Intel vPro: platforma Intelu pro kancelářská PC

Společnost Intel představila další ze svých kombinovaných „platformních“ produktů. Po oblíbeném Centrinu pro mobilní počítače a multimediálním ViiV je to sada určená kancelářským strojům – Intel vPro.

Kombinace procesoru, čipové sady, síťového adaptéru a alternativně i softwaru v jednom vyladěném a fungujícím balení se společnosti Intel zatím nejvíce osvědčila jednoznačně v oblasti mobilních počítačů a sady Centrino. Ta ve své době představovala unikátní kombinaci vzájemně se nerušícího procesoru, chipsetu a WiFi adaptéru. Právě díky vyladění a vzájemné kompatibilitě prvků se Centrino stalo fenoménem, který dnes najdeme na naprosté většině notebooků osazených procesory Intel.

O možnosti, že společnost uvede po vzoru Centrina také další „platformy“ postavené na podobném základě, se v odborných médiích spekulovalo už delší dobu. Prvním odvozeným produktem se stal systém Intel ViiV, který je určen do domácích multimediálních počítačů.

V řadě tvořené touto platformou a sadou Centrino pak logicky chyběl prvek, který by primárně směřoval do oblasti firemních PC a jejich specifických potřeb. Ve specializovaných kruzích jsme o něm mohli najít několik zmínek už před nějakou dobou, nedávno se však staly konkrétnějšími (viz krátká zpráva).

Představení nového produktu bylo nakonec ohlášeno na toto pondělí (24. 4. 2006; krátká zpráva). Podle očekávání k němu došlo a nový technologický balíček nazvaný Intel vPro je s konečnou platností na světě (tisková zpráva).

Co se skrývá pod kapotou

Oficiální informace o možnostech a kvalitách nové technologické platformy jako vždy nešetří na její adresu superlativy. Podívejme se ale na to, co představený systém obsahuje. Jeho základem je dvoujádrový procesor Intel Core. Tento procesor má zabudovanou virtualizační technologii, to znamená, že podporuje virtualizaci na hardwarové úrovni (oficiální název je VT – Intel Virtualization Technology).

Na procesor navazuje čipová sada s obsahem Intel AMT – Active Management Technology, která slouží ke správě počítače. Dvojici procesoru a čipové sady doplňuje grafický adaptér, který je, jak už to u produktů Intelu bývá, určen především ke kancelářské práci, nicméně by měl plně podporovat očekávaná Windows Vista.

Prostým vyjmenováním hardwarových součástí ale možnosti nové sady vPro nekončí. Virtualizace by měla pomoci zvýšit výkon, nejde však o nic převratného. Zabudovaný systém správy počítače slouží především k dálkové diagnostice a k jeho řízení.

Novinkou v této oblasti je přítomnost trvalé paměti. Díky ní by mělo být možné po síti získat základní informace o stavu vypnutého počítače, případně PC, které se nachází v nestabilním režimu (došlo k chybě pevného disku, nelze spustit OS, poškození virem, omezený provoz a podobně).

Bezpečnost

Už představa podobné možnosti evokuje otázku zajištění nové platformy. vPro bylo konstruováno s maximálním ohledem na bezpečnost počítače i obsažených informací. Podstatné informace a části systému pro management jsou šifrovány a digitálně podepsány, což by mělo redukovat možnost jejich napadení.

Platforma dále obsahuje programovatelné hardwarové filtry, zabraňující napadení počítače zvenčí. Jejich funkcionalitu je možné rozšířit pomocí bezpečnostních řešení třetích stran, která jsou platformou podporována. V případě, kdy by došlo k úspěšnému útoku, je možné využít trvalou paměť (kam se útočník nedostane) a virtualizační schopnosti procesoru k jeho dálkovému vyřešení a odstranění.

Šťastnou cestu

Platforma Intel vPro v sobě obsahuje hned několik zajímavých technologických řešení. Zabudovaný systém vzdálené správy, trvanlivá paměť a virtualizace jsou příslibem zjednodušení řízení a provozu klientských počítačů v rozsáhlých sítích. Současně ale 64bitový procesor Intel Core (není vyloučeno, že další verze platformy budou obsahovat jiné jádro) v sobě ukrývá i další technologie vedoucí například ke snížení spotřeby elektrické energie, nebo k zajištění lepší stability počítače.

Podobná situace by měla být i v případě potřeby přechodu mezi dvěma generacemi hardwarových platforem, a to díky využití jednotných ovladačů v rámci systému Intel Stable Image Platform. Zda se všech těchto výhod a vlastností podaří využít, to bude záviset v prvé řadě na softwaru. Bez dostatečně kvalitních produktů třetích stran se platformě Intel vPro může stát totéž, co mnoha jiným technologiím. Totiž, že i ty nejlepší nápady zůstanou nevyužity, nebo budou moci být snadno zneužity.

Na druhou stranu by chyba v čipové sadě nebo procesoru mohla deklarovanou vysokou úroveň bezpečnosti celé platformy de facto odepsat. Zatím ale platforma Intel vPro vypadá jako důstojné přenesení výhod tradičního Centrina do oblasti podnikových, nikoli mobilních počítačů.

Diskuze (6) Další článek: Příští integrovaný chipset od Intelu bude podporovat DirectX 10

Témata článku: Bezpečnost, Plát, Krátká doba, Podobná funkcionalita, Platforma, Naprostý základ, Podobný systém, Kancelář, Podobná možnost, Hardwarová oblast, Třetí úroveň, AMT, Omezený provoz, Stable


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 67

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky