Přemýšleli jste někdy nad tím, jak ovlivňuje životní prostředí v okolí vašeho bydliště nedaleké letiště nebo cementárna? Nebo jste uvažovali nad tím, jak je na tom z hlediska znečištění ovzduší vaše město ve srovnání se zbytkem země? Odpovědi nejen na tyto otázky vám může poskytnout interaktivní mapa Climate Trace.
Climate Trace je nezisková organizace zabývající se environmentálními technologiemi, která mapu vytvořila na základě široké škály dat mapující téměř 80 tisíc zdrojů znečištění. Přehled byl vytvořen na základě nezávislého pozorování; organizace využila snímky z více než 300 satelitů, přes 11 000 dálkových senzorů a ve spolupráci se stovkou organizací z celého světa sestavila data vhodná pro sledování emisí skleníkových plynů.
Ukažme si na největší znečišťovatele
V tuto chvíli jsou všechna data aktuální k roku 2021, nicméně provozovatel dál pracuje na aktualizacích a zlepšení modelů, které by měly poskytovat vyšší přesnost. Mapa umožňuje filtrování podle kontinentů a zemí, kdy zobrazuje údaje pouze pro vybrané regiony. Chcete-li najít největšího znečišťovatele ve vaší oblasti, stačí si ji v mapě přiblížit.
Ve výchozím nastavení se na spodních panelech vždy zobrazí největší znečišťovatelé (seřazení zleva doprava) v právě zobrazené oblasti. Znečištění klimatu se měří v metrických tunách (MT), přičemž je možné si zobrazit údaje zvlášť pro potenciál globálního oteplování (CO2E), oxid uhličitý (CO2), methan (CH4), nebo oxid dusný (N2O).
Mapa sice nedokáže zobrazit zplodiny způsobené jednotlivci (například z automobilů či lokálních topenišť), ale můžete si prohlížet emise v odvětvích, jako je doprava, letectví, zemědělství a stavebnictví. K dispozici je také možnost nechat si zobrazit údaje za posledních 20 nebo 100 let.
Jak si vedou české firmy?
V případě Česka je dle Climate Trace největším znečišťovatelem hutní podnik Liberty Ostrava, následovaný Třineckými železárnami a karvinskými uhelnými doly. V přehledu se objevuje také litvínovská rafinerie firmy Unipetrol, cementárna a vápenka Mokrá, cementárny Sulejovice a Prachovice či emise produkované dopravou v hlavním městě.
Bývalý viceprezident Al Gore, který je jedním ze zakládajících členů této iniciativy, uvedl, že má sloužit jako spolehlivější a přesnější alternativa k odhadům emisí, které uvádějí jednotlivé firmy. „Podvádění je u této metody využívající umělou inteligenci nemožné, protože by museli nějakým způsobem zfalšovat více sad údajů,“ řekla novinářka Michel Martin v pořadu All Things Considered na stanici NPR.
Databáze, která je zdarma a přístupná online, může zemím pomoci získat podrobnější informace o tom, kolik znečištění vypouštějí společnosti, s nimiž spolupracují nebo o spolupráci uvažují. Gore uvedl, že 75 % světových emisí skleníkových plynů pochází ze zemí, které se zavázaly, že se do roku 2050 stanou uhlíkově neutrálními. „Nyní, když přesně vědí, odkud pocházejí, mají nástroje, které jim umožní emise snížit.“