Internet Explorer 5.0 bude více poslouchat uznávané standardy

Bude nový Internet Explorer 5, jehož další betaverze je už na cestě, více poslouchat standardy? A vůbec, nebude se náhodou jmenovat Internet Explorer 2000?
Tlak veřejnosti na kompatibilitu prohlížečů se standardy prohlížečů sílí. Analytické firmy uvádějí, že "prohlížečová válka" stojí vlastníky webů 25% z celkových nákladů na jejich tvorbu a údržbu - musí se zabývat duální kompatibilitou, respektive "nekompatibilitou", ti největší dokonce vytvářejí dvojí paralelní webové stromy vedle sebe, jeden pro Navigator a druhý pro Explorer, popřípadě ještě pro verze 2, verze 3, verze 4, a to vše ještě s podporou JavaScriptu a bez ní. Abychom nyní nekřivdili jen Microsoftu - obě strany se v "přetahované" rády odchylují od standardů doporučovaných konsorciem W3C, k nelibosti všech.

To se však má - aspoň do určité míry - změnit u nové verze Exploreru, IE 5. Na Professional Developers Conference Microsoft ukazoval technologie XML 1.0, XSL, XML DOM a XML Namespaces zabudované do této verze; firma tvrdila, že to bude mít zabudované rozhodně dříve než konkurenti z Netscape. Je vidět, že soustředěný tlak pomáhá - vývojáři webů se zhmotnili v několik dnes docela významných organizací (například WaSP, AIP, Open Standards Group), která dokáže tlačit i na tak silnou organizaci, jako je Microsoft. A pokud chcete tip na jednu zkratku, která v příštím roce doslova pohne webem, zde ji máte: XML.

Váš názor Další článek: 44rychlostní CD-ROM - opravdu tolik potřebujete?

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Více, Analytická firma, Strom, Wasp

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost