavně rychlejší aneb co dokáže IE9

Internet Explorer trpěl v poslední době (a to je s námi již 15 let) přívlastkem pomalejšího prohlížeče se špatnou podporou standardů, ačkoliv IE8 například kompletně obsahoval podporu pro specifikaci CSS2.1. Použití tohoto přívlastku pro IE9 by se ovšem dalo již považovat snad až za urážku.

Vývojový tým IE se totiž do práce pustil opravdu na plno. Seznam implementovaných standardů roste neúprosně geometrickou řadou a výkonově dokázala Platform Preview směle dohnat a i předehnat své konkurenty. Mezi hlavní témata patří podpora HTML5 a CSS3, SVG, rychlejší JavaScript, implementace ICC profilů, hardwarová akcelerace vykreslování pomocí Direct2D a DirectWrite, stejně jako hardwarově akcelerovaný rendering videa pomocí Media Foundation.

Podpora webových standardů

Klepněte pro větší obrázek

Na výsledcích známého testu podpory webových standardů Acid3 je jasně prokazatelný pokrok, kterým jádro IE „Trident“ za poslední měsíce prošlo, aktuální dosažené skóre činí 95 bodů ze 100. IE8 dosahoval 20 bodů (úspěšně splněných testů). Vývojový tým provedl více než 7200 testů pro jejich funkční a správnou implementaci. Vývojový tým se ovšem zaměřil i na reálné chování prohlížeče na nejznámějších a nejnavštěvovanějších stránkách a také na rychlost zpracování zdrojového kódu v podmínkách reálného využití internetového prohlížeče, tedy při běžném surfování po Internetu a nejen v takovýchto testech.

IE9 podporuje HTML5 tagy audio a video a Open Font formát. Druhý jmenovaný přináší lepší podporu pro integraci fontů na webové stránce, které nejsou obsaženy v návštěvníkově počítači. Pro první pak přináší integrovaný přehrávač, kterým lze jednoduše nahradit například nutnost vkládat pro přehrání videa do stránky přehrávač postavený nad Adobe Flash či nad Silverlightem.

 • Video: MP4, H.264
 • Audio: AAC, MP3

Vložení do stránky je jednoduché a postačí k němu následující kód, který na stránce zobrazí přehrávač s ovládacími prvky:

<video width="300" height="200" src="video.avi" poster="frame.png" autoplay controls loop>Váš prohlížeč nepodporuje HTML5.</video>

Zde vidíte počet úspěšně splněných testů podpory webových standardů, doporučuji porovnat IE8 v posledním sloupci a IE9 ve sloupci prvním. Jedná se o procenta ze dvou odlišných konců spektra, zároveň je zde vidět i náskok, který má IE9 nad svou konkurencí.

Klepněte pro větší obrázek

Podrobnější informace o jednotlivých podporovaných standardech naleznete v Internet Explorer Platform Preview Guide for Developers, jejich komplexní přehled s možností jejich otestování pak na IE Testing Center. Namátkou podpora RGBA modelu (podpora průhlednosti), CSS3 Selectors, DaraURI, ECMAScript 5, vylepšený DOM Storage a Ajax Navigation.

Nový JavaScript Engine: „Chakra“

V moderních stránkách i takzvaného webu 2.0 vládne JavaScript, v IE9 proto nalezneme zcela přepracovaný engine, který již není samostatnou komponentou, ale byl integrován do jádra, tím došlo k odstranění možných prodlev v komunikaci mezi těmito komponentami prohlížeče, Chakra dokáže využívat vícevláknového zpracování, pokud má k dispozici mutlicore procesor. Navýšení výkonu je znát z výsledků testu SunSpider, ve kterém současná verze IE9 podává zhruba 8 krát lepší výkon v rychlosti zpracování než IE8 a dostala se tak na úroveň svých konkurentů.

Klepněte pro větší obrázek

Akcelerace vykreslování pomocí GPU

Klepněte pro větší obrázek

IE9 využívá DirectX, konkrétně Direct2D a DirectWrite a tedy přesouvá vykreslování textu, grafiky i videa z náplně práce procesoru ke grafické kartě. Tato změna navíc nevyžaduje žádnou interakci od tvůrců stránek, ti tak mohou například snadněji doručit návštěvníkům zážitek ze skutečného kvalitního HD videa bez trhání obrazu. Srovnání zatížení procesoru (červená), grafické karty (modrá) a počet aktualizací (zelená) u IE9 a Firefoxu 4. Zatímco Firefox s implicitně vypnutou hardwarovou akcelerací zatěžuje procesor konstantně a dokáže stránku aktualizovat (překreslit) pouze 2krát, IE9 vždy předává samotné vykreslování grafické kartě a tak dokáže nejen uspořit procesorový čas, ale i překreslit stránku hned 15krát. Je to logický krok, neboť GPU je určena a optimalizována na grafické výpočty a dokáže tak mnohem optimálnější cestou než CPU.

