Intergraph žaluje největší světové výrobce počítačů

Firma tvrdí, že Dell, Hewlett-Packard a Gateway porušují její patenty v oblasti návrhu procesorů Pentium.
Podobná žaloba vypadá na první pohled nesmyslně (co má Intergraph společného s počítači od Dellu?), ale kdo sledoval vyčerpávající právní bitvu mezi Intelem a Intergraphem, tuší, že se zde skutečně může nalézat, jak říkají právníci, meritum pro vážný právní spor.

Zašmodrchané klubko musíme rozplést skoro deset let dozadu – v té době začal Intergraph, který držel patenty na v té době velmi vyspělé čipy Clipper, spolupracovat s Intelem na vývoji nových procesorů. Abych zkrátil ságu dlouhou jako F. L. Věk: Intergraph usoudil, že Intel některé jeho patenty použil bez svolení, žaloval a po pěti letech soud vyhrál, což Intel stálo 300 miliónů dolarů.

Hlavní háček ale spočívá v tom, že toto soudní urovnání nechrání zákazníky Intelu, tedy další firmy, které ve svých počítačích používají procesory Pentium – tedy vlastně skoro všechny zákazníky Intelu. Znamená to tedy – či alespoň takto Intergraph argumentuje – že jeho patenty nyní porušují všechny firmy, které ve svých výrobcích prodávají tyto procesory. Intergraph současně uvádí, že o podmínkách urovnání jedná s každou významnou firmou individuálně; přeloženo do normálního jazyka to znamená zhruba následující: „víme, že spor je nepříjemný a s otevřeným koncem, což vás velmi poškodí zejména na ceně akcií, které jsou na to enormně citlivé, tak to vyřešme malým penále a smeteme věc ze stolu“. Není to zrovna pěkné, protože uvedení výrobci skutečně za nic nemohou, ale byznys není pěkná věc, a koneckonců Intergraph evidentně a silně poškozen byl; před pár lety se dokonce zdálo, že míří plnou parou ke krachu, ale podařilo se mu věci skvělým způsobem obrátit k lepšímu. (Bližší informace k neobyčejně komplikovanému sporu naleznete na Intergraph.com, zde zjednodušuji).

Jak odhaduje internetový deník News.com, mohl by si Intergraph v případě, že by tuto další komplikovanou právní bitvu vyhrál, pomoci k částkám ve stovkách miliónů dolarů, tedy zhruba ve stejné výši, jako kolik za rok utrží za své produkty a služby. (Ostatně, už ze soudu z Intelem získal částku své roční tržbě se blížící). Navíc, v případě zatím poněkud nepravděpodobného vítězství Intergraphu na celé čáře by mu výrobci počítačů museli odvádět platby i v budoucnu, pokud budou do svých strojů instalovat Pentia; to by ovšem v konečném důsledku zaplatil zákazník.

Diskuze (12) Další článek: Policie navrhla zastavit stíhání majitele firmy Mironet

Témata článku: Byznys, Svět, Právní bitva, Dlouhá léta, Skvělý způsob, Podobná bitva, Clipper, Spore

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů