Internet Archive otevřel obří knihovnu. Odporné, ozvali se majitelé práv

Pandemie koronaviru má v zámoří nečekané autorskoprávní konsekvence. Americká asociace knihoven ALA před dvěma týdny vydala doporučení k zavření archivů pro veřejnost, což mnohým zkomplikovalo život – zejména tamním studentům, kteří se ve stejné době stěhovali ve velkém zpět domů.

S alespoň omezeným řešením přispěchal na pomoc projekt Internet Archive, který se vedle webových stránek a dalších dokumentů snaží zálohovat také digitalizované knižní tisky. Dnes jich má v nabídce bezmála 1,5 milionů.

1,5 milionů knih bez čekání ve frontě

IA tyto knihy nabízel k elektronickému vypůjčení už nějaký čas, aby však byly dodrženy všechny licenční náležitosti/DRM, knihu si mohl v jeden čas vypůjčit na 14 dnů jen omezený počet čtenářů. Tím se zamezilo nekontrolovatelnému šíření autorsky chráněného díla.

Klepněte pro větší obrázek
Knihovna Internet Archive

Minulé úterý však Internet Archive toto omezení dočasně zrušil v rámci tzv. National Emergency Library. V praxi to znamená, že si můžete knihu zapůjčit bez dalšího omezení a čekání ve frontě.

Odporné, reaguje autorský svaz

Američtí studenti to okamžitě ocenili a chválili krok na sociálních sítích s tím, že se dostali k doporučené literatuře, kterou potřebovali ke zkouškám. Americká organizace The Authors Guild už tak nadšená není a proti kroku internetového archivu ostře vystoupila.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obří knihovna Internet Archive otevřela svůj digitální archiv

Podle jejího vyjádření IA zneužívá situace okolo pandemie a zcela nabourává princip autorských práv. Vydavatelé se totiž podle TAG sami snaží pomoci skrze nejrůznější programy, dotace knihkupcům, slevy atp.

Koronavirus online

Diskuze (15) Další článek: Apríl jako by letos nebyl. Zabil ho koronavirus

Témata článku: Koronavirus, Internet, USA, COVID-19, Autorské právo, Kniha, E-booky, Obří knihovna, Tag, Pandemie, Majitel práv, Knihovna, Ala, Archiv, UNC, AAP