Intel zastavuje výrobu a prodej Pentia III 1.13GHz

Eagle: Intelu vydrželo jeho vládnutí na pomyslném trůnu nejrychlejšího procesoru čtyři týdny. Přesně 31. července Intel uvedl Pentium III s pracovní frekvencí 1.13GHz. Už před uvedením se objevovaly pochybnosti o tomto kroku, protože Intel sotva dokázal trh zásobovat 1GHz verzí. Stalo se ovšem to, co nikdo nečekal - Intel po problémech stáhnul 1.13GHz Pentium III z prodeje a mezitím... AMD začíná dodávat 1.1GHz Athlon. Král je mrtev - ať žije král...

Záhy poté, co Intel uvedl Pentium III 1.13GHz objevily se informace o nestabilitě tohoto vysoce taktovaného procesoru a to konkrétně na Toms Hardware a HardOCP.

Trocha historie

Thomas Pabst, šéf Toms Hardware, při testování výrobního kusu (série SL4HH) narazil na několik poměrně zásadních problémů. Předně, Intel dodával tento procesor s vlastním upraveným motherboardem VC820 (čipset i820). BIOS tohoto motherboardu měl také obsahovat nový PIII 1130 micro-code (software ovlivňující nastavení procesoru a komunikaci s čipsetem). Dr. Pabst dále vyzkoušel svou ověřenou platformu firmy Asus (Asus je obecně znám jako výrobce špičkových základních desek).

Testy ale neproběhly právě hladce a procesor několikrát zkolaboval, a to jak na dodané i820, tak na i440BX, VIA Apollo Pro 133A i na Intelovském high-endu - i840. Podobné problémy se stabilitou měl i Kyle Bennett z HardOCP, který obdržel upravený motherboard VC820 přímo od Intelu.

P.S. Zajímavostí je, že Pentium III 1.13GHz má udávanou voltáž 1.75V, ale všechny tyto procesory jsou interně nastavené na 1.8V.

Intel: "ututláme to"!

A co Intel? Ten se od celé "kauzy" distancoval (...kdo by se chlubil selháním?). A to do té míry, že odmítl s T. Pabstem spolupracovat, pokud zveřejní "nepříjemné" informace o novém Pentiu III. Místo toho chtěli po Dr. Pabstovi, aby jim poslal procesor zpět na testy.. ale už mu nenabídli jiný exemplář.

V čem byl problém ?

Thomas Pabst shrnul své zkušenosti se svým Pentiem III 1.13GHz takto:

  • Pentium III 1.13GHz nebylo schopné dokončit jediný test pokud neběželo na speciálně upraveném VC820
  • I na VC820 procesor při kompilaci jádra Linuxu a testování pomocí BAPCo Sysmark 2000 havaroval.
  • Takzvané stress testy (testují spolehlivost procesoru) proběhly bez problémů

Reakce Intelu

Intel na sebe nenechal dlouho čekat a hned se "pomstil". 21. srpna Intel zveřejnil specifikace procesoru Pentium 4. Skoro všechny internetové magazíny o počítačích obdržely informace o architektuře Pentia 4 kromě... Toms Hardware (no zdá se, že na nás také zapomněli :-((( ).

... a pokračování

K objasnění události okolo Pentia III 1.13GHz posloužil test tří kusů tohoto procesoru. Pentia III z Toms Hardware, Anandtechu a HardOCP byly otestovány za přítomnosti technika přímo z Intelu. Jak se nakonec ukázalo, ani jeden z těchto procesorů nebyl zcela stabilní... všechny při kompilaci jádra Linuxu havarovaly.

Výsledek: Pentium III 1.13GHz staženo!

Intel brzy ve svém testovacím středisku zjistil, že Pentium III 1.13GHz opravdu NENÍ zcela spolehlivé. Prodej a výroba byly zastaveny až do doby, než Intel vyvine nový stepping pro Pentium III 1.13GHz. Zákazníkům, kteří vlastní tento procesor, bude nabídnuta náhrada nebo vrácení peněz. Toms Hardware odhaduje počet takto poškozených zákazníků na 10 tisíc.

Můj názor na celou kauzu

To jak se Intel k celé záležitosti postavil je zcela šokující (joro: ani ne...). Místo toho, aby se urychleně snažil najít chybu, snažil se všechno ututlat. Ostatně podobná věc se mu skoro podařila v kauze i820+MTH, kdy se také nějak veliký rozruch neudál. Intel se prostě v poslední době velice snaží upevnit své klíčové postavení na trhu poté, co se AMD stalo výraznou veličinou v oblasti procesorů. Intel by rád pokračoval ve své politice "My diktujeme ceny, vy kupujte nebo nechte být". To už prostě není při tak silné konkurenci AMD možné a to je jedině dobře. A doufejme, že to tak zůstane. Jinak se zase vrátíme do doby Pentia P54C, kdy jste si mohli koupit pouze drahé a výkonné Pentium a námi velice oblíbené levné procesory neexistovaly.

Autor: Eagle

Váš názor Další článek: Prohlížeč ProductView Express pro internet

Témata článku: Hardware, Udávaná doba, Thomas, Podobná věc, Eagle, Pentium, Výroba, Kyle Bennett


Určitě si přečtěte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

Užitečné funkce ve Windows 10, o kterých možná ani nevíte

** Operační systém Windows 10 nabízí spoustu užitečných drobností ** O některých funkcích mnoho uživatelů není ** Ukážeme vám některé užitečné vychytávky

Vladislav Kluska | 86

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

Photolemur 3: Prostě do něj přetáhnete fotky a začne se dít magie. Tedy údajně...

** Je lepší nabušený Photoshop, nebo program s jedním tlačítkem? ** Photolemur si myslí to druhé ** Tento fotoeditor neumí skoro nic, a přitom (skoro) všechno

Jakub Čížek | 21

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 39