kupuji Notesy uz jen s AMD, byla volba s Core i3 6006U nebo AMD Ryzen 3 2200U. Proc podporovat Intel ? Duvod fakt zadny nevidim, vykon AMD dostacujici uplne vsemu a Intel krava se uz dost nazrala. Urcite dle diskuze se najdou tací, co modlu Intel budou branit zub nehet, neco jako jsou Apple iOvce jsou oni inOvce 😁 , ale takovy je uz zivot.
Nechápu ty děcka, který hází na AMD špínu. Já AMD musím jen gratulovat. Nebýt jich, tak Intel zpychne ještě víc. Tahle konkurence je hrozně důležitá pro obě firmy. AMD moc fandím i když jejich CPU nekupuju, zatím. Buďme rádi, že se tenhle trh trochu oživí a bude z čeho dobře vybírat za přijatelný peníze. Intel bude muset snížit ceny a to je dobré pro všechny.
Verim tomu ze aj v roku 2018 sa najde par hipsterov ktori chcu mat v pocitaci nieco exoticke.
Co jsem se tak díval, tak na threadripper nejsou žádné serverové desky, tak kdo by proboha takový procesor cpal do serveru. Pro nadupaný Workstation ok, ale na server dokud nebudou desky tak e-ee.
Je to jednoduche. TR NENI serverovy procesor, proto na nej nejsou serverove desky. AMD to psalo jasne, jen hromada lidi to nechce pochopit:Ryzen - PCThreadRipper - WorkStationEpic - ServerSrovnejme to s Intelem :)i3-i5-i7 - PCi7-i9-Xeon - WorkStationi9-Xeon-Itanium(jiz neprodavane) - ServerProč lidi u AMD nechapou rozdeleni a u Intelu jim to je krasne jasne?...
"AMD zesměšňuje Intel neuvěřitelně nízkou cenou" Dle článku Intel Core i9-7980XE za 50500 Kč versus AMD Threadripper 2990WX za 45000 Kč, takže AMD je levnější o necelých 11 % a to je jako ta "neuvěřitelně nízká cena"? :-O Podle toho bombastického nadpisu bych čekal, že se bude AMD prodávat třeba za 50 % ceny Intelu, ale těch usmolených 11 % se ztratí i v cenách jednotlivých prodejců 😀.
Ten napis je zavadejici. Jde o pomer vykon cena, kdy samozrejme na 32 jadrech od AMD budou narocne MT ulohy (nebo sada uloh) behat podstatne lepe, nez na 18 jadru od Intelu.
Nebyl bych si tak jistý vzhledem k tomu, jak má AMD v 32 jádrovém threadripperu řešený přístup k paměti. Tahle věc mě od toho odrazuje, a jsem si jistý, že v některých typech úloh to bude handicap. Ale uvidíme reálné testy.
To je mozne. Udajne ma scheduler pridelovat zdroje nejprve k jarum v modulech, ktere jsou pripojeny primo. Testy ukazou, jaky handicap tam bude.
Neco podobneho tu jiz bylo. AMD zacalo Intelu vazne konkurovat na servrovych platformach. Dokonce treba pri virtualizaci bylo AMD vyrazne vykonejsi, pak prisli Xeony a AMD nemelo odpoved. Ted bude mozna situace opacna AMD ma procesory s vetsim poctem jader s lepsim vyrobnim postupem a nizsi cenou. Uvidime u realnych testu jak si oba povedou. Kazdopadne se jedna o velice dobrou zpravu, naruseni monopolu Intelu prinese konkurenci ktera tu jiz par let chybela.
Ano, něco podobného, kdy se AMD a Intel trumfovali v počtu jader, už tu bylo. Skončilo to tak, že se do desktopu začaly valit víceprocesorové serverové desky.https://www.zive.cz/clanky/intel-v8-pricichne... ... Praktický výsledek nula, ceny astronomické, využitelnost v desktopu a běžných aplikacích mizerná, pak na to oba výrobci rezignovali.No, tak to tu máme zpět.
A to ještě autor článku zapomněl, že kdo provozuje něco veřejného, něco, kam má přístup třetí strana, tak je nucen si nainstalovat záplaty na ty bugy v Intelím CPU a poté přijde až o 50% výkonu, což je u virtualizace, nebo databází, docela průser. A stejně nebude mít zaplátováno vše.V tomto kontextu pak výše zmíněný příspěvek o hledání CPU pro MySQL vyznívá hodně směšně. Vesměs v současné době není moc důvodů kupovat Intel CPU (nějaké by se samozřejmě našly, jako např. čistě rozšiřování clusteru o jeden stroj apod., ale moc jich nebude).Zdar Max
Když je to taková sranda, tak mi seřaďte CPU od AMD podle výkonu v MySQL. A aby jste neřekl, tak vám to zjednoduším. Stačí mi porovnání EPYC 7351 vs EPYC 7401P. Tam jsem uvázl já.
MySQL nikde nepoužívám, když už, tak jedu MariaDB.V jobu pak MariaDB, MSSQL (nic velkýho, pár obslužných věcí, nějaká komunikace s úřady - 90GB, nějaký audity atd.), Oracle Standard (pro SAP - 80GB, DMS - 7TB, OBI atd.), Oracle Enterprise (600GB, cca 1k userů na ssd poli) a Oracle Express (pro Apex).Jinak s tím vaším přístupem se nedivím, že máte problém.Zdar Max
Ano mám problémy, protože říct který je vhodnější nedokáže ani člověk pro kterého je 7TB cituji "nic velkýho". 🙂
Nic takového jsem nenapsal. Možná vám to tak nepřijde, ale opravdu nemůžete z jednoho příspěvku vzít pár slov z různých míst, spojit je dohromady a pak tvrdit, že to dotyčný v takovém významu řekl.Poznámku ohledně vašeho přístupu jsem pak myslel tak, že :- chcete po prodejci hw hlubokou znalost databázových systémů- chcete nějaká unifikovaná měření pro CPU, i když sw nasazení nejsou unifikovaná a ani být nemohou- chcete po někom, aby vám doporučil CPU pro vaše konkrétní nasazení, o kterém ale sám nevíte zhola nic, to je důvod, proč jsem nenapsal komentář alá "Karel214", je to prostě zbytečnéProstě brečení, že je všechno tak složité a vy si to asi nedáváte, není dobrý přístup a nemá smysl nadále s vámi o tom nějak diskutovat. Resp., takhle, zaplaťte si někoho, aby to za vás udělal, případně změňte práci.Zdar Max
Pokud máte plno transakcí, které jsou buď rychlé, nebo mají úzké místo ve velikosti RAM, cache nebo I/O, pak 7401P.Pokud vás naopak straší několik transakcí, které trvají dlouho, pak 7351.Pokud nevíte, kde máte úzké místo, tak si hoďte kostkou nebo kupte ten levnější. Univerzální pořadí podle výkonu neexistuje. Je to asi jako kdybyste chtěl seřadit dopravní prostředky podle jejich efektivity v přepravě. Jenže dokud neřeknete odkud kam, tak se může stát, že půjdete tisíc km pěšky, nebo se naopak budete pokoušet autem projet dveřmi z obýváku do kuchyně. Dokud prostě nevíme, co ta vaše MySQL dělá a kde to vázne, tak vám neřekneme, který procesor (= kde přitlačit) vybrat.Tak jak, víte, zda by ta vaše MySQL běžela lépe, kdyby měl procesor větší cache? A pomohlo by mít více jader? Nebo spíš klidně jader málo, ale co nejrychlejší? A není pro vás třebas zajímavé mít možnost nacpat do serveru ty procesory dva? To třebas ten 7351 umí, zatímco 7401 ne. Je to pro vás podstatné?
Děkuji, ten příspěvek Vám musel dát práci. Jinak já už to vysvětloval v jiném vlákně. Tady jsem jen chtěl po Maxovy, aby mi mezi těmi CPU vybral, když se na mě odkazuje s tím, že je to směšný problém.Jinak vás doplním, cena je stejná podle ní to nejde. A DB co na tom budou zatím neexistují, proto mám s výběrem právě problém. 🙂 A proto mi vadí, když někdo píše, že ten a ten procesor je lepší a konkurence stojí za prd, když ani mezi procesory jednoho výrobce nejde určit který je nejvýhodnější.
U mnohých serverů neplatí "víc jader, víc Adidas". Důležitý parametr je třeba datová propustnost na jádro. Třeba pro hosting primitivních virtuálů budiž, ale v HPC se často staví servery s menším počtem jader a co nejvyššími takty a IPC.Takže je dobře, že část trhu získá AMD a zatopí Intelu, ale rozhodně to není tak jednoznačné.
Se záplatami je na tom Intel úplně v loji. Bez záplat se na začátku tradovalo, že má Intel v IPC asi 5-7% navrch, ale to tu ještě nebyl Ryzen2.Navíc Intel nedokázal držet takty dlouhodobě vysoko na všech jádrech, což AMD dává.Jinými slovy, aktuálně podle mně AMD vede na plné čáře.Zdar Max
Neuvěřitelně nížší cena o celých 10 %? Tak určitě. Jako je fajn že Intelu zas někdo začal šlapat na paty, cena/výkon se zas někam pohne. Ale v datacentrech se spotřeba už celkem řeší, proto taky zkouší experimentovat s ARM. A tady AMD nabízí až o 50 % vyšší výkon (jen v některých aplikacích), za cenu téměř dvojnásobné spotřeby.
To fanboys nevysvětlíš. Určitě datacentra budou investovat do nové infrastruktury miliony, aby prodělaly další miliony na chlazení a spotřebě 🙂
Datacentra mají část infrastruktury postavenou i na ARM, aniž by to nějak řešili.Vždycky je to nějaký minimax. A vzhledem k tomu, že existuje wintel, tak v praxi není tak jednoduché najít zadání, kde by ten minimax vyhrál ARM. Nejde jen o spotřebu, ale třeba taky kompatibilitu. Těžko budu provozovat neuronovou síť na nVidiích řízených ARMem, když nVidia nevydá pro ARM ovladač. A podobně.
Spotřebě? Ty jsi zaspal u Buldozeru?
Já ne, AMD ano
Taky je to ceníková cena, pochybuji, že si někdo koupí top Xeon od Intelu jen tak v krabici, aby si to doma poskládal sám. Rozhodně to nebude většinový zákazník.
Neunika tady nekomu, ze se bavime o workstation a ne o serverech? ;)
AMD si ani nadale urcite nekoupim, ale tento jejich uspech velmi vitam a zcela uprimne jim ho preji. Intel alespom zlevni.
A bude prodávat pod cenou? Hmmm....
pod venou ? to by musel poradne stahnout cenu 😃
Já sem rád, že autor článku nenakupuje serverové procesory. Ale pouze pro sebe na hry, když je schopný porovnávat výrobní technologii podle udávaných nm.Každopádně by to chtělo vytvořit nějakou novou metriku na porovnávání výkonu. Už to začíná být moc závislé na použití, kdy v jedné aplikaci má na vrh jeden procesor a v druhé druhý a to i o 20%. Když přijdu do 5 obchodů a chci nejlepší CPU na provoz MySQL, tak mi v každém odborný prodavač doporučí jiný (intel x AMD a různé modely), protože samy netuší na čem to pojede nejlíp a to MySQL není úplně neznámá databáze. Jak se v tom má běžný člověk vyznat?
zrovna na nerelacnu MySQL kde sa prave nerobia seriozne business aplikacie s milionmi tranzakcii denne nie je vykon procesoru obzvlast dolezity…
Možná je to nevhodné použití, ale faktem je, že celkový provoz je velký, těch DB je tam hodně. Ale o tom to není, vyměňte si v mém příspěvku MySQL za cokoliv náročného co uznáte za vhodné. Jde o to, že není podle čeho vybrat.
To jako očekáváte, že prodavač v obchodě zná specifika všech různých použití?Neprobíhá to náhodou tak, že vám dodavatel prostě zapůjčí dva či více serverů na testy? Přeci jenom když kupujete HW za stovky tisíc až miliony, dává smysl si jej na týden vyzkoušet. Já to tak mám. Možná byste měl vyměnit dodavatele HW 😉
To je právě ono, dnes je to nereálné. Já bych ale rád aby to zvládal nejen prodavač, ale i kde jaký Lojza. Prostě aby bylo jasné co od daného CPU můžu čekat. Kdysi dávno se to dalo celkem jednoduše podle frekvence, podle čeho se mám řídit dnes? Nemůžu si dělat vlastní testy a zkoušet kus po kusu.Tak o zapůjčování serverů nic nevím, cena HW za náš server je kolem 100k nic obřího. Servery si stavíme samy, proto sem sháněl CPU ne celý server. A řekl bych, že než jít cestou dodavatele celých serverů, už by bylo výhodnější jít cestou cloudu. Každopádně děkuji za podnětnou informaci, tohle mě nikdy nenapadlo.
Myslím, že kvůli jednomu pseudo-serveru za 100 K bych se s hledáním konkrétního procesoru nezaobíral. Už jen schopný procesor stojí půlku ceny vašeho hledáného, trochu lepšího počítače na vaší databázi 🙂
Budiž vám to přáno, já se tím ale zaobírat musím. Samo se to nevybere. 😉
Pořád tu jsou staré dobré metody výběru jako jsou mince nebo věštecké kůstky 😉
Nikdo nemůže vědět, jaké potřeby budete mít. Můžete si nechat poradit, ale člověk, který má praxi s provozem vícero databází na vícero HW, a může srovnávat, asi nebude úplně levný, a budete mít štěstí, když bude prodejcem - který odborník na servery se stane "jen" prodejcem?Například když jsem dřív vysvětloval, proč nechci bulldozerové Opterony, protože v mojí apikaci mají výkon jako PIII 1Ghz - "To máš špatně napsaný!". Jo, mám. Ale na Intelu to běhá rychle, a než to přepisovat, aby mi to běželo i na AMD, to raději prostě koupím ten Intel, kde byl u podobného procesoru řádový rozdíl ve výkonu, a to jak ve výpočetním (vyšší), tak elektrickém (nižší).Nebo když jsem přede dvěma lety řešil, jestli pro databázi pro informační systém vzít SSD nebo pole 15k HDD. Tak mi dodavatel zapůjčil dva stroje, jeden s SSD, druhý se starým dobrým polem HDD, a já si ověřil, že to pole bude stačit. A nevím, jak teda vybíráte servery vy - podle jakých kritérií. Já vybírám server tak, že dostane nějaký SW, který na něm poběží, a společně budou fungovat po celou životnost HW i SW. Server tedy musí "stačit" pro všechny potřeby, a pak teprve řeším cenu. Kdybych řešil poměr cena/výkon, kdo ví, kde bych skončil - ale moje kritérium je "potřebuju tolik výkonu".Dá se to samozřejmě poměřovat nějakými čísly, ať už z Cinebenche nebo jiných benchmarků zaměřených na jiné aspekty výkonu, ale ta praxe je mnohem jasnější.Mimochodem AMD u mě mělo kvůli těm Opteronům dveře zavřené, a Epycy momentálně taky, a to kvůli chybě v SEV. Je to zatím neuzrálý procesor. O Epycu 2 už budu uvažovat (a že bych chtěl! Diverzita je důležitá), pokud nepřijde podobný průšvih jako se SEV.
Naprosto vás chápu, akorát v našem podání se jedná opravdu o řešení cena-výkon. Nemohu dopředu vědět kolik požadavků na ty DB bude. Proto se postaví server a když nestíhá, postaví se vedle další, kam se přesune část DB. A je na mě v daný okamžik postavit řešení s nejlepším poměrem cena-výkon. Což typicky nebývají servery za milióny, které tu asi většina diskutujících používá (mohu jen závidět).A máte pravdu, málo kdo bude mít zkušenosti a tudíž možnost mi poradit. Ale to je to oč mi od počátku jde. Celé se to týká toho, že by bylo dobré sjednotit nějak informace od výrobců, aby se v tom člověk vyznal a dokázal si ty CPU nějak srovnat. Syntetické testy mi moc neporadí. Chtělo by to nějakou službu, podobnou cloudu, kde by si člověk zaplatil čas a měl by možnost otestovat řešení na dostupných procesorech. Paměti, disky všechno se dá celkem snadno už pak porovnat.
To sice jo, ale tahají se relativně velké bloky dat takže bych radši šel do Intelu protože má mnohem menší latence jak v cache tak RAM. Samozřejmě zbytek počítače osadit odpovídajícím SSD RAID0 polem pro případ, že by to chtělo zapisovat velkou databázi do tempu. Další věcí je Intelí virtualizace (Hyper-V/VTx) - co jsem zkoušel na 2700X se zapnutým SVN tak přelouskání 400MB na virtuálech s 4GB trvá déle než na na obstarožním Xeonu E5 s 6c/12t + kopírování na polodebilních síťovkách Realtek je taky napřesdržku. Pokud nemáte svoje místo a používáte housing tak bych řešil i spotřebu - lecky je limitních 300w pro menší tarify a do toho se Ryzen nevejde (resp. nelajznul bych si to)
S těmi řády klidně přidejte. Mám takový malý soukromý web, kde za den MySQL dělá stovky miliónů transakcí a i před 10 lety to běžný server dával úplně v klidu. Takže dneska by to už musely být miliardy, aby mělo cenu řešit víc hardware než optimalizaci té DB.
Hledat nejlepsi cpu na provoz mysql je asi stejne smysluplne jako hledat nejlepsi silnici pro trabose. Trabos lze sotva povazovat za dopravni prostredek a stejne tak mysql za databazi.
Ano chápu, MySQL nesnášíte. Tady se ale řeší výběr CPU ne DB serveru.
Nezbývá než AMD fandit a doufat že to samé dokáže u grafických karet!
Nezbývá doufat než to, že si to Nvidia dobře pohlídá. A naštěstí se jí to daří. AMD letos sotva dotáhne výkonem současnou GTX 1080 a Nvidiia již brzo vydá novou generaci, takže AMD naštěstí zase utře nos a naštěstí nebudou jejich karty zaplevelovat vyšší segment. B-]
Jste nemocnej?
Ve sklenici vody. Pro normální lidi je furt zajímavější co nejvýš taktované šestijádro. A tohle je prakticky na nic (nevyužitelné) a ještě několik let to nevyužitelné bude. Techdemo.
ale prdlajs, intel momentalne nema co nabihnout krom par starejch kramu v CPU a par jeste horsich v GPU, myslim ze intel je krasnej priklad rceni ´nechat si uject vlak´ 2 roky a intel je z lidra na trhu opizujcim skolakem
Ve čtyřech z pěti aktuálních her je čtyřjádro vytížené do 50 % s tím, že jedno jádro jede naplno, druhé už jen tak na 40 % a ostatní se víceméně poflakují. A většina framedroppů jde i tak na konto nedostatečného výkonu procesoru.Na desktopu mám Xeona s 8 jádry a 16 vlákny a po 96 % času mám vytížení od 15 do 45 %, ať mi tam běží cokoliv a dělám cokoliv (a není to nedostatkem paměti, té mám aktuálně volných 20 GB).Přesto se většina aplikací pravidelně zadrhává a něco šrotuje na jednom, dvou, třech jádrech.Takhle vypadá práce v pro vícejádra „dobře“ optimalizované aplikaci jako je Lightroom: https://ctrlv.cz/GL97... Zátěž rozložená do všech jader, a všechna jádra se flákají. I tak trvá přepnutí mezi dvěma fotkami s aplikováním všech filtrů pět sekund.Spoustu času u počítače strávím čekáním, až se něco někde dochroupe.K čemu mi sakra bude 32jádro. K čemu. Nebudu si pouštět furt dokolečka cinebench, abych to aspoň někdy viděl vytížené na 100 %.
Názor byl 3× upraven, naposled 9. 8. 2018 09:39
To, že jeden člověk nevyužije 32 jader neznamená, že je nevyužije někdo jiný... Vám stačí 8 jader, stejně jako spoustě dalším lidem, ale najdou se jedinci, pro které je i těch 64 vláken málo.
Smím se zeptat, na kolik odhadujete asi tak počet lidí, pro které by mělo větší smysl rychlejší šestijádro, a kolik je tak lidí, kterým je 32 jader málo?Kolik lidí potřebuje takový procesor v segmentu, pro který by měl být určený? To jest v desktopu, nikoliv v pracovních stanicích (anebo v desktopech stavěných jako „levná“ náhražka za pracovní stanici)?Jediná výhoda, kterou tohle pro běžné uživatele má, je, že když AMD prodává 32jádro za padesát tisíc, tak už Intel nemůže desetijádro prodávat za padesát tisíc, jak to dělal u 6950X, ale musí ho dát „jen“ za 23 tisíc.
Názor byl 3× upraven, naposled 9. 8. 2018 16:00
Neprijde Vam divny, ze se bavite o 6 jadru, kdyz to je clanek o Top modelech pro Workstationy?Mne to dava asi podobny smysl jako se bavit u clanku pod nejakymi M3 a M5 BMW verzema, ze beznemu ridici staci bohate Octavie...
No dobre tak aké je percento ľudí čo potrebujú WS a potrebujú viac ako 6-8 jadier?
Velke, pracujem v obore grafiky a animacie tam ten vykon je potrebny. Ked Vam klient povie, ze to chce zajtra mat lebo to a tamto, alebo mate mega projekt kedy sa tieto veci posielaju na Google Cloud, tak verte, ze hodina ma jeden vyrenderovany obrazok s mestom New Yorku so stovky elementami sa pocita tak 2 hodiny na poriadnej masine v rozliseni 6k. A tieto veci ficia nonstop vo filmovom a reklamnom priemysle. Nepocitajuc vedcov, kde su superpocitace skladane aj z tychto procesorov.
Jak velke procento .. nevim, ale ta otazka je polozena spatne. Zajem tady je, trh tady tim padem na to je taky. Je to specificka oblast, ktera samozrejme pro bezneho Frantu neni urcena.Zkusim Vam jeste ukazat laicke vyuziti..ja jsem principielne taky 'Franta', ale s vyssimi naroky. Mam Ryzen 8C/16T a dam Vam bezny priklad. Render nejakeho videa zabere na notebooku s mobilnim Haswellem 4C/8T 45minut a vytizeni CPU je na 100%. Na Ryzenu zabere 15m...to je 3x mene a pritom je to CPU vytizene nekde mezi 70-90% a jede na vsech 16T. Takze ja bych klidne uzil i Threadripper s nejakyma 12C/24T, mozna i 16C/32T.. kde bych pri te stejne uloze mozna neusetril uz cas (odhaduji), ale tim ze by vitizeni CPU bylo mensi, tak muzu paralelne jet bud dalsi encoding a nebo u toho muzu treba hrat, atd. aniz mne to bude nejak omezovat a zpomalovat encoding napozadi. Nicmene mne se nechce investovat do platformy jako je TR, protoze mne to nezivi.Tohle je smysl techto CPU a proto se delaji. Tudiz stavet otazku kolik lidi to vyuzije je chybne. Je to urceno pro jine lidi nez Vy nebo Mr. Wagner.
Kladete otazku kolik lidi ale spravne je kolik zakazniku. Pokud se bavime o podnikovych zakaznicich kteri dodebiraji vice nez 1000 ks najednou
Dle testů je Intel ve výkonu na jednotlivá jádra výkonější.AMD muselo navýšit počet jader dvounásobně, aby Intel předehnalo.Intelu stačí navýšit počet jader a hned bude zase výkonější 😀
to už si tu jednou psal, a pořád to není pravda.
Jenže s tím má Intel problém, protože neumí dělat vícejádrové procesory jako stavebnici z menších dílků - což je ohromná výhoda AMD. Intel dělá všechno monoliticky, což znamená problémy při návrhu, při výrobě, horší výtěžnost výroby, vysokou výrobní cenu. Prostě začal ztrácet a ještě tak dva roky ztrácet bude. Zatímco kvalita a výkon AMD procesorů jde nahoru, a to včetně výkonu na jedno jádro, Intel už nemá kam jít a stagnuje. Je dokonce šance, že díky jednoduššímu návrhu se AMD časem dostane i na vyšší kmitočty. Navíc Intel sráží bezpečnostní díry, kterých stále přibývá.
Ale umi. Pamatujete na Core 2 Quad? To byly diskuze plne nadavek na slepence.No a Intel je na takovou variantu pripraven. Vsimmete si, ze Xeony muzete spojovat do jednoho systemu az v poctu 8. Epycy dostanete na jednu desku az 2.Tady je videt, ze Intel rezervy ma.
Kdo nepochopil, Intel má možnost narvat až 4 Xeony do jednoho megapouzdra, 4x28 jader... a pořád bude moci stavět dvouprocesorové servery jako AMD.
Což stále nebude stačit na 2x 64 jader od AMD, co bude příští rok.
Uvidíme, co bude za rok, jak Intel zareaguje.Každopádně doufám, a celkem se k tomu schyluje, že Wintel platforma přijde o svojí dominanci na trhu desktopů. Microsoft už se tou cestou taky vydává, a to bude pro Intel a AMD výzva - uhájit své pozice na volném trhu, kde bude najednou více výrobců.
A proč je teda jejich největší CPU Xeon 8180 s 28 jádry za 10 tisíc dolarů?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tvorba_cen
ja nevim ale mne to vychadzi logicky tak ze maji take vetsi spotrebu, skoro o polovinu, coz v podnikovych resenich navysi znacne cenu za energie, takze je sice levnejsi na voko, ale v konecne cene i s provoznimi naklady se to vyrovna a nebo i prodrazi
nesmime zapominat ze INTEL posledni roky "papirovou" spotrebu znacne prikrasluje :)
Intel udává TDP pořád stejně, tu metriku nezměnilo.Naopak AMD poslední dobou poněkud intelovští.To, že TDP je u AMD a Intelu jiná metrika, se ví už hodně hodně dlouho. Minimálně od začátku tohoto tisíciletí.
Srandosi opět LŽEŠ, odchylky jsou +/-5% u obou výrobců s tím, že prostě AMD v idlu žere holt víc https://www.anandtech.com/show/11697/the-amd-ryzen-... ... AMD žere jak prokopnutá kamna jak v loadu tak v idlu. Jinak článek jak z pera Srandose - Intel je "šmejd" protože má jenom 14nm a AMD už najíždí na 7nm. Hezké, až na to, že Intelích 14nm je na úrovni 10nm GloFo/TSMC, 10nm bude na úrovni 7nm a 7nm bude srovnatelné s konkurenční 3nm. Vyplývá to z kalkulace hustoty tranzistorů na mm2. Ale to je Javůrkovi u zádele, číslo jako číslo 😁
Jedná se o jiné metriky. Srovnávání jiných metrik je poněkud zbytečné, byť se ho dopouští snad všechny české magazíny. A přitom tvrdí, a to včetně pana Belky, že se jedná o jiné metriky - i tak se srovnání dopouští. Když se to hodí, účel světí prostředky...AMD's TDP is close to the electrical maximum a CPU can draw (when it is operating at its maximum voltage).Intel's TDP is a "round up" average of power measurements of processor intensive benchmarks.
Jistě, jenomže AMD už neudává podobný parametr (ACP). Pro mě je mnohem směrodatnější se podívat na recenze kde je vidět kolik žere dané CPU v idlu/stresu. Maxima jsou většinou +/- těch 5% udávaného TDP, ale v minimech rozdíl je a velký.
Pokud to člověka trápí natolik, že potřebuje znát TDP přesně, tak buď zkoukne recenze, nebo si to změří sám jsou.Obecně si myslím, že se to dost přeceňuje. Když kupuju počítač na hraní, tak to snad neřeším a 20% nebude žádná výrazná míra, a pokud kupuju výrobní prostředek, tak mám možnosti si to v nejhorším zapůjčit a v konkrétním nasazení si to změřit sám.
Jj, takhle to řeším já - na hraní je mi to fuk pod podmínkou, že to nesmí extra řvát. Jsou ale situace kdy počítač jede drtivou většinu času max. na 40% a tam už mě to zajímá kor když jich je třeba 100ks ve firmě 😉
Ještě mě napadlo přirovnání, jak to vlastně ti redaktoři včetně pana Belky dělají.Vemte si, když vám dva lékaři budou měřit tělesnou teplotu, ale každý ji změří jinak. Jeden vám ponoří ruku na 30 minut do ledové vody a následně infrateploměrem změří povrchovou teplotu špičky ukazováčku.A druhý lékař vám narve rtuťový teploměr do zadku a počká pár minut.Jistě se takové teploty srovnat nedají a každému to dojde. Ale TDP, u kterého je tahle vlastnost známá, se to děje běžně. A to dokonce i u redaktorů, kteří neváhají ještě v tom samém článku zmínit, že se jedná o jiné metriky - zdravím pana Belku.Naštěstí čtenář není slabomyslný...
zatimco intel napíše TDP na neboostovou frekvenci 😃Už sem četl názor že testy by se měli dělat tak aby se dodrželo TDP uvedené výrobcem, a to by šel intel zase o kousek dolu.btw pro zen+ sem četl tdp něco o 180 a 250w, to mi zase tak moc nepřijde, navíc je odpadní teplo přenesené na větší plochu a rovnoměrněji než u intelu.
Názor byl 1× upraven, naposled 8. 8. 2018 23:15
Spotřeba na jádro je ovšem výrazně nižší, takže pokud se CPU využije, tak šetří proti konkurenci i energii.
"Intel nemá konkurenceschopnou nabídku"?To jako že by měl Intel kvůli AMD začít vyrábět mrdky, aby si socky mohli koupit osm jader na menším výrobním procesu, které Intel spláchne s jádry šesti na větším výrobním procesu? B-]
Si rád že nejsi socka viď? debile
Vždycky se najde potrefená husa, co musí zakejhat, co? 😀
Už si začínáš krásně odporovat i v rámci jednoho příspěvku 😃
Žijete v minulosti. Už len ak by ste poriadne čítal tento článok zistili by ste, že doba sa zmenila.
Bohužel ano, před pár lety by si AMD tohle nikdy nedovolilo. Musíme jenom doufat, že u grafických karet si to Nvidia pohlídá a případně zasadí pořádnou ránu. B-]
naštěstí se doba změnila.
Jojo, jsme na Intelu a AMD závislejší než kdy jindy. A na Windows.Můžeme si gratulovat, jako spotřebitelé jsme dokázali, že rádi podporujeme dominantního hráče využívající podlé a často i nelegální praktiky, a to jen pro naši pohodlnost.
Ty jsi jeden z těch potratů co si na netu stěžujou na každou blbost, která se jim nelíbí co? Vývoj jde kupředu, a jestli se ti to nelíbí tak si zůstaň u svýho procesoru než budeš vypadat jak jeskyní muž. No tak AMD porazilo intel, neni to poprvý, v začátcích byl intel furt pozadu za AMD. Zvykej si.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.