Intel zase sjednotí jádra stolních a mobilních procesorů

Nebojte se ale, zas tak brzy to nebude. Nicméně vzhledem k současným poměrům u stolních počítačů, kde spotřeba začíná hrát větší roli, bude využitý procesor, který se dědičně vyvine ze současného Pentia M.

Intel příchodem Pentia M výrazně rozdělil své řady procesorů pro stolní počítače a pro notebooky. Pentium M pochází z izraelských laboratoří Intelu a vzhledem k jeho úspěšné koncepci, kdy je na nižších frekvencích více než srovnatelný s Pentiem 4 to podle současných výhledů na další roky vypadá, že postupně pronikne i do stolních počítačů.

Neznamená to úplně, že by následníci Prescottu zanikli, na druhou stranu se ukazuje cesta dalšího zvyšování frekvence trvale neudržitelná. Intel proto bude spíše zvyšovat inteligenci procesorů a podobně jako AMD se bude snažit na nižší frekvenci dosahovat větších rychlostí. Nadále by sice měly být od sebe odděleny mobilní a stolní verze, kdy ty mobilní budou mít více funkcí pro úsporu energie, měly by ale vycházet ze stejného jádra.

Tento tajemný základ nese v současné době kódové jméno Merom a na trh by měl přijít 2006-2007. Do té doby pochopitelně ještě na nás čeká několik mezikroků. Za chvíli bude uveden následník Pentia M (zatím s označením Dothan), který nabídne mimo jiné 2 MB vnitřní vyrovnávací paměti a 90nm technologii výroby. V druhé půlce příštího roku pak by měl v mobilní oblasti následovat Yonah, nabízející technologii výroby 65nm a již dvě jádra na jednom procesoru. Při chodu na baterie pojede jen jedno, v síti pak obě jádra. V roce 2006 se čeká Merom na stejné technologii výroby, ale již zřejmě bude obsahovat 4 MB paměti a více jader na jednom procesoru. Stolní verze Meromu bude mít udávanou spotřebu 90W, přičemž plány pro rok 2005 počítají s 125W procesory. Intel přitom již dříve uvedl, že 140W je absolutní strop pro procesory ve stolních počítačích.

Klepněte pro větší obrázek

Schéma připravovaných procesorů Intelu, zdroj: PCWatch.

Už za dva roky bychom tedy měli mít procesory s více fyzickými jádry na čipu (nikoli virtuálně přes Hyperthreading, ale skutečně), s vyrovnávací pamětí nad úrovní serverových procesorů a současně při spotřebě, která je menší než současné procesory. Mimoto tyto procesory budou jistě obsahovat 64bitová rozšíření, bezpečnost řízenou hardwarem (LaGrande) a hardwarově podporované virtuální stroje (Vanderpool). Když navíc uvážíte, že toto nejsou jen specifikace stolní obludy, ale procesoru, který půjde dát i do notebooku, bude hodně zajímavé sledovat aplikace, které takový výkon využijí.

Diskuze (11) Další článek: Bush slibuje broadbandový přístup na internet pro všechny

Témata článku: Notebooky, Vyrovnávací paměť, Připravovaný procesor, Jádro, Mobilní procesor, Proces, Vnitřní hardware, Srovnatelná technologie, Sto, Udávaná doba, Stol, Fyzické jádro


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 6

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači