Internet Explorer 10: Umí HTML5, ale bude to stačit?

V testovací verzi Windows 8 si můžete vyzkoušet také Internet Explorer 10 v nejnovějším sestavení. Nabízí opět obrovský skok co do podpory technologií. Bude to ale stačit?

Společně s Windows 8 nabídne Microsoft i nový Internet Explorer 10. Ten projde „dramatickou“ změnou podoby a opět srovná krok s konkurencí na poli podpory next-gen standardů webu.

IE10 je součástí Windows 8. Samostatně si ho nevyzkoušíte

Uvozovky jsem v textu použil čistě z toho důvodu, že se vizuální změna týká pouze Metra, které nabídne zjednodušený prohlížeč, který v podstatě tvoří samostatný program, který s velkým IE na desktopu zatím ani nijak nespolupracuje (nesdílí se ani oblíbené stránky).

Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer 10 vypadá na desktopu úplně stejně jako Internet Explorer 9

Výrazně vylepšená podpora technologií zítřka je už ale bez uvozovek, protože zde skutečně Microsoft hodně zabral. S výraznějšími designovými změnami v desktopovém IE nepočítejte – samotný prohlížeč zde totiž vypadá absolutně stejně jako IE9 na Windows 7. Jedinou změnou je tedy snad jen trošku upravený styl rámu okna, což je ale způsobené Windows 8, nikoliv prohlížečem jako takovým.

Nitro je ale už mnohem zajímavější. Microsoft zde rozvíjí to, co představil v IE9. Akcelerace je tedy zase o kus rychlejší a stejně tak Javascript, především ale celá odezva prohlížeče a jeho uživatelského rozhraní.

Acid3 je mrtvý, teď je v módě HTML5 Test

Už notně zastaralý test Acid3 pokořil už IE9, dnes je tak na výsluní zvláště testování podpory nejnovějších technologií z balíku HTML5 – html5test.com. Zatímco IE8 dosahoval v tomto testu 41 bodů a IE9 141 bodů, nejnovější testovací verze IE10 představená ve Windows 8 Costumer Preview pokořila hranici 314 bodů.

Klepněte pro větší obrázek
Na webu IE Test Drive najdete hromadu testů a jednoduchých ukázek práce s technologiemi, se kterými si Internet Explorer 10 poradí levou zadní

Jen pro srovnání, aktuální Firefox 10.0.2 dosahuje skóre 317 bodů a Chrome 17 pak 373 bodů. Oba ve stavu po čisté instalaci a bez zapnutých pokročilých voleb (skóre by bylo vyšší, kdybych doinstaloval extra kodeky pro video aj.).

Výše skóre v tomto testu je dána prostou podporou technologií. Čím více specialit, tím více bodů a IE10 tak už skutečně pomalu srovnává krok. WebGL má sice v Redmondu stále červenou, akcelerovaná 3D grafika napsaná v Javascriptu se tak i nadále koná pouze v Chromu a Firefoxu, nicméně jinak je už na tom Internet Explorer velmi slušně.

Během roku programátoři dodělali, nebo vylepšili:

 • Vylepšená podpora CSS3 a SVG
 • Zápis matematického MathML přímo do stránky
 • Podpora titulků v HTML5 videu
 • HTML5 formuláře (nové formulářové prvky)
 • Podpora drag&drop
 • HTML5 navigace zpět/vpřed v čistě javascriptové aplikaci
 • HTML5 Cache/Storage pro webové aplikace (mohou běžet offline, ukládat si informace na disk)
 • HTML5 WebSocket (stránka může sama otevírat spojení na cizí servery a přenášet data)
 • HTML5 File API (Práce se soubory v prohlížeči, lepší nahrávání souborů na web aj.)
 • HTML5 Web Workers (aplikace si může spustit asynchronní proces, kdy se na pozadí zpracuje třeba nějaký objemný balík dat, třeba úprava fotky aj.)

Možná to vypadá až příliš technicky, faktem ale zůstává, že tyto technologie ve velkém používá třeba Google ve svých službách, aniž by si to uživatelé jeho Chromu třeba uvědomili. Ať už je to nahrávání příloh v Gmailu a obrázků v Google+ prostým přetažením souboru z počítače do patřičného okna, nebo živé sdílení textu v Google Docs, kdy v přímém přenosu vidíte, jak přibývají písmenka od kolegy a tak dále.

 

Problematické HTML5 video

Ačkoliv HTML5 videu jistě patří budoucnost, dodnes se nedokázali autoři prohlížečů jednoznačně domluvit ani na jednotném kodeku.

 • IE podporuje H.264, ručně lze doinstalovat podporu VP8 a Theora
 • Firefox podporuje Theoru a VP8, ručně lze doinstalovat H.264
 • Chrome zatím podporuje H.264, Theoru i VP8
 • Opera podporuje Theoru a VP8
 • Safari podporuje H.264, ručně lze doinstalovat Theoru a VP8

Současným standardem internetového videa je nicméně stále H.264. Alternativnou je YouTube, který nabízí i streamy ve formátu VP8 (WebM).

 

HTML5 se v každém případě pořádně nerozšíří, dokud jej v pokročilé formě nezavedou všichni velcí hráči na trhu a právě Internet Explorer měl doposud velké rezervy. Pro Microsoft je HTML5 zároveň klíčová technologie, jeho prohlížeč v Metru totiž nedisponuje Flash Playerem, HTML video (a přímý stream) je tedy jediný způsob, jak zde přehrát webové video. Na desktopu a notebooku samozřejmě Metro používat nemusíte, na tabletech to ale bude jediná možnost.

Zajímá ještě někoho SunSpider?

Nakonec nesmí chybět nějaký výkonnostní benchmark. S nimi je to ale složité, počet jejich kritiku totiž roste snad geometrickou řadou. V podstatě jde o to, že dnes už jsou při zpracovávání Javascriptu všechny prohlížeče skoro srovnatelně rychlé, a tak spíše hledají cesty, jak zrychlit práci prohlížeče v dalších částech načítání stránky – jak třeba zobrazit velmi složitý kus HTML kódu bez jediného řádku Javascriptu a jak s takovou stránkou jemně posouvat. To jsou záležitosti, které drtivá většina benchmarků nikdy nezměří.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
V8 Benchmark od Googlu, SunSpider od Webkitu a Peacekeeper od Futuremarku. Co test to výsledek – podobné benchmarky vám toho dnes už moc neřeknou. Absolutní hodnoty odpovídají konkrétní testovací mašině, jde tedy hlavně o poměry.

Dalším hřebíkem do rakve SunSpideru a dalším testům jsou různá podezření, že některé prohlížeče ovlivňují výsledky, ale to se už také dostávám trošku jinam. Spíše chci ukázat, že i na tomto poli jsou karty v podstatě naprosto vyrovnané a rozdíly natolik malé, že je zrovna v tomto případě v praxi nepoznáte.

Moderní jednoduché doplňky stále chybí

Zajímavý je nakonec ještě pohled na funkční výbavu prohlížeče. Zatímco Opera sází na širokou vestavěnou funkční výbavu, Firefox, Chrome a částečně i Safari jsou v základu poměrně jednoduché prohlížeče, nicméně jsou rozšiřitelné pomocí jednoduchých doplňků.

Microsoft v minulosti vsadil na zvláštní výstřižky z webových stránek (WebSlices) a připnuté weby ve Windows 7, nicméně moderní doplňky s rychlým a snadným vývojem nenabízí. Který koncept je úspěšnější? Při pohledu na rozsáhlé katalogy rozšíření pro Firefox a Chrome a hromady archivů s Greasemonkey skripty asi netřeba nic dodávat.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft má oficiální katalog doplňků pro IE, nicméně jsou to „doplňky“ v uvozovkách, tedy připnuté weby na hlavní liště, vyhledávače a případně chytré výstřižky WebSlices. Nejsou to ale doplňky jako v ostatních prohlížečích.

Microsoft jistě z velké části srovnal krok s konkurencí na poli podpory webových technologií, nicméně otázkou zůstává, jestli to bude stačit. Díky tomu, že si jsou dnes prohlížeče tak technologicky podobné, rozhoduje už snad jen zvyk a detaily, což může být právě nějaký jednoduchý drobný doplněk, kvůli kterému používáte jeden jediný prohlížeč, a ty druhé vás už nezajímají.

Co myslíte? Bude v roce 2012 stačit jen srovnat krok na poli podpory HTML5? Nebo snad IE zachrání Metro a jeho vestavěný Internet Explorer? Podělte se s názorem v diskuzi pod článkem.

Diskuze (88) Další článek: Computer 5/12: svět tabletů

Témata článku: Windows, Software, Microsoft, Prohlížeče, Internet Explorer, Web, HTML5, Klíčová technologie, Přímý pohled, Webové video, Nejnovější test, Funkční koncept, IE 11, Velký test, Živý stream, Explorer, Futuremark, Drobný doplněk, IE 10, Samostatný program, Java SE, Jediný prohlížeč, Vylepšená podpora, Cizí video, Chytré zpracovávání, Software na Heureka.czNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme 17 nejlepších bezdrátových reproduktorů. Pod stromeček, nejen na koledy

Vybrali jsme ty nejzajímavější bezdrátové reproduktory. Od malých do kapsy až po větší do domácnosti, které nabízejí výborný poměr cena/výkon.

Jaromír Puk
Bluetooth reproduktor
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy