Intergraph žaluje největší světové výrobce počítačů

Firma tvrdí, že Dell, Hewlett-Packard a Gateway porušují její patenty v oblasti návrhu procesorů Pentium.
Podobná žaloba vypadá na první pohled nesmyslně (co má Intergraph společného s počítači od Dellu?), ale kdo sledoval vyčerpávající právní bitvu mezi Intelem a Intergraphem, tuší, že se zde skutečně může nalézat, jak říkají právníci, meritum pro vážný právní spor.

Zašmodrchané klubko musíme rozplést skoro deset let dozadu – v té době začal Intergraph, který držel patenty na v té době velmi vyspělé čipy Clipper, spolupracovat s Intelem na vývoji nových procesorů. Abych zkrátil ságu dlouhou jako F. L. Věk: Intergraph usoudil, že Intel některé jeho patenty použil bez svolení, žaloval a po pěti letech soud vyhrál, což Intel stálo 300 miliónů dolarů.

Hlavní háček ale spočívá v tom, že toto soudní urovnání nechrání zákazníky Intelu, tedy další firmy, které ve svých počítačích používají procesory Pentium – tedy vlastně skoro všechny zákazníky Intelu. Znamená to tedy – či alespoň takto Intergraph argumentuje – že jeho patenty nyní porušují všechny firmy, které ve svých výrobcích prodávají tyto procesory. Intergraph současně uvádí, že o podmínkách urovnání jedná s každou významnou firmou individuálně; přeloženo do normálního jazyka to znamená zhruba následující: „víme, že spor je nepříjemný a s otevřeným koncem, což vás velmi poškodí zejména na ceně akcií, které jsou na to enormně citlivé, tak to vyřešme malým penále a smeteme věc ze stolu“. Není to zrovna pěkné, protože uvedení výrobci skutečně za nic nemohou, ale byznys není pěkná věc, a koneckonců Intergraph evidentně a silně poškozen byl; před pár lety se dokonce zdálo, že míří plnou parou ke krachu, ale podařilo se mu věci skvělým způsobem obrátit k lepšímu. (Bližší informace k neobyčejně komplikovanému sporu naleznete na Intergraph.com, zde zjednodušuji).

Jak odhaduje internetový deník News.com, mohl by si Intergraph v případě, že by tuto další komplikovanou právní bitvu vyhrál, pomoci k částkám ve stovkách miliónů dolarů, tedy zhruba ve stejné výši, jako kolik za rok utrží za své produkty a služby. (Ostatně, už ze soudu z Intelem získal částku své roční tržbě se blížící). Navíc, v případě zatím poněkud nepravděpodobného vítězství Intergraphu na celé čáře by mu výrobci počítačů museli odvádět platby i v budoucnu, pokud budou do svých strojů instalovat Pentia; to by ovšem v konečném důsledku zaplatil zákazník.

Diskuze (12) Další článek: Policie navrhla zastavit stíhání majitele firmy Mironet

Témata článku: Byznys, Spore, Právní bitva, Skvělý způsob, Clipper, Podobná bitva, Pěkná věc, Dlouhá léta, Svět

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů