Internet | Web

Internet Archive ukládá přes 70 petabajtů dat. A to bez porna

Píše se květen 1996 a pomalu se rozjíždí digitální obdobu Alexandrijské knihovny. Vývojář a podnikatel Brewster Kahle zakládá Internet Archive (archive.org), jehož cílem je taktéž uchovávat veškeré vědění. Ne však formou knih (ani těch elektronických), nýbrž webu. Archiv tehdy začal ukládat webové dokumenty, aby se kdokoliv mohl v budoucnu podívat, jak kdysi vypadaly či jaké nesly informace. Protože i ty se časem mění.

Služba tehdy začala ukládat nejprve americké stránky, ale později se rozšířila do celého světa (takhle vypadalo Živě v roce 2000). A s tím, jak do domácností pronikal internet a rostl počet webových stránek, masivně se zvětšil také objem uchovávaných dat.

Zhruba deset let od spuštění už v archivu bylo přes 40 miliard uložených stránek, dnes je to již 591 miliard a každý den přibude 750 milionů dalších. Archiv sleduje zpravodajské weby, encyklopedie, blogy, firemní stránky… Prakticky všechen webový obsah s výjimkou toho nelegálního či kontroverzního, jako je například pornografie. Přepočteno na bajty mluvíme o více než 70 PB (70 000 TB) unikátních dat.

Zdaleka už ale nejde jen o webové stránky. V archivu najdeme také přes 32 milionů knih, časopisů a jiných dokumentů (šestinu z nich digitalizoval samotný Internet Archive), 7 milionů videí, 13 milionů zvukových záznamů (včetně živých koncertů a digitalizovaných desek), skoro 4 miliony fotek a 731 tisíc programů a her. Velkou část softwaru si díky javascriptovým emulátorům dokonce můžete vyzkoušet přímo v prohlížeči.

Internet Archive měl být vždy neziskovým, plně transparentním, důvěryhodným odrazem doby. Brewster Kahle, který jej založil, naznačuje, že jeho práce je posláním. Cílem firem v Silicon Valley je výnosný exit, kdy firmu odkoupí někdo větší nebo ji čeká vstup na burzu. Metou archivu je ale trvale uchovávat informace a pomoci v nich hledat vzorce a nové pohledy, které běžné vyhledávače nezvládnou. V tomhle však ještě má velké rezervy, na které možná nebude stačit ani dalších 25 let života.

Pikantní je, že nebýt dravců v Silicon Valley, možná by Internet Archive nikdy nevznikl. Brewster Kahle si mohl dovolit sponzorovat megalomanský projekt právě díky tomu, že sám několik „exitů“ zažil.

Začátkem 90. let vytvořil fulltextovou vyhledávací technologii WAIS, kterou v roce 1995 za 15 milionů dolarů koupil gigant AOL. A souběžně se založením Internet Archivu v roce 1996 stál také u zrodu Alexy, jednoho z prvních a největších monitorů webu, který analyzoval návštěvnost. Alexa (opět odkaz na Alexandrijskou knihovnu) od roku 1999 patří Amazonu, který za ni zaplatil 250 milionů dolarů. A jen tak mimochodem si stejný název vypůjčil i pro svou hlasovou asistentku.

Diskuze (4) Další článek: Nelegální farma na Ukrajině netěžila „normální“ kryptoměny. Snažila se získat in-game peníze ve hrách FIFA

Témata článku: Internet, Web, Amazon, Alexa, Dolar, Silicon Valley, Brewster Kahle, WAIS, America Online, Knihovna, Archiv, Webová stránka, Data, Internet Archiv40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy