Internet a paragrafy podle Smejkala

Recenze knihy Internet @ §§§.
Vladimír Smejkal je bezpochyby osobností současného českého světa informačních technologií – a v poslední době stále více i Internetu. Člověk širokých zájmů a obrovské energie, kterou vrhá všemi směry, nejen v oblasti Internetu a práva; je nutné z poslední doby vyzdvihnout zejména jeho lví podíl na vypracování verze zákona o digitálním podpisu, který má snad i díky slušné podpoře napříč politickými stranami šanci projít v parlamentu – a e-commerce bude zase o něco veselejší.

Nadpisem „podle Smejkala“ jsem chtěl říci, že autor svou knihu s názvem „Internet @ §§§“ pojal nikoli jako pouhou citaci příslušných právních předpisů vztahujících se k Internetu, ale obohatil i o velké množství souvislostí a především vlastní výklad. V něm používá jazyk, který – což knize samotné, její čtivosti a čtenosti nesmírně pomůže! – je zábavný, expresivní a za který bývá jak kritizován (takhle se právník nevyjadřuje), tak i chválen. V řadě případů se najdou právníci, kteří budou s „internetovým právem podle Smejkala“ nesouhlasit a polemizovat, nelze však naprosto popřít, že autor knihy je člověkem, který se u nás tomuto oboru věnuje zřejmě nejsoustavněji a nejpečlivěji.

Kniha se dotýká řady sporných bodů současného Internetu a práva: kopírování autorských materiálů na své stránky či dokonce jejich prodej za úplatu; doménové spory; ochrana osobních údajů; internetová kriminalita, jako jsou internetové bankovní podvody, odposlech a manipulování s daty putujícími po Internetu; elektronické dokumenty jako důkazní prostředky; internetová telefonie a její vztah k legislativě naší i evropské; právní aspekty obchodování na Internetu atd.

Pokud bych měl ze záplavy nedávných publikací vybrat tu, která usiluje o pokrytí nejdůležitějších bílých míst v povědomí internetových uživatelů i podnikatelů, asi bych bez váhání vybral tuto publikaci. Pořiďte si ji, ať už pro vás Internet znamená cokoli a ať je váš vztah k němu jakýkoli. Je ještě dobré poznamenat, že autor již dříve vydal u C. H. Becka publikaci zabývající se počítačovým právem.

Neodpustím si v závěru nepatrnou kritiku. Obálka knihy je nejen definitivně hnusná a nevhodná, ale je také kouzlem nechtěného – její autor vědomě kopíruje styl Káji Saudka (což je pikantní vzhledem k tomu, že se kniha zabývá nejen zjevným porušováním autorského práva, ale i diskutováním neetické, právně těžko postižitelné činnosti), výsledek pak vypadá jako Mercedes vyrobený v Lanžhotě. V názvu knihy si pak – pokolikáte už! – někdo (autor snad ne?) plete spojku „a“, anglicky „and“, se zavináčem, tedy znakem „@“, což odpovídá anglické spojce „at“, tedy opět něčemu zcela jinému. Protože i ony paragrafy jsou graficky (a ošklivě), je název knihy vlastně jazykově neutrální a lze jej do angličtiny přesně přeložit jako „Internet At Law“; jenomže to je, domnívám se, něco jiného, o čem kniha je. Pokud Bill Gates nazval svou nedávnou knihu (kterou stejně napsal někdo jiný podle jeho pár nahozených myšlenek, ale to není důležité) „Business @ the speed of thought“, znamená to skutečně „Obchod rychlostí myšlenky“, nikoli „Obchod a rychlost myšlenky“, jak si to „přeložil“ nedávno ve svém článku redaktor jinak velmi kvalitního týdeníku Euro.

Váš názor Další článek: Internetový provider tu není jen od připojování

Témata článku: Internet, Myšlenka, Paragraf, Bílé místo, Beck, Lanžhot, Mercedes, Kniha, Poslední šance


Určitě si přečtěte

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 27

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 35

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 59Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky