Web | Wikipedia

Internet Archive opravil 9 milionů rozbitých odkazů na Wikipedii

Internet Archive opravil 9 milionů rozbitých odkazů na Wikipedii

Jelikož je Wikipedie ohromné místo s miliony hesly, není jednoduché zajišťovat, že odkazy na stránky třetích stran, ze kterých tato hesla vycházejí, jsou aktuální. Do této údržby se ale pustil Internet Archive, který 9 milionů těchto odkazů „resuscitoval“ a plánuje v této údržbě pokračovat. Píše o tom na svém blogu.

Provedl to tak, že je obnovil pomocí svého archivního nástroje Wayback Machine, který funguje jako stroj času. A nedělal to samozřejmě manuálně, tým v Internet Archive vytvořil bota nazvaného IABot, který na Wikipedii hledal nefunkční odkazy ukazující chybu 404 a automaticky je aktualizoval do jejich archivované verze.

Devět milionů odkazů je jen začátek. Internet Archive tvrdí, že na Wikipedii je jich nefunkčních mnohem více a bude ve snaze pokračovat. Podobným procesem procházejí i odkazy na jiná média než webové stránky, například na e-booky nebo vědecké práce.

Možná aktuálnost odkazů na Wikipedii nezní důležitě, ale ve skutečnosti jde o velice důležitou věc. Odkazy jsou tím, co celé stránce a jejímu obsahu dodává na serióznosti - je pěkné si přečíst encyklopedický článek, ale jakmile se na jeho konci dozvíte, že obsažené informace vycházejí z odkazovaných vědeckých a jiných důvěryhodných textů, víte, že mu můžete věřit.

Bez nich je to ovšem jen loterie, článek může být pravdivý i nemusí. A je známo, že ne všechny informace, které se kdy na Wikipedii objevily, jsou nutně pravdivé. Pokud tak chce člověk s informacemi z Wikipedie pracovat dál, odkazy na externí stránky by rozhodně přehlížet neměl. A je důležité, aby se zachovaly odkazy i na zdroje, které ze své původní URL adresy již zmizely z důvodu vypnutí, přesunu či upgradu hostitelského webu atp.

Diskuze (5) Další článek: Google hodlá zkrotit rozšíření pro svůj prohlížeč Chrome

Témata článku: Internet, Web, Wikipedia, Heslo, Internet Archiv, Celá stránka, Vědecká práce, Článek, Podobný proces, Třetí strana, Webová stránka, Stránka, Údržba, Důležitá věc, Wayback Machine, Hostitel, Archiv, Wiki, Boty, Odkaz, Nejlepší navigace na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu