Koronavirus | Karanténa

Inteligentní karanténa: Nakažené budou hlídat mobilní telefony a platební karty

Inteligentní karanténa obnáší využití moderních technologií ke sledování nakažených nemocí Covid-19. Dokáže dohledat další možné nakažené a hlídat karanténu, představuje však zásah do soukromí.

V rámci boje proti šíření koronaviru se u nás vyzkouší tzv. inteligentní karanténa. Jedná se o systém, v rámci kterého je zpětně vysledován pohyb pozitivně testovaných pacientů prostřednictvím moderních technologií, konkrétně prostřednictvím mobilních telefonů a platebních karet. Jedná se o účinnou metodu, která však vzbuzuje kontroverze z hlediska narušování soukromí. 

Inteligentní karanténa vs. soukromí

Hlavním účelem tohoto opatření je dohledávání lidí, kteří by mohli přijít do styku s pozitivně testovaným jedincem. Díky mobilnímu telefonu a platebním kartám nakaženého se může vypátrat i několik dnů zpětně, kde se pohyboval a kde nakupoval. Následně se dá zjistit, zda ve stejný čas na stejném místě byli i další lidé. Těm se následně může doporučit, aby se nechali otestovat. 

Samozřejmě lze tímto způsobem rovněž hlídat, zda nakažený dodržuje karanténní opatření a dá se dohledat, kde se pohyboval a kde zvýšil riziko rozšíření nákazy. 

Opatření je to sice chytré a účinné, ovšem představuje poměrně silný zásah do soukromí. Když tento nápad v rámci ajťácké iniciativy COVID19CZ vznikl, předpokládalo se, že účast v programu bude čistě dobrovolná, a na tomto principu funkce funguje i v rámci aplikace Mapy.cz. Stát chce princip inteligentní karantény uplatnit v širším kontextu.

Dobrý sluha, špatný pán

Systém inteligentní karantény bude od pondělka testován v regionu Jižní Moravy a pokud se osvědčí, nasadí se v celé zemi. Kdo bude pozitivně testován na přítomnost koronaviru, bude požádán k udělení souhlasu pro zpětné dohledání osob, se kterými mohl přijít do styku. Následně se na základě dat od mobilního operátora a bankovních institucí zjistí jeho pohyb v posledních dnech, podle toho, kde byl s mobilem a kde platil kartami.

Následně se zjistí, jaké mobily a karty byly v danou chvíli na daném místě rovněž použity a jejich majitelé budou upozorněni, že mohli přijít do kontaktu s nakaženým. 

V aktuální situaci se dá nasazení těchto metod sledování pochopit a dokonce i uvítat. Podobné sledování by se ale dalo velmi snadno zneužít k obecnému monitorování obyvatelstva. Nejedná se však o „neprůstřelné“ opatření a kdo má z nějakého důvodu o své soukromí obavy, může si pořídit druhou anonymní předplacenou SIM kartu či nechat mobil doma a nakupovat hotově, případně přes Revolut apod. 

Diskuze (72) Další článek: Změna času v roce 2020: Kdy se změní letní a zimní čas

Témata článku: Koronavirus, Respirátor, Karanténa, Sledování, COVID-19, Mobilní telefon, Covid19cz, Soukromí, COVID, Telefon, SIM karta, Jižní Morava, Moderní technologie, Mobil


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 1

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 105

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize