Intel zastavuje výrobu a prodej Pentia III 1.13GHz

Eagle: Intelu vydrželo jeho vládnutí na pomyslném trůnu nejrychlejšího procesoru čtyři týdny. Přesně 31. července Intel uvedl Pentium III s pracovní frekvencí 1.13GHz. Už před uvedením se objevovaly pochybnosti o tomto kroku, protože Intel sotva dokázal trh zásobovat 1GHz verzí. Stalo se ovšem to, co nikdo nečekal - Intel po problémech stáhnul 1.13GHz Pentium III z prodeje a mezitím... AMD začíná dodávat 1.1GHz Athlon. Král je mrtev - ať žije král...

Záhy poté, co Intel uvedl Pentium III 1.13GHz objevily se informace o nestabilitě tohoto vysoce taktovaného procesoru a to konkrétně na Toms Hardware a HardOCP.

Trocha historie

Thomas Pabst, šéf Toms Hardware, při testování výrobního kusu (série SL4HH) narazil na několik poměrně zásadních problémů. Předně, Intel dodával tento procesor s vlastním upraveným motherboardem VC820 (čipset i820). BIOS tohoto motherboardu měl také obsahovat nový PIII 1130 micro-code (software ovlivňující nastavení procesoru a komunikaci s čipsetem). Dr. Pabst dále vyzkoušel svou ověřenou platformu firmy Asus (Asus je obecně znám jako výrobce špičkových základních desek).

Testy ale neproběhly právě hladce a procesor několikrát zkolaboval, a to jak na dodané i820, tak na i440BX, VIA Apollo Pro 133A i na Intelovském high-endu - i840. Podobné problémy se stabilitou měl i Kyle Bennett z HardOCP, který obdržel upravený motherboard VC820 přímo od Intelu.

P.S. Zajímavostí je, že Pentium III 1.13GHz má udávanou voltáž 1.75V, ale všechny tyto procesory jsou interně nastavené na 1.8V.

Intel: "ututláme to"!

A co Intel? Ten se od celé "kauzy" distancoval (...kdo by se chlubil selháním?). A to do té míry, že odmítl s T. Pabstem spolupracovat, pokud zveřejní "nepříjemné" informace o novém Pentiu III. Místo toho chtěli po Dr. Pabstovi, aby jim poslal procesor zpět na testy.. ale už mu nenabídli jiný exemplář.

V čem byl problém ?

Thomas Pabst shrnul své zkušenosti se svým Pentiem III 1.13GHz takto:

  • Pentium III 1.13GHz nebylo schopné dokončit jediný test pokud neběželo na speciálně upraveném VC820
  • I na VC820 procesor při kompilaci jádra Linuxu a testování pomocí BAPCo Sysmark 2000 havaroval.
  • Takzvané stress testy (testují spolehlivost procesoru) proběhly bez problémů

Reakce Intelu

Intel na sebe nenechal dlouho čekat a hned se "pomstil". 21. srpna Intel zveřejnil specifikace procesoru Pentium 4. Skoro všechny internetové magazíny o počítačích obdržely informace o architektuře Pentia 4 kromě... Toms Hardware (no zdá se, že na nás také zapomněli :-((( ).

... a pokračování

K objasnění události okolo Pentia III 1.13GHz posloužil test tří kusů tohoto procesoru. Pentia III z Toms Hardware, Anandtechu a HardOCP byly otestovány za přítomnosti technika přímo z Intelu. Jak se nakonec ukázalo, ani jeden z těchto procesorů nebyl zcela stabilní... všechny při kompilaci jádra Linuxu havarovaly.

Výsledek: Pentium III 1.13GHz staženo!

Intel brzy ve svém testovacím středisku zjistil, že Pentium III 1.13GHz opravdu NENÍ zcela spolehlivé. Prodej a výroba byly zastaveny až do doby, než Intel vyvine nový stepping pro Pentium III 1.13GHz. Zákazníkům, kteří vlastní tento procesor, bude nabídnuta náhrada nebo vrácení peněz. Toms Hardware odhaduje počet takto poškozených zákazníků na 10 tisíc.

Můj názor na celou kauzu

To jak se Intel k celé záležitosti postavil je zcela šokující (joro: ani ne...). Místo toho, aby se urychleně snažil najít chybu, snažil se všechno ututlat. Ostatně podobná věc se mu skoro podařila v kauze i820+MTH, kdy se také nějak veliký rozruch neudál. Intel se prostě v poslední době velice snaží upevnit své klíčové postavení na trhu poté, co se AMD stalo výraznou veličinou v oblasti procesorů. Intel by rád pokračoval ve své politice "My diktujeme ceny, vy kupujte nebo nechte být". To už prostě není při tak silné konkurenci AMD možné a to je jedině dobře. A doufejme, že to tak zůstane. Jinak se zase vrátíme do doby Pentia P54C, kdy jste si mohli koupit pouze drahé a výkonné Pentium a námi velice oblíbené levné procesory neexistovaly.

Autor: Eagle

Váš názor Další článek: Prohlížeč ProductView Express pro internet

Témata článku: Hardware, Podobná věc, Eagle, Udávaná doba, Pentium, Thomas, Výroba, Kyle Bennett


Určitě si přečtěte

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 63

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

** EP nařídil automobilkám snížit o 40 % emise CO2 ** EU chce zvýšit podíl elektromobilů ** Výrobci hrozí ztrátou pracovních míst

Karel Kilián | 254

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

Loopwheels znovu vymyslelo kolo. Místo drátů má v ráfcích kompozitové pružiny, které vylepší komfort jízdy

** Proč vymýšlet kolo? Protože ho lze vymyslet lépe! ** Kola Loopwheels nabízejí integrované odpružení ** Cílem je poskytnout pohodlnější a klidnější jízdu

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku