Internet a ISDN spolu kamarádí

Prvního září letošního roku nastal přelomový okamžik pro služby ISDN, které u nás začal nabízet SPT Telecom před čtrnácti měsíci.
ISDN na cestě k masovému rozšíření v ČR
Prvního září letošního roku nastal přelomový okamžik pro služby ISDN, které u nás začal nabízet SPT Telecom před čtrnácti měsíci. K tomuto datu totiž došlo k jejich dalšímu výraznému zlevnění, kdy se cena dostala na úroveň, která je obvyklá ve vyspělých západoevropských zemích.

Ceny opravdu potěšily
Oproti cenám, se kterými začal SPT Telecom při uvedení služeb ISDN na trh 1. 7. 1997, tak došlo postupně ke zlevnění na méně než polovinu. Ve státech EU, které zavádějí EuroISDN, platí sice nezávazná, ale v podstatě obecně dodržovaná dohoda (Memorandum of Understanding) o cenách ISDN přípojek, která říká, že instalační a paušální poplatky za přípojku ISDN BRI by měly být dvojnásobné až trojnásobné vůči cenám za klasickou analogovou linku. Cena PRI by pak měla být zhruba desetinásobkem ceny BRI. Těmto kritériím nyní SPT Telecom vyhovuje, třebaže na rozdíl od svých západních kolegů funguje stále ještě jako monopolní operátor.

Také po technické stránce se SPT Telecom striktně držel norem platných v EU a vybudoval u nás svoji síť ISDN tak, aby vyhovovala standardu EuroISDN definovanému v normách ETSI. O tom, že SPT Telecom se svými službami ISDN již do Evropy došel, svědčí také to, že ve spolupráci s Evropským uživatelským forem ISDN (EIUF) a za podpory Evropské komise proběhne pod jeho záštitou mezinárodní konference o využití ISDN – Komunikace pro vaši budoucnost, která se bude konat ve dnech 28. a 29. září 1998 v hotelu Forum v Praze.

Ceník všech služeb euroISDN je samozřejmě podstatně rozsáhlejší, ale i ceny za ostatní související služby lze považovat za přiměřené a přijatelné. Pro jistotu připomínám, že cena za provoz na jednom B-kanále je zcela identická s tarifikací (impulsy) na obyčejné analogové lince. Kompletní ceník lze získat například na zelené lince 0800–12 34 56, ale pozor, abyste se dovolali. Většinou bývá obsazeno.

Internet po ISDN
ISDN a Internet spolu velice úzce souvisí. Třebaže v době svého vzniku bylo ISDN navrhováno jako služba určená primárně ke komfortnímu telefonování, v současné době již jednoznačně dominují datové aplikace, mezi nimiž na čelním místě stojí právě připojování k Internetu. Markantní je to zejména v USA, kde zpočátku do jisté míry opomíjené ISDN zaznamenalo nevídaný rozvoj právě díky tomu, že bylo takřka ideální pro spolehlivé a rychlé připojování k Internetu. Pojem rychlé připojení je ovšem v čase relativní, takže dnes se pro tento účel již derou do popředí nové technologie, jako jsou modemy pro CATV a xDSL.

U nás začala současně s komerční dostupností ISDN nabízet připojení k Internetu touto cestou firma INEC a postupně se přidávali i další poskytovatelé. Zpočátku byla cena připojení odvozována z cen 64kb/s pevných linek, takže první nabídka za 25 000 měsíčně ve spojení s tehdejší cenou přípojky ISDN byla opravdu jen pro nadšence, kterým na penězích nezáleželo. Postupem času však zapracoval trh a začátkem letošního roku byla již obvyklá cena od providerů okolo deseti tisíc měsíčně. Velkou cenovou revoluci pak odstartoval na ComNetu SPT Telecom, kdy zlevnil připojení k Internetu po ISDN na 4 790 Kč, tedy méně než na polovinu tehdy obvyklých cen. Na to záhy reagoval VOL dalším binárním dělením a během prázdnin se již nejnižší nabídka mezi providery dostala na 2 400 Kč za časově neomezené připojení. V době psaní tohoto článku se ceny stále ještě „vařily“ a z tohoto důvodu neuvádím konkrétnější cenové údaje od jednotlivých providerů, neboť v době vydání tohoto čísla by s velkou pravděpodobností již nebyly aktuální. Obecně však lze říci, že na připojení ISDN již všichni provideři nazírají jako na lepší dial-up a podle toho stanovili i jeho cenu.

V souvislosti s dramatickým propadem cen připojení ISDN od některých poskytovatelů se vynořily otázky, zda se tyto nezvykle nízké ceny neodrazí na kvalitě poskytovaných služeb. Každý z nich samozřejmě podobná nařčení rezolutně odmítá. Skutečná a komplexní struktura nákladů na provozování jejich internetových uzlů ISDN pochopitelně nepatří k veřejně dostupným údajům, takže vše ukáže až čas. S jistotou však lze předpokládat, že do budoucna bude konkurenční boj rozhodovat právě kvalita služeb, protože prostor na další výraznější zlevňování již není. Na rozdíl od analogového modemu lze totiž přípojku ISDN považovat za zcela spolehlivé a bezchybné přenosové médium, takže veškeré problémy s malou přenosovou rychlostí padají jednoznačně na vrub toho, co se děje u providera nebo dále v Internetu. Také obsazovací tón na přístupovém uzlu se bude setkávat s čím dál menším pochopením klientů. Již nyní proto někteří poskytovatelé nabízí volitelně tzv. vyhrazený port, který dává klientovi záruku, že se dovolá vždy a ihned.

Do budoucna můžeme počítat s tím, že se stane standardem možnost připojit se způsobem Multilink PPP rychlostí 128 b/s po obou B-kanálech a časem jistě přibude i komprese dat. Spojením obou těchto funkcí pak půjde z přípojky BRI „vymáčknout“ až 0,5 Mb/s, což je v poměru ke kapacitě páteřních sítí u nás zatím více než dost. Díky relativně vysoké a hlavně stabilní rychlosti připojení ISDN se služby providerů v závislosti na technickém a legislativním vývoji dříve či později rozšíří také o internetovou telefonii a časem možná i o služby typu audio a video on-demand.

ISDN versus pevná linka
Před příchodem ISDN byla prakticky jedinou cestou, jak získat rychlé a spolehlivé připojení k Internetu, pevná linka. V souvislosti s již zmiňovaným prudkým propadem cen za připojení ISDN k Internetu vznikla dosti paradoxní situace. Pokud se totiž klient připojil přes ISDN permanentně (24 hodin, 7 dní v týdnu), vycházel měsíční součet poplatků za připojení a za provolané impulsy nižší, než byla cena 64kb/s pevné linky. To byl pravděpodobně jeden z podstatných motivů, proč došlo koncem prázdnin k vlně snižování cen připojení po pevných linkách.

Zájemce o rychlé a spolehlivé připojení má nyní na výběr dvě technicky a cenově srovnatelné alternativy. O tom, která z nich je v daném případě výhodnější, rozhoduje zejména způsob využití připojení k Internetu. Je-li požadavek na opravdu permanentní konektivitu, je rozumnější volbou pevná linka, neboť výše zmíněný cenový paradox zřejmě nebude mít dlouhého trvání. Typická firma však potřebuje být připojena jen v pracovní dny v pracovní době a pro tuto variantu lze již klidným svědomím doporučit právě ISDN.

Toto řešení s sebou totiž přináší i další výhody. Největší z nich je univerzálnost a flexibilita přípojky ISDN. Můžete ji využít i na celou řadu dalších zajímavých aplikací. Když bychom měli zůstat v oblasti sítí, je například možno použít jeden B-kanál pro připojení k Internetu a druhý pro připojení k jiné firemní síti. Na rozdíl od pevné linky nejste s ISDN „přikováni“ k původně zvolenému providerovi a v případě, že nejste spokojeni s cenou či kvalitou poskytovaných služeb, můžete snadno a rychle přejít ke konkurenci. ISDN má díky již zmíněné kompresi dat a možnosti 128kb/s připojení také rezervu pro další zvyšování rychlosti připojení velice efektivním způsobem, kdy se druhý B-kanál automaticky připojuje jen tehdy, když je potřebná vyšší přenosová rychlost. Tím máte rychlejší připojení k dispozici kdykoliv, ale platíte za ně jen tehdy, pokud je skutečně využíváte.

Protože ceny za pevné linky prodělávají v současné době bouřlivý vývoj, padne asi definitivní rozhodnutí mezi ISDN a pevnou linkou s kalkulačkou v jedné ruce a s ceníky za připojení v druhé. Aktuální informace o cenách jednotlivých poskytovatelů můžete spolu s dalšími užitečnými informacemi nalézt pohromadě na http://www.isdn.cz.

Ve prospěch ISDN mluví také dnes již bohatá nabídka komunikačního hardwaru na našem trhu. Jeho ceny se přitom prakticky neliší od cen srovnatelných analogových zařízení. Velká část nabízených produktů je již homologována anebo je v řízení. Aktuální databázi schválených zařízení s možností vyhledávání lze nalézt na webovém serveru ČTÚ na adrese http://www.ctupraha.cz. Zde si můžete snadno ověřit, zda vás prodejce ohledně homologace lidově řečeno netahá za nos, což se dříve stávalo pohříchu často.

Technologický pokrok jde kupředu velmi rychle, a tak by bylo asi přehnané nazývat připojení ISDN k Internetu informační superdálnicí. Je spíše perfektně udržovanou silnicí první třídy. To ale v našich poměrech není rozhodně málo …

Zdroj: Computer

Váš názor Další článek: Cenová válka u poskytovatelů Internetu pokračuje

Témata článku: Internet, Rychlá doba, Prázdniny, Pevná linka, Spolehlivé připojení, Linka, Rychlé připojení, Rychlý internet, Připojený uzel, ISDN, Prudký propad, Spol, Srovnatelná cena, Memorandum, Stabilní rychlost, Spolehlivý způsob, Cena, Komplexní struktura


Určitě si přečtěte

CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 30

David Polesný
Monitory
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5