Inteligentní displeje - Intel se chopil vesla!

Víte, která část počítače se prakticky nezměnila od uvedení pécéčka někdy před osmadvaceti lety? Je to přenos signálu do monitoru a komunikace, nebo spíš nekomunikace s ním. Intel se to pokusí změnit.
Ne - Intel nebude moderní ploché LCD displeje sám vyrábět, ale velice razantně se vložil do specifikování standardu sběrnice a připojení tohoto monitoru k počítači. Je možná málo známé, že toto představuje i u CRT monitorů jednu ze základních překážek k rozvoji jejich "inteligence", jako je možnost jejich konfigurování pomocí software (nemyslí se tím ono úděsné on-screen menu, které většina výrobců monitorů vydává za high-tech!), zpětná vazba, korigování refresh frekvencí atd. Definování tohoto standardu se zatím chopila jen trošku nesměle firma Nokia (+ organizace VESA), a rovněž Compaq - každá firma ale jiným způsobem a obě s nevelkým důrazem, protože je jasné, jak obří úkol to je. Nové připojení totiž znamená, že nebude možné připojit staré monitory k novým počítačům a nové monitory ke starým počítačům, zkrátka ta zásuvka a zástrčka bude nejen jinak vypadat, ale bude i úplně jinak fungovat.

Intel se dle všeobecného názoru vložil do hry v pravý čas. Především se domluvil se skupinou firem, které skoro každý poslouchá (Microsoft, Compaq, HP, IBM, Dell atd.) a založil s nimi novou pracovní skupinu, která vytvoří specifikaci někdy na začátku příštího roku. Ta ale bude už založena na existující technologii zvané PanelLink, takže je i ostatním celkem jasné, o co půjde.

Kromě možnosti zpětné vazby od monitoru k počítači bude podstatné, že jde o definování plně digitálního přenosu dat (v současné době jde v kabelu od počítače k monitoru stále analogový signál!), i když právě kvůli aspoň jakémusi dořešení kompatibility bude řešení nějakou dobu fungovat i se současnými analogovými technologiemi.

Realizování této technologie bude mít ještě jeden potěšitelný efekt: zlevní displeje. Je známé, že cena manuálních ovládacích prvků čili čudlíků plus různé proprietární technologie vytvářející on-screen menu prodražují displeje až o pár tisíc Kč na kus v koncových cenách; displej je zbytečně velký a místo, které by mohla zabírat obrazovka, zabírají ovládací prvky. V budoucnu tedy bude moci být displej (monitor) tak velký, jak velkou bude mít obrazovku (plus 2-3 milimetry na každé straně) a jeho cena půjde dolů - což velmi pomůže prodeji a tudíž i rychlé akceptaci této technologie.

Váš názor Další článek: MOPOS má novou síť a nové problémy

Témata článku: Velká obrazovka, Velký monitor, Velká skupina, Refresh, Starý počítač, Nový standard, Stará Nokia, Vesa


Určitě si přečtěte

Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Google spouští vlastní VPN a konkurenci se to vůbec nelíbí
Lukáš Václavík
SoukromíVPNGoogle
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 20

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5