Intel | Grafické karty | Intel Arc

Intel XeSS je odpovědí na AMD FSR a Nvidia DLSS. Technologie by mohla běžet na všech kartách

Intel na Architecture Day 2021 prozradil několik detailů souvisejících s grafickými kartami nové generace. Od minulého týdne již víme, že herní modely ponesou jméno Arc, budou plně podporovat DirectX 12 Ultimate a že Intel vymyslel vlastní technologii pro rekonstrukci obrazu z nižšího rozlišení. Její název zní XeSS.

XeSS bude alternativou k DLSS (Nvidia) a FSR (AMD). Technologicky má blíž k té první. Intel totiž rovněž využije strojové učení a při zvýšení rozlišení se budou využíval informace z předchozích snímků. FSR, alespoň v první generaci, se na AI nespoléhá a upsampling pracuje jen s jedním snímkem, proto také výsledky mají nižší kvalitu.

Intel však stejně jako AMD plánuje XeSS vydat jako open source. Otevřená technologie by spíš měla nalákat vývojáře her, aby ji použili místo konkurenčních řešení. A díky povaze open source by XeSS mohlo nakonec fungovat i na kartách GeForce a Radeon.

V tuto chvíli už Intel vytvořil raný prototyp a nástroj k osahání poskytl prvním tvůrcům her a enginů Unreal a Unity. Intel tvrdí, že při upscalingu z rozlišení 1080p na 2160p má XeSS nabídnout vyšší kvalitu obrazu než „tradiční technologie“ (nezmiňuje které) a že obraz se bude přibližovat nativnímu 4K, které by jinak potřebovalo dvakrát výkonnější hardware.

Video ukázka vypadá přesvědčivě, ale od toho holt dema jsou. Zajímavější je spíš fakt, že už teď se XeSS vyvíjí dvěma směry. Intel totiž bude výpočty urychlovat speciálními jednotkami XMX, které pravděpodobně budou obdobou Tensor jader od Nvidie. Jenže XMX bude obsahovat až Arc, avšak XeSS bude fungovat (byť méně efektivně) i na současných grafikách Intel Xe, které k tomu mají instrukční sadu DP4a. A tu právě podporují i poslední dvě generace herních GeForce a Radeonů.

S kartami GeForce tak budou fungovat DLSS, FSR a v budoucnu snad i XeSS. Tři nezávislé technologie snažící se o totéž ale zamotají hlavu především vývojářům. Kterou z metod využijí, bude záviset nejen na podpoře hardwaru, ale i jednoduchosti implementace a podpoře (finanční, lidské) ze strany tvůrců zmíněných technologií.

PS: Intel tento měsíc z Nvidie přetáhnul Antona Kaplanyana, který v Nvidii pomáhal vytvořit RTX a DLSS. Vývoj XeSS ale zcela určitě začal už před několika měsíci i bez jeho asistence.

Diskuze (18) Další článek: Na nezáplatované servery Microsoft Exchange útočí nový ransomware LockFile

Témata článku: Technologie, Hardware, AMD, Nvidia, Intel, Grafické karty, Open source, Hry, Intel Arc, DirectX, RTX, Nvidia DLSS, DLSS, FSR, AMD FSR, Arc, Radeon, Karta, Unit, Tensor jader, Unreal, GeForce, XMX, Grafické karty na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

Doba pokročila. Češi dostali aplikaci, se kterou mohou partnerovi odsouhlasit sexuální styk

** Mobilní aplikace XPass chce zatočit se sexuálním násilím ** Uživatelům umožní udělit souhlas k pohlavnímu styku QR kódem ** Kromě toho chce také chránit a edukovat

Martin Miksa
SexMobilní aplikace
Vypnuté vyzvánění mobilů nezajistí klid. Naopak, snižuje pozornost

Vypnuté vyzvánění mobilů nezajistí klid. Naopak, snižuje pozornost

** Vypnuté vyzvánění mobilního telefonu zvyšuje potřebu lidé kontrolovat přístroj ** Zvláště náchylné jsou k tomu některé typy osobností ** Mobily uvedené do tichého módu tak přinášejí zvýšený neklid a nižší soustředění

Jaroslav Petr
PsychologieMobilní telefon
Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

Sociální síť BeReal jde proti proudu. Žádné filtry a přetvařování, tohle má být čistá realita

** BeReal je novou hvězdou mezi sociálními sítěmi ** Ukazuje pouze všední realitu běžných dní ** Aplikace vám jednou denně dá dvě minuty na poslání vlastní fotky

Martin Chroust
BeRealMobilní aplikaceSociální sítě