Internet bojuje o zákazníky

Poskytovatelů připojení k Internetu ubylo, nepočítáme-li regionální a lokální, a trh je přehlednější než loni. Už je mnohem lépe vidět, kdo je velký a kdo nabídne skutečně dobré služby. Jejich rozsah i počet přípojných míst se zvýšil, ceny se snížily. A zákazník vydělal.
Pavel Pospíšil: Poskytovatelů připojení k Internetu ubylo, nepočítáme-li regionální a lokální, a trh je přehlednější než loni. Už je mnohem lépe vidět, kdo je velký a kdo nabídne skutečně dobré služby. Jejich rozsah i počet přípojných míst se zvýšil, ceny se snížily. A zákazník vydělal.

Nikdo už nepochybuje o tom, že Internet je nástrojem podnikání. Podle průzkumů publikovaných v rámci Března – měsíce Internetu je připojeno 90 procent českých podniků s pětadvaceti a více zaměstnanci. Za dvě léta tento počet vzrostl více než dvojnásobně. V desetině firem mají přístup k Internetu všichni zaměstnanci. Naproti tomu je v téměř polovině firem Internet vyhrazen jenom managementu.

Přinejmenším e-mail se rychle stává standardním komunikačním nástrojem a web o něco pomaleji nástrojem marketingu. Firmy se s možnostmi Internetu seznámily a nyní začínají zvažovat jeho „ostré“ využití uvnitř nebo směrem ven. Rozšiřují svoje připojení, budují webové prezentace a internetové aplikace.

Uživatelé musí mít důvod, proč se připojit
Ještě loni na podzim desetina Čechů o Internetu nevěděla, pro celou třetinu Internet neměl význam, a pouze pro něco méně než polovinu obyvatel Česka měl Internet konkrétní význam, tj. dovedla si představit nějaké jeho konkrétní využití. Pevně věříme, že od té doby se skóre zlepšilo, protože počet návštěvníků českých webů a jimi prohlížených stránek vzrostl více jak o třetinu, jak napovídá audit návštěvnosti českých serverů.

Aplikace, které by na českém Internetu lidem sloužily, tedy už existují a jsou stále více navštěvované. Někdy ale nejsou dostatečně robustní anebo za nimi není dostatečná infrastruktura. Zpráva pro tento rok: Bude líp. Většina firem, nabízejících na Internetu obsah a služby, již našla nebo úspěšně hledá svého investora, který problémy růstu vyřeší.

Týká se to Seznamu, anebo třeba agentury MIA, která vydává několik webových médií a provozuje také reklamní síť. Tu koupil – Český Telecom! Poskytovatelé si uvědomují nutnost nabídnout svým zákazníkům jako konkurenční výhodu obsah, anebo prostě pouze mít vliv na desetitisíce návštěvníků webů. Celoevropský poskytovatel World Online na tomto faktu ve všech zemích, kde působí, staví svoji strategii a také u nás jeho portál – internetové médium – překvapuje kvalitním zpracováním.

Kolik stojí Internet? Je levný nebo přímo zadarmo
Oproti všem tradovaným předpokladům u nás náklady na připojení k Internetu nevycházejí zdaleka tak špatně – spíš naopak, říká studie OECD; jsou v poslední třetině zhruba na úrovni USA. Jenom pokud je srovnáme s průměrnými příjmy, je to horší. Ale to je špatný argument: navzdory svým průměrným příjmům u nás přece také lidé jezdí auty a volají mobilními telefony.

Vyvolat zájem o Internet určitě pomáhají mimo reklamní kampaně poskytovatelů také nabídky připojení zdarma a tarif Internet 2000. Má-li večerní domácí surfař měsíčně platit místo tisíce a půl třetinu, tedy pět set korun, je to pro jeho zájem rozhodující.

A zákazníci zdarma nalákají ty, kteří zaplatí. Jsem-li spokojený domácí uživatel, o to spíš si pořídím Internet do firmy. Tam se mi bude hodit některá forma permanentního připojení. V poslední době na popularitě nabývá bezdrátové připojení, i když jsou lokality, kde si již uživatelé stěžují na přeplněnost sdíleného pásma.

Kudy snadno k Internetu
Kde vzít další tisíce uživatelů? Nejbližší budoucnost má název WAP. Ten přináší web na displej mobilního telefonu. Uživatelů mobilních telefonů jsou u nás přes dva miliony (a telefonů, zvládajících WAP, zatím pár tisíc …). Nikdo si asi nemyslí, že bude na mobilu studovat ranní noviny, ale pro rozvoj internetové komerce může WAP znamenat velký impuls.

Jedna z budoucností konzumentského Internetu je také v kabelové televizi. Kabel Plus v březnu vyhlásil, že ještě tento podzim začne s připojováním k Internetu přes svoji kabelovou síť. Všechno ale závisí na rychlosti modernizace sítě; nejprve bude na řadě asi 100 tisíc pražských domácností a zhruba poloviční počet domácností brněnských. Kabel Plus má v České republice dohromady 370 tisíc zákazníků.

Internetová telefonie: Rodí se budoucí telekomy
Po nákupech, které shrnujeme v samostatném rámečku na další straně, je to jasná věc: Většina velkých poskytovatelů, co zůstala, má ambice stát se budoucími operátory na liberalizovaném telekomunikačním trhu. Nepříznivou okolností pro budoucí telekomy je, že Parlament na začátku března schválil Telekomunikační zákon, podle kterého budou na liberalizovaném trhu celý rok a půl stále platit omezení, týkající se např. svobodné volby operátora. Ještě se do věci může vložit Senát, ale příliš se mu šance nedávají.

Nicméně první vlaštovkou v poskytování „nemonopolních“ hlasových služeb je internetová telefonie. Jsou dva druhy této služby. Pro byznys mají svoje nabídky např. Nextra, Contactel, Aliatel (ten inzeruje dokonce účtování po jednotlivých sekundách) a GTS. Jejich produkty pod různými obchodními jmény fungují na podobném principu: pobočková telefonní ústředna se propojí jak do jednotné telefonní sítě, tak do sítě internetového poskytovatele. Přes tu jsou směrovány mezistátní hovory, které tak vyjdou levněji. Do poskytování podobných služeb ale chtějí jít i další společnosti, např. SkyNet.

Pro jednotlivce je tu potom TalkCard od VideoOnLine, jejíž užívání na principu klasické předplacené telefonní karty je ale spíš kostrbatější. Anebo přímočarý Paegas Internet Call či NetCall55 od EuroTelu. A také úplně naposled ohlášený Xcall Českého Telecomu, u kterého pro levnější zahraniční volání po Internetu stačí volit jednoduché předčíslí 052. Levné sazby zatím Xcall nabízí jenom v noci a o víkendech.

Diskuze (6) Další článek: Odchází král Microsoftu

Témata článku: Internet, Zákaz, Budoucí zaměstnanec, Boj, Internetové připojení, Velká popularita, Podobný nástroj, Navštěvované médium, Jasná věc, OECD, Zak, Dostatečný zájem, Velká ambice, Poloviční počet, Internetové médium, Lokální zákon, Regionální televize, Tisíc uživatelů


Určitě si přečtěte

Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 33

David Polesný
VánoceNotebooky
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5