Změna User Agent String

Pro značné změny v jádře prohlížeče byla zvolena změna v identifikaci prohlížeče. O číslo povýšily všechny verze v něm obsažené, tedy Mozilla/4.0 byla nahrazena identifikátorem Mozilla/5.0, stejně tak Trident/4.0 byl změněn na Trident/5.0 a samozřejmě i MSIE 8.0 byla nahrazen MSIE 9.0. Narozdíl od starších verzí nový IE neodesílá další identifikátory přidané aplikacemi jako například verzi .NET. UA String tedy bude vypadat následovně:

 • Windows Vista
  • Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 9.0; Windows NT 6.0; Trident/5.0)
 • Windows 7
  • Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 9.0; Windows NT 6.1; Trident/5.0)

Můžete tak jednoduše identifikovat návštěvníky s novější verzí prohlížeče a nabídnout jim relevantní formu obsahu. Pokud bude nastaven Režim Kompatibilního zobrazení s IE7, pak se bude prohlížeč identifikovat následně: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; Trident/5.0).

IE9 Document Mode

Výchozím módem pro vykreslení stránky je nový IE9 Document Mode, který dovoluje využít všech vlastností nového jádra a tedy podporu pro nejnovější webové standardy. Pokud chcete zajistit, že se stránka zobrazí vždy v tomto módu je nutné přidat následující meta tag v hlavičce stránky:

<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=9">

Více informací o tom, jak IE postupuje pro stanovení Document Mode vám vysvětlí články Defining Document Compatibility a How IE8 Determines Document Mode. V zásadě lze uvést, že IE postupuje v pořadí Nástroje pro vývojáře, meta tag X-UA-Compatible, Režim Kompatibilního zobrazení, deklarace !DOCTYPE, podle kterých vybere vhodný Document Mode. Pokud tedy bude mít stránka nastaven !DOCTYPE odpovídající nejnovějším standardům a nebude v předchozích krocích nikde zvolen jiný režim, bude využit IE9 Document Mode.

Demo ukázky

Na IE Test Drive je k dispozici přes 50 demo ukázek rozdělených do oblastí rychlost, HTML5 a grafika, na kterých můžete porovnat výkon IE9 a IE8 a i jinými prohlížeči. Mezi nejpůsobivější patří testy rychlosti vykreslování, například DeepZoom fotografie, rychlost načítání Bing Maps, mixážní pult, test vykreslování a ostrosti písma a další.

Klepněte pro větší obrázek

Další zdroje informací:

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Diskuze (28) Další článek: Amazon umožní půjčovat digitální knížky

Témata článku: Software, Prohlížeče, Internet Explorer, Mp3 a mp4 přehrávače, Základní blok, Snap, Security Essentials, Podvržený soubor, Explorer, Silverlight, Samostatná stránka, Trident, Rozdělená stránka, Možné ohrožení, IE 10, Internet Explorer 10, Samostatné okno, Hlavní prohlížeč, Integrovaný přehrávač, RGBA, Platform Update, Nová možnost, IE 11, Poslední procesor, Nová změna, Software na Heureka.czNavrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

Navrhli jsme si základní desku Bobík 32S2. Stálo to pár dolarů a za čtyři dny dorazila z Asie

** Dnes si ukážeme, že design tištěného obvodu zvládne i zelenáč ** Díky editoru EasyEDA si vystačíte s webovým prohlížečem ** Hotovou desku vyrobí hongkongský JLCPCB

Jakub Čížek
BastleníDIYPojďme programovat elektroniku
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

České televize se tak moc bojí videoher, až je to směšné (komentář)

** Jeden z největších obchodů historie se nedostal do hlavních zpráv ** Videohry televizím slouží jen k honění senzací, není to seriózní byznys ** České videohry jsou přitom úspěšnější než jiná kulturní díla

Lukáš Václavík
HryKomentářByznys
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína