Intel vymýšlí další konektor pro sítě, modemy a zvukové karty – CNR

Intel představil novou specifikaci rozhraní a karet pro ATX desky, určený pro implementaci domácích sítí, zvuku a modemů.
Karta pro nové rozhraní CNRIntel představil novou specifikaci rozhraní a karet pro ATX desky, určenou pro implementaci domácích sítí, zvuku a modemů pod názvem CNR. Již v současnosti se používá standard AMR (Audio Modem Riser), který lze nalézt na různých základních deskách. Upřímně řečeno, zatím se nesetkává s velkým nadšením ze stran výrobců a využívají jej hlavně výrobci domácích levných počítačů pro nenákladné řešení zvukové karty nebo modemu. Řešení přes speciální konektor na základní desce je odpovědí na malou rozšiřitelnost a vyměnitelnost integrovaných rozhraní na základní desce. Pokud je na základní desce integrována zvuková karta, nelze ji v budoucnu vyměnit za nějakou lepší, je možné ji pouze vyblokovat, čímž se investice do této karty stane ztrátovou. Proto byl vytvořen standard AMR, který umožňuje připojit levné modemy a zvukové karty do speciálního konektoru a tak umožnit případnou výměnu při poruše nebo upgradu počítače. Protože ale AMR je určeno pouze pro zvukové karty a modemy a současný trh volá po zabudovávání podpory síťových rozhraní i do nejlevnějších sestav, přichází Intel právě se standardem CNR (Communication and Networking Riser), který je určen pro síťové karty 10/100, modemy, domácí síťování po telefonních kabelech s možností případné náhrady za nové technologie. CNR je tedy další evolucí AMR a nejčastěji se s ním setkáme ve značkových počítačích určených pro nasazení v domácnostech. Ti, co si vytváří své počítače skládáním, budou mít k CNR zřejmě nadále vlažnější vztah, nicméně možnost instalovat levnější síťovou kartu a ušetřit jeden PCI slot je jistě zajímavá.

Nicméně téměř v rozmezí hodin zareagovala konkurence a sdružení firem ACRSiG, ve kterém jsou kromě jiných třeba AMD, Acer, 3Com, VIA, Nvidia, Motorola, Lucent a Texas Instruments, oznámilo vlastní standard SiG pro totéž - konektor pro připojování modemů, síťových karet, domácích sítí, zvuku a bezdrátových sítí. Intel tak bude se svým CNR osamocený a ukáže se, jestli se k většině nakonec nepřipojí.

Váš názor Další článek: Computer 2/00

Témata článku: Zvuk, Síť, Modem, Audio kabely, Texas, Porucha, Základní možnost, Mode, Speciální sestava, Síťové kabely, Levné řešení, Síťová karta, DAL, Domácí síť, Síťové karty, Modemy, Zvukové karty, Modemy na Heureka.czPodrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

Jak nainstalovat Windows 11 na nekompatibilní počítač. Instalačku upraví každý

**Windows 11 můžete nainstalovat i na starší počítače, které nesplňují požadavky na hardware. **Instalace je ale na vlastní riziko, všechno nemusí fungovat správně. **Aby instalace proběhla, stačí si vytvořit upravené instalační médium.

Petr Urban
Windows 11Operační systémyMicrosoft
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy