Internet Explorer 10: Umí HTML5, ale bude to stačit?

V testovací verzi Windows 8 si můžete vyzkoušet také Internet Explorer 10 v nejnovějším sestavení. Nabízí opět obrovský skok co do podpory technologií. Bude to ale stačit?

Společně s Windows 8 nabídne Microsoft i nový Internet Explorer 10. Ten projde „dramatickou“ změnou podoby a opět srovná krok s konkurencí na poli podpory next-gen standardů webu.

IE10 je součástí Windows 8. Samostatně si ho nevyzkoušíte

Uvozovky jsem v textu použil čistě z toho důvodu, že se vizuální změna týká pouze Metra, které nabídne zjednodušený prohlížeč, který v podstatě tvoří samostatný program, který s velkým IE na desktopu zatím ani nijak nespolupracuje (nesdílí se ani oblíbené stránky).

Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer 10 vypadá na desktopu úplně stejně jako Internet Explorer 9

Výrazně vylepšená podpora technologií zítřka je už ale bez uvozovek, protože zde skutečně Microsoft hodně zabral. S výraznějšími designovými změnami v desktopovém IE nepočítejte – samotný prohlížeč zde totiž vypadá absolutně stejně jako IE9 na Windows 7. Jedinou změnou je tedy snad jen trošku upravený styl rámu okna, což je ale způsobené Windows 8, nikoliv prohlížečem jako takovým.

Nitro je ale už mnohem zajímavější. Microsoft zde rozvíjí to, co představil v IE9. Akcelerace je tedy zase o kus rychlejší a stejně tak Javascript, především ale celá odezva prohlížeče a jeho uživatelského rozhraní.

Acid3 je mrtvý, teď je v módě HTML5 Test

Už notně zastaralý test Acid3 pokořil už IE9, dnes je tak na výsluní zvláště testování podpory nejnovějších technologií z balíku HTML5 – html5test.com. Zatímco IE8 dosahoval v tomto testu 41 bodů a IE9 141 bodů, nejnovější testovací verze IE10 představená ve Windows 8 Costumer Preview pokořila hranici 314 bodů.

Klepněte pro větší obrázek
Na webu IE Test Drive najdete hromadu testů a jednoduchých ukázek práce s technologiemi, se kterými si Internet Explorer 10 poradí levou zadní

Jen pro srovnání, aktuální Firefox 10.0.2 dosahuje skóre 317 bodů a Chrome 17 pak 373 bodů. Oba ve stavu po čisté instalaci a bez zapnutých pokročilých voleb (skóre by bylo vyšší, kdybych doinstaloval extra kodeky pro video aj.).

Výše skóre v tomto testu je dána prostou podporou technologií. Čím více specialit, tím více bodů a IE10 tak už skutečně pomalu srovnává krok. WebGL má sice v Redmondu stále červenou, akcelerovaná 3D grafika napsaná v Javascriptu se tak i nadále koná pouze v Chromu a Firefoxu, nicméně jinak je už na tom Internet Explorer velmi slušně.

Během roku programátoři dodělali, nebo vylepšili:

 • Vylepšená podpora CSS3 a SVG
 • Zápis matematického MathML přímo do stránky
 • Podpora titulků v HTML5 videu
 • HTML5 formuláře (nové formulářové prvky)
 • Podpora drag&drop
 • HTML5 navigace zpět/vpřed v čistě javascriptové aplikaci
 • HTML5 Cache/Storage pro webové aplikace (mohou běžet offline, ukládat si informace na disk)
 • HTML5 WebSocket (stránka může sama otevírat spojení na cizí servery a přenášet data)
 • HTML5 File API (Práce se soubory v prohlížeči, lepší nahrávání souborů na web aj.)
 • HTML5 Web Workers (aplikace si může spustit asynchronní proces, kdy se na pozadí zpracuje třeba nějaký objemný balík dat, třeba úprava fotky aj.)

Možná to vypadá až příliš technicky, faktem ale zůstává, že tyto technologie ve velkém používá třeba Google ve svých službách, aniž by si to uživatelé jeho Chromu třeba uvědomili. Ať už je to nahrávání příloh v Gmailu a obrázků v Google+ prostým přetažením souboru z počítače do patřičného okna, nebo živé sdílení textu v Google Docs, kdy v přímém přenosu vidíte, jak přibývají písmenka od kolegy a tak dále.

 

Problematické HTML5 video

Ačkoliv HTML5 videu jistě patří budoucnost, dodnes se nedokázali autoři prohlížečů jednoznačně domluvit ani na jednotném kodeku.

 • IE podporuje H.264, ručně lze doinstalovat podporu VP8 a Theora
 • Firefox podporuje Theoru a VP8, ručně lze doinstalovat H.264
 • Chrome zatím podporuje H.264, Theoru i VP8
 • Opera podporuje Theoru a VP8
 • Safari podporuje H.264, ručně lze doinstalovat Theoru a VP8

Současným standardem internetového videa je nicméně stále H.264. Alternativnou je YouTube, který nabízí i streamy ve formátu VP8 (WebM).

 

HTML5 se v každém případě pořádně nerozšíří, dokud jej v pokročilé formě nezavedou všichni velcí hráči na trhu a právě Internet Explorer měl doposud velké rezervy. Pro Microsoft je HTML5 zároveň klíčová technologie, jeho prohlížeč v Metru totiž nedisponuje Flash Playerem, HTML video (a přímý stream) je tedy jediný způsob, jak zde přehrát webové video. Na desktopu a notebooku samozřejmě Metro používat nemusíte, na tabletech to ale bude jediná možnost.

Zajímá ještě někoho SunSpider?

Nakonec nesmí chybět nějaký výkonnostní benchmark. S nimi je to ale složité, počet jejich kritiku totiž roste snad geometrickou řadou. V podstatě jde o to, že dnes už jsou při zpracovávání Javascriptu všechny prohlížeče skoro srovnatelně rychlé, a tak spíše hledají cesty, jak zrychlit práci prohlížeče v dalších částech načítání stránky – jak třeba zobrazit velmi složitý kus HTML kódu bez jediného řádku Javascriptu a jak s takovou stránkou jemně posouvat. To jsou záležitosti, které drtivá většina benchmarků nikdy nezměří.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
V8 Benchmark od Googlu, SunSpider od Webkitu a Peacekeeper od Futuremarku. Co test to výsledek – podobné benchmarky vám toho dnes už moc neřeknou. Absolutní hodnoty odpovídají konkrétní testovací mašině, jde tedy hlavně o poměry.

Dalším hřebíkem do rakve SunSpideru a dalším testům jsou různá podezření, že některé prohlížeče ovlivňují výsledky, ale to se už také dostávám trošku jinam. Spíše chci ukázat, že i na tomto poli jsou karty v podstatě naprosto vyrovnané a rozdíly natolik malé, že je zrovna v tomto případě v praxi nepoznáte.

Moderní jednoduché doplňky stále chybí

Zajímavý je nakonec ještě pohled na funkční výbavu prohlížeče. Zatímco Opera sází na širokou vestavěnou funkční výbavu, Firefox, Chrome a částečně i Safari jsou v základu poměrně jednoduché prohlížeče, nicméně jsou rozšiřitelné pomocí jednoduchých doplňků.

Microsoft v minulosti vsadil na zvláštní výstřižky z webových stránek (WebSlices) a připnuté weby ve Windows 7, nicméně moderní doplňky s rychlým a snadným vývojem nenabízí. Který koncept je úspěšnější? Při pohledu na rozsáhlé katalogy rozšíření pro Firefox a Chrome a hromady archivů s Greasemonkey skripty asi netřeba nic dodávat.

Klepněte pro větší obrázek
Microsoft má oficiální katalog doplňků pro IE, nicméně jsou to „doplňky“ v uvozovkách, tedy připnuté weby na hlavní liště, vyhledávače a případně chytré výstřižky WebSlices. Nejsou to ale doplňky jako v ostatních prohlížečích.

Microsoft jistě z velké části srovnal krok s konkurencí na poli podpory webových technologií, nicméně otázkou zůstává, jestli to bude stačit. Díky tomu, že si jsou dnes prohlížeče tak technologicky podobné, rozhoduje už snad jen zvyk a detaily, což může být právě nějaký jednoduchý drobný doplněk, kvůli kterému používáte jeden jediný prohlížeč, a ty druhé vás už nezajímají.

Co myslíte? Bude v roce 2012 stačit jen srovnat krok na poli podpory HTML5? Nebo snad IE zachrání Metro a jeho vestavěný Internet Explorer? Podělte se s názorem v diskuzi pod článkem.

Diskuze (88) Další článek: Computer 5/12: svět tabletů

Témata článku: Software, Microsoft, Web, Windows, Prohlížeče, Internet Explorer, HTML5, Cizí server, Funkční koncept, Oficiální katalog, Nejnovější test, Cizí video, Přímý pohled, Klíčová technologie, IE 10, Velká změna, Drobný doplněk, Velký test, Vylepšená podpora, Složitá část, Živý pohled, Samostatný program, Živý stream, IE 11, Futuremark


Určitě si přečtěte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 39

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

Nejlepší služby pro streamovanou hudbu: Není jen Spotify

** Za měsíční předplatné je dnes možné získat přístup k desítkám milionů skladeb ** S některými méně známými interprety je ale stále problém ** Cena předplatného může být i jen pár desítek korun

Vladislav Kluska | 45

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

Takhle zemřete, když asteroid dopadne na vaše město

** Jak by to dopadlo, kdyby na světovou metropoli či do nedalekého moře dopadl velký asteroid? ** Simulovali to odborníci z University of Southampton ** Výsledky jsou velmi zajímavé

Petr Kubala | 32

17 tipů, jak se nenechat hacknout

17 tipů, jak se nenechat hacknout

** Přehled nejdůležitějších věcí, které je nutné dodržovat pro digitální bezpečnosti ** Hlavní je používat mozek ** Chraňte soukromé informace

Karel Javůrek | 25

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

Intel má 50 let! Připomeňte si 6 klíčových milníků v historii firmy

** Firma Intel byla založena přesně před 50 lety ** Intel začínal jako výrobce pamětí ** Dnes je největším výrobcem procesorů pro osobní počítače

David Polesný, Pavel Tronner | 10

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

Jak John Kemeny a Thomas Kurtz stvořili BASIC, základ novodobého programování

** Programovací jazyk BASIC tvořil základ osobních počítačů ** Původně byl určen vysokoškolským studentům, aby vůbec byli schopni využívat univerzitní počítač ** Jeden ze spoluautorů dělal výpočtáře Einsteinovi

Pavel Tronner | 78

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

Qualcomm se chlubí, že se mu podařilo téměř nemožné: Vyrobil první mobilní anténu pro 5G

** Za dveřmi je 5G – nová generace mobilních telekomunikací ** Jednou z jeho specialit jsou nové kmitočty, tzv. mmWave ** Jenže signál o mnoha desítkách GHz přináší hromadu překážek

Jakub Čížek | 22


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny