Intel | USB-C | Thunderbolt

Intel vyvíjí Thunderbolt 5. Bude mít propustnost 80 Gb/s

Intel vyvíjí Thunderbolt 5. Bude mít propustnost 80 Gb/s

Rychlé univerzální rozhraní Thunderbolt, které vyvinul Intel ve spolupráci s Applem, se v rámci portu USB-C už velmi rychle rozšiřuje a to i díky změně licenčního modelu, kdy už výrobci nemusí u TB3 platit žádné poplatky. V současnosti je nejnovější verzí Thunderbolt 4, která ale oproti třetí generaci nepřinesla žádné zvýšení rychlosti a zvládne maximálně 40 Gb/s.

To by se ale mohlo velmi brzy změnit s příchodem další generace. Web Anandtech se totiž dostal k informacím ohledně nástupce v podobě Thunderbolt 5. Intel totiž dle materiálů vyvíjí novou technologii „80G PHY“, což by měla být právě pátá generace Thunderboltu.

Jak název napovídá, propustnost se zvýší na dvojnásobných 80 Gb/s a to i přes to, že se bude používat stávající ekosystém portu USB-C se stejným počtem pinů. V materiálech je zmínka o použití technologie tříbitového datového signálu PAM-3 (Pulse Amplitude Modulation) a také PAM-4.

Kdy se dočkáme finálního představení, zatím není jasné, avšak je nutné podotknout, že nová generace s rychlostí 80 Gb/s bude nutná hlavně s příchodem displejů typu 8K@120 a lepších.

Váš názor Další článek: Nové procesory od AMD na dalších obrázcích. Takhle bude vypadat patice AM5

Témata článku: Technologie, Apple, Intel, USB-C, Thunderbolt, Web Anandtech, Poplatek, Propustnost, GeneraceDruhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Sonic Colours Ultimate: původní zážitek s minimem novinek | Recenze

Sonic Colours Ultimate: původní zážitek s minimem novinek | Recenze

Původní hratelnost, vylepšená grafika a nějaké ty drobné změny navíc. Bude to však stačit?

Ladislav Novák
RecenzeArkády
NÁVOD: Jak nainstalovat Windows 11 (a proč to raději nedělat)
Vladislav Kluska
Windows 11Windows Insider