Intel vs. AMD: opět ve válce

Téma boje dvou procesorových špiček Intelu a AMD je věčné. V žádném počítačovém odvětví neexistuje větší rivalita firem, než právě v případě procesorů pro segment PC. Konkurenční bitva probíhá nejenom mezi samotnými firmami, ale také mezi fanoušky obou firem. Soupeření obou firem vyvrcholilo během minulého roku zdrcující cenovou válkou. Poté co si AMD s Intelem uvědomily, že takový boj je pro mě příliš vysilující a tak se rozvířené hladiny trochu ustálily. Mír však netrval dlouho a letos na jaře jsou oba dva rivalové opět v sobě a s ještě větší vervou. Kdo myslíte, že vyhraje?
Intel vs. AMD: opět ve válce

Kořeny souboje AMD kontra Intel sahají zhruba 10 let do historie a možná i hlouběji. Budete se asi divit, ale na konci 70. let firmy AMD a Intel spolupracovaly na vývoji procesorů x86 (pro počítače typu PC) takříkajíc "ruku v ruce". 

Ke konci 80. a začátkem 90. letech dříve přítelský vztah obou firem rázem skončil, když AMD uvedlo procesor AM386, který přímo konkuroval procesorům i386 od Intelu. Největší problém byl v tom, že AMD použilo část technologie procesoru 386, kterou získalo křížovou výměnou patentů s Intelem. Dalším hřebíkem do rakve spolupráce obou firem bylo použití obchodní značky "386". To vše vedlo k dlouhotrvajícímu soudnímu procesu, při které se štěstí přiklánělo střídavě na obě strany. Nejdříve firma AMD nemohla načas prodávat své procesory AM386, protože jí to soud zakázal - nakonec však uznal, že kombinaci číslic "386" nebo "486" nelze používat jako ochrannou značku. Výsledek tohoto procesu vedl k volnému označování procesorů řadou číslic 286, 386, 486, 586... V reakci na to se procesor, který se zprvu měl jmenovat Intel 586, přejmenoval na dnes tak známé (a populární) Pentium.

Rychlý a drtivý nástup Pentií (s již chráněným názvem ;-) odstavil na druhou kolej nejen firmu AMD, ale i celou ostatní konkurenci. Pentium bylo, buď jak buď, ve své době nejlepším procesorem na trhu, kterému sotva mohl konkurovat Cyrix s pomalými 6x86 nebo AMD s narychlo "spíchnutými" K5-kami. Období od roku 1994 do 1997 bylo tedy ve znamení Intelu (podle mého názoru za to Intel hodně dluží svému tehdejšímu CEO Andrewu Groovovi).

Roky 1997 a 1998 byly přelomové, byla to doba kdy slabí odpadali a silní posilovali. Intel měl na trhu své horké favority - Pentium II a Celerona s jádrem Mendocino s integrovanou L2 cache pracující na plné frekvenci jádra procesoru, a na konkurenci bylo, jaké procesory je schopna proti těmto procesorům postavit. 

Cyrix, Rise a IDT nedokázali nabídnout dostatečnou protiváhu, proto také zkrachovali nebo byli koupeni. Jediné AMD nabídlo relativně úspěšnou řadu K6, kterou získalo pohlcením NexGenu. Procesor K6 se sice nedokázal výkonnostně vyrovnat Pentiím II, ale byl zajímavou alternativou ve střední a nižší třídě - kvůli své ceně a zpětné kompatibilitě se Socketem 7 (do desek určených pro Pentium jste nyní mohli instalovat i AMD K6). Mnoho fandů si koupilo AMD K6 z jednoho důvodu - nepodporovat "Chipzillu", toho velkého "zlého" procesorového molocha ze Santa Clary.

K6-ka však byla proti Intelu příliš slabou zbraní. Opravdovým kalibrem byl až projekt s kódovým označením K7, který vedl ke zrodu procesoru s obchodním jménem Athlon a který byl zčásti založen na technologiích spojených s procesory Alpha. Od té doby se z obyčejného "klonaře" procesorů Intel, stal plnohodnotný výrobce procesorů nabízející svou vlastní výkonnou platformu. První Athlon byl ve své době nejvýkonnějším x86 procesorem na trhu a na hlavu porážel tehdejšího šampióna - Pentium III s jádrem Katmai. Výhodou firmy AMD bylo, že za žádnou technologii či obchodní známku ji již Intel nemohl zažalovat. Intel samozřejmě "prskal" a snažil se aspoň zpomalit nástup Athlonů nedostatkem základních desek.

Témata článku: Byznys, Attack, Pomalá doba, Slabý procesor, Špičkový procesor, Model S, Ali, Opětovné zavedení, Rise, Nejlepší procesor, Vysoká frekvence, Velká bitva, Tehdejší doba, Rating, Mendocino, Katmai, Hammer, Model, Aberdeen, Deficit, Uvedená doba


Určitě si přečtěte

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 15

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

Na měsíc jsem opustil Google a potupně se zase vrátil zpět (komentář)

** Zkusil jsem se zbavit závislosti na vyhledávači od Googlu ** Jako alternativy posloužily Bing, Seznam a DuckDuckGo ** Mají své silné stránky, ale i nepřekonatelná negativa

Lukáš Václavík | 53

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 76

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize