Internet Explorer 7 a lepší podpora standardů

V posledních dnech řada zahraničních serverů informovala o problémech se standardy v připravované verzi Internet Exploreru. Tyto informace však byly založeny na více než půl roku starém článku. Microsoft včera poslal IE do finální fáze vývoje. Zlepšila se podpora standardů?
Internet Explorer 7 a lepší podpora standardů

Programový manažer Internet Exploreru Markus Mielke včera na IEBlogu oznámil, že Microsoft finišuje s vývojem svého webového prohlížeče, který se tak dostává do fáze, kdy by již neměly být doplňovány nové funkce, ale budou odstraňovány chyby a Windows Internet Explorer 7 bude připravován na vydání. V praxi lze pod touto zprávou vytušit, že v nejbližších dnech (spekuluje se o dnešku) můžeme očekávat veřejné uvolnění prvního kandidáta na vydání, tedy RC1.

Mielke rovněž představil bohatý seznam změn, které Microsoft v Internet Exploreru provedl, aby docílil větší kompatibility se standardy. Zvláštní důraz výrobce kladl na kaskádové styly, kde se programátoři vůbec nesoustředili na podporu proprietárních vlastností, ale naopak změnili chování prohlížeče ve více než dvou stech případech práce s CSS 2.1. Přitom by však IE7 měl být zpětně kompatibilní i s některými postupy, které pro práci s CSS používal IE6.

Opravy v CSS

Opraveny byly všechny chyby práce s CSS uvedené na stránkách PositionEverything s výjimkou chyby Escaping floats. Mimo tento seznam byly opraveny některé notoricky známé problémy s relativním i absolutním poziciováním, IE 7 již nebude renderovat 1px tečkované okraje jako čárkované, či tagy odkazů <a> již nebudou při umístění v prvku seznamu <li> po přejetí myší získávat přebytečný spodní okraj (bottom-margin).

Vedle oprav bylo pamatováno i na vylepšení, proto například bude nově :hover fungovat při použití na kterýkoli element, nikoli jen <a>. Přibude dlouho očekávaná podpora pro určování minimální či maximální výšky, resp. šířky objektů včetně obrázků. Kompletní seznam změn v podpoře standardů v připravovaném Windows Internet Exploreru 7 můžete najít v tomto příspěvku na IEBlogu.

Možnosti pro webdesignery

Aby bylo dosaženo co nejlepší podpory standardů, vyzývá Mielke webdesignery, aby přizpůsobovali své stránky novému Internet Exploreru. Za tím účelem připravil Microsoft sadu nástrojů a dokumentaci, které by měly celý proces usnadnit. Sada se skládá z IE7 Readiness Toolkitu, dokumentace ke kompatibilitě kaskádových stylů, kontrolních seznamů pro webmastery a IT profesionály a Nástroje kompatibility aplikací (Application Compatibility Toolkit) , který identifikuje a zaznamenává změny v chování, jež přinesou IE7 a Windows Vista. Vše důležité by mělo být dostupné na stránkách Informačního Indexu IE7.

Pro zpříjemnění práce autorům webů nabízí Microsoft Internet Explorer Developer Toolbar, který nabízí několik nástrojů pro tvorbu a ladění stránek. Mimo jiné nabízí kontrolu platnosti odkazů, zobrazuje rozměry obrázků a alternativní texty, mění rozlišení okna prohlížeče, či dokáže selektivně mazat cache prohlížeče a uložená cookie.

Mielkeho seznam novinek IE samozřejmě neunikl pozornosti internetové veřejnosti, která kritizuje především ten fakt, že byť se podpora standardů (především CSS) výrazně zlepšila, stále má zásadní mezery. Je důležité zmínit, že Microsoft si jich je vědom a do budoucna připravuje další vylepšování svého prohlížeče.

Co kromě standardů?

Mimo oblast podpory standardů přichází řada novinek, z nichž většina je spojena s uživatelským komfortem a přidáním některých nových funkcí. Internet Explorer 7 bude konečně obsahovat dlouho chybějící podporu pro práci s alfakanály v obrázcích formátu PNG. Nově přichází například možnost kompletního přibližování a oddalování stránky, zlepšena byla podpora tisku. O mnohokrát v různých článcích zmíněných záležitostech, jako je práce se záložkami (taby) apod. snad již není třeba se dále rozepisovat.

Mnozí autoři webových stránek si jistě lámou hlavu s tím, kdy své projekty pro IE7 optimalizovat. Chris Wilson, jeden z manažerů Internet Exploreru, si netroufá odhadovat, jak rychle se bude sedmá verze šířit, nebo kdy dokonce v rozšířenosti předčí svou předchůdkyni. Masovějšímu nasazení by mohly výrazně napomoci plány Microsoftu distribuovat IE jako aktualizaci pro Windows prostřednictvím systému Windows Update.

Vážení čtenáři, omlouváme se, ale z důvodu nevhodného chování některých diskutujících (flood, vulgarity) byla diskuze pod tímto článkem uzavřena.

Další článek: Logitech uvádí klimatizovaný gamepad ChillStream pro PC

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Řada novinek, Nevhodné chování, Důležitá novinka, Podpora, Wilson

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší