Intel vyrobil SRAM čip pomocí 90nm technologie

Sotva jsme si zvykli na fakt, že moderní procesory jsou vyráběny technologií 130nm (neboli 0,13µm), předvedl Intel paměťový modul vyrobený technologií 90nm (neboli 0,09µm). Tato technologie má přijít na trh až v druhé polovině roku 2003, přesto již nyní je k dispozici zcela funkční vzorek. Obdivuhodné.

Moorův zákon tvrdí, že se každých 18 až 24 měsíců zdvojnásobí počet tranzistorů v mikroprocesorech. Toto pravidlo platí již mnoho desetiletí a ...

... dnes se možná ještě zrychluje. Zatímco procesory řady Pentium a Pentium II měly méně než 10 milionů tranzistorů, procesory s integrovanou cache druhé úrovně (Celerony Mendocino, mobilní Pentia II, Pentium III...) jich obsahují spíše než miliony desítky milionů.

Poznámka: Současné Pentium 4 Northwood má 55 milionů tranzistorů, nejnovější Itanium McKinley jich obsahuje dokonce 220 milionů.

Vyšší počet tranzistorů automaticky znamená také větší plochu a tím také vyšší náklady na výrobu. Pro udržení rozumné velikosti čipu a dosažení vyšší frekvencí je nutné neustále zdokonalovat výrobní proces použitím jemnější litografie. Aby Intel doložil svou technologickou převahu v této oblasti, vyrobil jeden z prvních vzorků obvodů s využitím 90nm technologie.

Takto vypadá 330 milionů tranzistorů ve formě SRAM buněk. Velikost tohoto 52Mbit čipu je pouhých 10,1 x 10,8mm (asi 109 mm2). Toto je zcela nevídané, protože např. procesor Tualatin má při "pouhých" 44 milionech tranzistorů plochu 80mm2 (ten je vyráběn 0,13µm). Další výbornou zprávou je, že velikost jedné SRAM buňky dosáhla pouhý 1µm2. To je výrazně méně než může nabídnout konkurence v podobě TSMC (1,27µm2 ).

Prvním procesorem Intelu, který využije tuto technologii, bude Pentium 4 s kódovým označením Prescott. Ten by měl obsahovat teoreticky až 100 milionů tranzistorů, určitě ale bude mít zapnutou technologii Hyper-Threading, bude mít výrazně rychlejší FSB (minimálně 667 MHz) a změny v architektuře za účelem vyššího výkonu.

Eagle

Diskuze (22) Další článek: MandrakeLinux 8.1 na 1CD

Témata článku: Technika, Čipy, Mendocino, Eagle, Sram, Technolog, Buňka, Čip, Technologická převaha


Určitě si přečtěte

Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle
Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

Japonská MANA může být 80× výkonnější než sebelepší tranzistorový procesor

** Tranzistory současných počítačů vyzařují při přepínání teplo ** Na Tokijské univerzitě proto vyvíjejí adiabatické procesory ** Využívají supravodivost a jsou 80× úspornější

Jakub Čížek | 48

Jakub Čížek
TranzistoryProcesoryTechnologie
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 122

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Chytré hodinky Honor a Huawei se zbavily největší brzdy. Naučily se instalovat aplikace
Filip Kůžel
HonorHodinkyMobilní aplikace

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní