Intel | Procesory

Intel začal prodávat 28jádrový procesor pro hráče, cena přesahuje 100 000 Kč

Intel začal prodávat 28jádrový procesor pro hráče, cena přesahuje 100 000 Kč | Zdroj: Intel.com

Na posledním Computexu Intel poprvé ukázal svůj nový procesor s 28 jádry do připravovaného soketu LGA 3647. Nyní se dostal tento procesor konečně do prodeje. Cena ale zaskočí – podle Heureky si procesor můžete zakoupit od 115 026 Kč.

Při své premiéře na Computexu se procesor ukázal jako upravený Xeon W-3175X, který měl odemčený násobič a během akce ho Intel provozoval na 5 GHz, z čehož bylo velké pozdvižení, protože prezentovaný výkon byl úctyhodný. Až později vyšlo najevo, že za tak vysokou frekvencí stálo upravené vodní chlazení, které mělo teplotu kapaliny velmi blízko k bodu mrazu a spotřeba procesoru dosahovala na strašidelných 700 W.

Chlazení se po půl roce zjevně podařilo optimalizovat a především procesor v prodejní verzi nedosahuje se na computexových 5 GHz. I tak bude výkon velmi solidní, ovšem cena je každopádně velmi vysoká. Pokud se podíváme na cenu konkurenčního 32jádrového procesoru Threadripper 2990WX od AMD, tak jsme na méně než polovině – stojí od 46 793 Kč.

Procesor má základní frekvenci na 3,2 GHz a maximální turbo 4,3 GHz. Protože je procesor na bázi velkého monolitu a stále využívá starší výrobní 14nm proces, je spotřeba obrovská. TDP dosahuje na 255 W, a to pouze v případě že všechna jádra běží na základní frekvenci. Při zvýšení frekvence spotřeba vzroste.

Z tohoto důvodu bude pro tento procesor nejlepším způsobem stavěné vodní chlazení s velkým chladícím výkonem. Bohužel smutná zpráva pro všechny fanoušky taktování je, že procesor nemá letovaný rozvaděč tepla, ale je zde použita teplovodivá pasta. Pokud tedy bude chtít budoucí majitel tohoto procesoru dostat z tohoto čipu maximální výkon pomocí přetaktování, DELID ho zřejmě nemine.

Další velký problém se týká i dostupnosti základních desek, protože pro tento nový soket nejsou stále klasické základní desky dostupné a jedinou cestou, jak tento procesor zprovoznit, je zakoupení desky serverové.

Diskuze (32) Další článek: Volkswagen představil powerbanku pro elektromobily

Témata článku: Hardware, Intel, AMD, Procesory, Čipy, Deska, Nejlepší způsob, Teplovodivá pasta, Maximální výkon, Prezentovaný výkon, Základní deska, Smutná zpráva, Vodní chlazení, Budoucí majitel, Základní frekvence, Jediná cesta, Spotřeba, Připravovaný socket, Nový procesor, Velký monolit, Vysoká frekvence, Maximální turbo, Heureka.cz, Velké pozdvižení, GHz


Určitě si přečtěte

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

K čemu je dobré programování a jak si postavit vlastní chytrou domácnost

** Proč umět alespoň trošku programovat, i když vás IT nebude živit? ** Potřebujete k programování čipů diplom z MIT? ** Jak může vypadat chytrá domácnost, kterou si postavíte sami?

Jakub Čížek | 27

Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 80

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

Co pořídit k počítači: tipy na osvědčené klávesnice, sluchátka a další příslušenství

** Toto jsou tipy Živě.cz na příslušenství k počítači, se kterým neuděláte chybu ** Klávesnice, myši, tiskárny, sluchátka... ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 26

Čína si věří: „Naše hypersonické střely potopí americké letadlové lodě“

Čína si věří: „Naše hypersonické střely potopí americké letadlové lodě“

** Číně roste sebevědomí ** Nedávno uvedla, že její nové hypersonické střely mohou potopit velké letadlové lodě US Navy ** Podle komentátorů Čína nejspíše takové střely má, i když není jasné kolik

Stanislav Mihulka | 64

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 levných notebooků

Jak na digitalizaci fotek

Otestovali jsme chytré osobní váhy

Ohebné displeje: budoucnost či slepá cesta?