Intel | Čipy | Kvantové počítače

Intel vyvinul čip pro kontrolu kryogeniky v kvantových počítačích. Místo stovek drátů bude stačit jeden

Závody v kvantových počítačích jsou v plném proudu a i když Google oznámil, že jako první dosáhl kvantové nadvlády, IBM to zpochybnilo. Vlastní kvantové čipy ale vyvíjí i Microsoft, D-Wave nebo Intel. A právě Intel se pochlubil významnou novinkou, která mu možná do budoucna umožní předběhnout ostatní hráče na poli kvantových počítačů.

Nový čip Horse Ridge, který je vyráběn 22nm technologií, je speciálně vyvinutý pro kontrolu kryogeniky a spojení kvantového počítače. Právě tyto dvě oblasti Intel vyhodnotil jako klíčové pro škálování výkonu kvantových čipů nikoli na stovky, ale třeba i tisíce qubitů.

Zatímco předtím bylo nutné pro tyto činnosti používat stovky drátů, nyní bude stačit jeden ve spojení s kontrolním čipem. Horse Ridge je umístěn blízko samotného kvantového čipu a je určen pro provoz při teplotě -277,15 stupňů Celsia (4 Kelviny), tedy poměrně vysoko nad absolutní nulou (-273,15 stupňů Celsia). Samotné kvantové čipy už totiž pracují extrémně blízko v oblasti desítek milikelvinů (-273,xx stupňů Celsia).

Intel se rovněž chlubí tím, že tento čip je jako první na světě kompatibilní s kvantovými čipy jak na báti supravodivých qubitů, tak i „silicon spin“ qubitů (Google si vyvinul vlastní ovládací čip pouze pro jeho typ kvantového čipu).

Intel naposledy představil vlastní 49qubitový kvantový počítač, takže uvidíme, jak se mu díky tomuto čipu podaří rychle zvyšovat počet qubitů a tedy i zvyšovat výkon dvojnásobně exponenciálně.

Diskuze (20) Další článek: Čtení psů se člověk musí naučit. Tuto schopnost nemáme vrozenou jako oni

Témata článku: Technologie, Microsoft, Google, Intel, Čipy, IBM, Superpočítače, Kvantové počítače, Kontrola, Drát, Stovka, Počítač, Kvantový počítač, Newsroom, Čip


Určitě si přečtěte

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 16

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 11Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu