Intel vydělal miliardu a je spokojený

Průměrná cena procesoru stoupla, marže také. Čipy z rodiny Pentium 4 mají být i nadále pro Intel zlatým dolem.
Počítačový gigant Intel je spokojený: výsledky za první čtvrtletí odpovídají přesně očekáváním, a i když nejsou rekordně vysoké (např. zisky bývaly v nejzlatějších časech firmy i dvojnásobné), znamená to, že na momentální bídu u všech výrobců polovodičových produktů, tedy zejména čipů a pamětí se Intelu daří mimořádně dobře.

Čtvrtletní finanční uzávěrka ukázala příjmy ve výši 6.8 miliardy dolarů, zisk bez započtení akvizice se trefil na jednu miliardu dolarů. Intel míval v uplynulých letech lepší výsledky: například v roce 2000 by byly jeho čtvrtletní tržby mezi osmi až téměř devíti miliardami dolarů a zisky překonávaly dvě miliardy na čtvrtletí. Jenomže to byl rekordní rok v prodeji počítačů i serverů, a navíc firma AMD tehdy Intelu zdaleka tak silně nekonkurovala jako nyní; rok 2001 znamenal pokles v tržbách Intelu (26,5 miliardy oproti 33,7 miliardy), a letošní rok se to pomaličku zvedá nahoru – přehledné a podrobné údaje jsou například na MoneyCentral.

Možná zajímavější než finance je technické pozadí současného dobrého zdraví firmy Intel. Výrobce přechází na 0,13mikronovou technologii, která je podstatně levnější – tudíž mu stoupají hrubé marže (z 49 % na 53 %). Architektura Pentia 4 je podařená, boj s AMD je víceméně vyrovnaný – někde vede jedna firma, jinde druhá, Intel má stále převahu ve výrobní kapacitě. Intel slibuje, že se před zákazníky polepší zejména ve druhém pololetí: na trhu budou Celerony z rodiny Pentia 4, určené pro levné počítače, ale s uspokojující výkonností. Letos přijde další významný pokrok: čipsety s integrovanou grafikou mají zlevnit cenu „průměrných“ pécéček, ve kterých nebude nutné instalovat grafickou kartu odděleně. (V tomto nás bude muset Intel ještě přesvědčit: řeči o integrované grafice slýcháme už docela dlouho, ale to, co se zatím objevilo, bylo výkonnostně velice slabé).

Také takt procesoru – i když už přestává být tak nepřemožitelným argumentem jako dříve – půjde nahoru. Intel říká, že dvougigahertzové procesory, které dnes ještě přece jenom u běžných PC příliš nevidíme, se ve druhém pololetí stanou „mainstreamem“, součástí běžných, nejčastěji prodávaných počítačů. Ke konci roku se pak podle šéfa firmy Paula Ottelliniho mají masově produkovat a prodávat počítače nataktované na tři gigahertzy!

Intel dále slavnostně oznámil, jak se bude skutečně jmenovat procesor, který zatím nesl kódové jméno McKinley. Žádná velká vynalézavost: bude to Itanium 2. Podivné: čip Itanium, dříve „Merced“, je vnímán spíše negativně, jako dítě přenošené o pět let a posléze nechtěné; lepší by bylo se spíš od jména s nevalnou pověstí distancovat a vymyslet něco nového. (Ani AMD se moc nevyznamenala: zvučně znějící Sledgehammer byl přejmenován na Opteron, což zní spíš jako nějaká mast na kuří oka).

Intel dále oznámil, že bude dokončena jeho čtyřiadvacátá fabrika („Fab 24“) v Irsku v Leixlipu. Továrna se začala stavět v roce 2000, ale kvůli ekonomickému poklesu byla pozastavena; Intel jí dal znovu zelenou, protože cítí obrat k lepšímu – produkce ale bude zahájena až v roce 2004.

Diskuze (9) Další článek: Adobe se stále bije s Macromedií o Flash

Témata článku: Vysoká marže, Leixlip, Slabý procesor, Mast, Fab, Významný pokrok, Polovodičová součást, Dobré zdraví


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment