Web | Wikipedia

Internet Archive opravil 9 milionů rozbitých odkazů na Wikipedii

Internet Archive opravil 9 milionů rozbitých odkazů na Wikipedii

Jelikož je Wikipedie ohromné místo s miliony hesly, není jednoduché zajišťovat, že odkazy na stránky třetích stran, ze kterých tato hesla vycházejí, jsou aktuální. Do této údržby se ale pustil Internet Archive, který 9 milionů těchto odkazů „resuscitoval“ a plánuje v této údržbě pokračovat. Píše o tom na svém blogu.

Provedl to tak, že je obnovil pomocí svého archivního nástroje Wayback Machine, který funguje jako stroj času. A nedělal to samozřejmě manuálně, tým v Internet Archive vytvořil bota nazvaného IABot, který na Wikipedii hledal nefunkční odkazy ukazující chybu 404 a automaticky je aktualizoval do jejich archivované verze.

Devět milionů odkazů je jen začátek. Internet Archive tvrdí, že na Wikipedii je jich nefunkčních mnohem více a bude ve snaze pokračovat. Podobným procesem procházejí i odkazy na jiná média než webové stránky, například na e-booky nebo vědecké práce.

Možná aktuálnost odkazů na Wikipedii nezní důležitě, ale ve skutečnosti jde o velice důležitou věc. Odkazy jsou tím, co celé stránce a jejímu obsahu dodává na serióznosti - je pěkné si přečíst encyklopedický článek, ale jakmile se na jeho konci dozvíte, že obsažené informace vycházejí z odkazovaných vědeckých a jiných důvěryhodných textů, víte, že mu můžete věřit.

Bez nich je to ovšem jen loterie, článek může být pravdivý i nemusí. A je známo, že ne všechny informace, které se kdy na Wikipedii objevily, jsou nutně pravdivé. Pokud tak chce člověk s informacemi z Wikipedie pracovat dál, odkazy na externí stránky by rozhodně přehlížet neměl. A je důležité, aby se zachovaly odkazy i na zdroje, které ze své původní URL adresy již zmizely z důvodu vypnutí, přesunu či upgradu hostitelského webu atp.

Diskuze (5) Další článek: Google hodlá zkrotit rozšíření pro svůj prohlížeč Chrome

Témata článku: Web, Internet, Wikipedia, Heslo, Podobný proces, Odkaz, Důležitá věc, Archiv, Článek, Údržba, Wiki, Boty, Webová stránka, Třetí strana, Vědecká práce, Internet Archiv, Stránka, Hostitel, Celá stránka, Wayback Machine, Nejlepší navigace na Mall.cz

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize