Internet dnes: chybějí programátoři. Kdo bude chybět zítra?

Oblíbené klišé o trvalém nedostatku tvůrců v tomto případě moc neplatí.
Internetová či „Nová“ ekonomika mění svět rychlostí světla a důsledkem je nedostatek pracovních míst v nových oborech. Amerika tvrdí, že poptávka zde převažuje nad nabídkou o zhruba 100 000 lidí, nedávno přišlo s šokujícími 60 000 chybějícími lidmi podstatně menší Německo (proč je to šokující: Německo má třikrát méně lidí než USA, své internetové technologie příliš neexportuje a hlavně, má třikrát až čtyřikrát vyšší nezaměstnanost než USA. Pokud této zemi skutečně chybí šedesát tisíc expertů jenom v této branži a přitom má deset miliónů nezaměstnaných, je to další důkaz selhání ´evropské´ sociální politiky, kterou Německo spolu s Francií, Španělskem a severskými zeměmi reprezentuje).

Ale situace může být ještě horší s neustále propagovaným nástupem e-komerce typu „B2B“, Business-to-business, či česky podnikové e-komerce. Zde totiž nebudou nejhledanějšími a nejvíce chybějícími osobami programátoři (+ webdesignéři, administrátoři, internetoví marketéři atd.), ale lidé pro poměrně neatraktivní a nenápadnou oblast, které se říká zákaznická podpora.

Internet je něco jako kolonizace planety; v první fázi jsou nejvíce potřeba budovatelé, v další pak ti, co vybudované udržují v chodu. Nyní – a bude to platit ještě několik let – chybějí programátoři a další tvůrci. Pak, jakmile se budou jednotlivé weby (a další vytvořené internetové služby) zalidňovat, budou chybět „údržbáři, prodavači, policisté, sekretářky“ Internetu a elektronické komerce.

Hrozba akutního nedostatku pracovníků – a současně přebytku „nepoužitelných“ lidí v pomalu umírajících tradičních oborech – je možná horší než u programátorů. Amerika i Německo hodlá programátory „importovat“, ber kde ber. Obě země s tradiční anti-imigrantskou politikou provádějí obrat hodný velkých herců: ze zuřivého šklebu, který vyháněl imigranty ze země bičem, se přes noc stává vlídný úsměv „vítejte, přátelé, v zemích neomezených možností, ve vaší nové vlasti“. Je-li ekonomika v nesnázích, hodí se i Čečenec. Co potom? Americké „běžící“ internetové byznysy už dnes potvrzují, že počet programátorů klesá, ale počet lidí v zákaznické podpoře stoupá. Znamená to požadavky na osoby s bryskní schopností komunikace e-mailem, či dokonce interaktivní technologií (ICQ, AOL Instant Messenger, v budoucnu možná internetová telefonie či dokonce videofonie), a nejde pouze o požadavek „umět napsat e-mail“. Jde o velice netriviální schopnosti, které dnes zvládne počítačový či internetový profesionál: okamžitě si online vyhledat zákazníkovu historii, odpovídat kvalitně v požadovaném čase (americké firmy mají často limit do tří hodin!), porozumět dokonale počítačové hantýrce a vyjadřovat se v ní, nalézt správnou odpověď ve firemní „Knowledge Base“ a vtělit ji do odpovědi. Plus, samozřejmě, „vyšší“ úroveň služeb, jako je aktivní získávání a obsluhování zákazníků přes Internet, vedení těchto týmů, motivování a stanovování kritérií jejich práce. Web InternetWorld.com odhaduje přímy těchto lidí: na nejnižší úrovní zákaznického servisu po Internetu se vydělává okolo 50 000 dolarů ročně, „aktivní“ obchodníci po Internetu mají o polovinu více, a šéfové těchto, i poměrně malých, týmů mají přes sto tisíc dolarů. Mzdové rozmezí (50 000 – 100 000 dolarů ročně) se tedy velmi podobá mzdám amerických programátorů, kteří jsou například u nás považováni za privilegovanou, hýčkanou a penězi rozmazlovanou vrstvu.

Zatímco programátor z Čečny – nebo Česka – může psát výborné aplikace, těžko se může uplatnit v USA či Německu na pozici zákaznického servisu; jazyková a kulturní bariéra se nedá překonat rokem pobytu. Přeškolit padesátníky a padesátnice z dnešního telefonického customer supportu na ryze elektronický bude těžké – všude na světě. Bude tedy nutné vychovávat nové lidi – desetitisíce, možná statisíce z nich, velice rychle. Jejich nedostatek ale může brzdit rozvoj a fungování internetové ekonomiky možná více než dnešní nedostatek programátorů; a podobnou situaci brzy zažije i naše země.

Diskuze (18) Další článek: Co když to nebude fungovat?

Témata článku: Internet, Kolonizace, Bude, Kdo, Správné fungování, Nový obor, Nejnižší úroveň, Nedostatek, Americký program


Určitě si přečtěte

Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5