Intel | Procesory

Intel začal prodávat 28jádrový procesor pro hráče, cena přesahuje 100 000 Kč

Intel začal prodávat 28jádrový procesor pro hráče, cena přesahuje 100 000 Kč | Zdroj: Intel.com

Na posledním Computexu Intel poprvé ukázal svůj nový procesor s 28 jádry do připravovaného soketu LGA 3647. Nyní se dostal tento procesor konečně do prodeje. Cena ale zaskočí – podle Heureky si procesor můžete zakoupit od 115 026 Kč.

Při své premiéře na Computexu se procesor ukázal jako upravený Xeon W-3175X, který měl odemčený násobič a během akce ho Intel provozoval na 5 GHz, z čehož bylo velké pozdvižení, protože prezentovaný výkon byl úctyhodný. Až později vyšlo najevo, že za tak vysokou frekvencí stálo upravené vodní chlazení, které mělo teplotu kapaliny velmi blízko k bodu mrazu a spotřeba procesoru dosahovala na strašidelných 700 W.

Chlazení se po půl roce zjevně podařilo optimalizovat a především procesor v prodejní verzi nedosahuje se na computexových 5 GHz. I tak bude výkon velmi solidní, ovšem cena je každopádně velmi vysoká. Pokud se podíváme na cenu konkurenčního 32jádrového procesoru Threadripper 2990WX od AMD, tak jsme na méně než polovině – stojí od 46 793 Kč.

Procesor má základní frekvenci na 3,2 GHz a maximální turbo 4,3 GHz. Protože je procesor na bázi velkého monolitu a stále využívá starší výrobní 14nm proces, je spotřeba obrovská. TDP dosahuje na 255 W, a to pouze v případě že všechna jádra běží na základní frekvenci. Při zvýšení frekvence spotřeba vzroste.

Z tohoto důvodu bude pro tento procesor nejlepším způsobem stavěné vodní chlazení s velkým chladícím výkonem. Bohužel smutná zpráva pro všechny fanoušky taktování je, že procesor nemá letovaný rozvaděč tepla, ale je zde použita teplovodivá pasta. Pokud tedy bude chtít budoucí majitel tohoto procesoru dostat z tohoto čipu maximální výkon pomocí přetaktování, DELID ho zřejmě nemine.

Další velký problém se týká i dostupnosti základních desek, protože pro tento nový soket nejsou stále klasické základní desky dostupné a jedinou cestou, jak tento procesor zprovoznit, je zakoupení desky serverové.

Diskuze (32) Další článek: Volkswagen představil powerbanku pro elektromobily

Témata článku: Hardware, AMD, Intel, Čipy, Procesory, Základní frekvence, Prezentovaný výkon, Nový socket, Heureka.cz, Frekvence, Maximální výkon, Smutná zpráva, Velké pozdvižení, Nový procesor, Chlazení, Základní deska, Procesor, Teplovodivá pasta, Vysoká frekvence, Budoucí majitel, Deska, Prodejní verze, Velký monolit, Nejlepší způsob, Spotřeba


Určitě si přečtěte

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

Levný televizor místo drahého 4K HDR monitoru? Na co si musíte dát pozor

** 43", 4K, 60 Hz a HDR k tomu za deset tisíc ** Televizor takových parametrů stojí téměř polovinu, co monitor ** Využití televize jako monitoru přináší řadu kompromisů, ale jde to

Tomáš Holčík | 63

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

15 míst, kde můžete legálně sledovat filmy na internetu

** Legálních služeb pro sledování filmů je celá řada, využít můžete předplatné či platbu za film ** Ceny jsou u mnohých velmi rozumné, limitem je pouze nabídka titulů ** České služby mají i dabované filmy, u zahraničních často chybí i české titulky

Vladislav Kluska | 32

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37