Intel vPro a čipy Broadwell: bezpečnost i bezdrátový dok

Pátá generace 14nm čipů Core s architekturou Broadwell je dostupná i ve verzi vPro pro firemní nasazení. Nabízí rychlé bezdrátové technologie i s bezdrátovým dokem s propustností 7 Gb/s.

Intel už 14nm architekturu Broadwell představil pro dva mobilní segmenty – pro nejtenčí modely je určena řada Core M (Broadwell-Y) a pro výkonnější ultrabooky/notebooky pak čipy Core (Broadwell-U), které jsou stále zaměřené na nízké TDP 15 a 28 W.

Intel nyní představil Broadwell modely i ve verzi vPro s několika zajímavými novinkami, které jsou zaměřené především na firemní sféru.

Broadwell a Intel vPro

Intel si pro firemní segment připravil několik novinek. Základem je samozřejmě bezpečnost a vzdálená správa, která je v podnikovém nasazení důležitá.

Klepněte pro větší obrázek
Řada vPro zahrnuje slabší Core M i výkonnější čipy Core s architekturou Broadwell

Správu řeší Active Management Technology (AMT), která funguje v rámci hardwarové vrstvy, takže lze počítač spravovat i když je uspaný nebo dokonce zcela vypnutý. Intel samozřejmě notebooky a tablety s vPro integruje s dalšími technologiemi vPro, které jsou například v síťové kartě, bezdrátovém systému, SSD a dalších komponentech.

Technologie umožňuje chránit podniková data, což se týká i správy SSD řady Pro 2500. Bezpečnostní systémy jako TXT (Trusted Execution Technology), druhou generaci TPM (Trusted Platform Module) a další jsou samozřejmostí.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě vyššího zabezpečení a lepší správy počítačů si ale Intel přichystal i další novinky, které jsou zaměřené na bezdrátovou oblast.

Obraz i dok bez kabelů

Intel WiDi aneb Wireless Display už je dlouho dostupný i pro koncové uživatele, u páté generace čipů ale Intel uvedl novou generaci WiDi 5.1, která umožňuje bezdrátově přenášet obraz i s rozlišením 4K Ultra HD.

Klepněte pro větší obrázek
Novinky u Intel WiDi 5.1

Na straně televize nebo monitoru musí být pochopitelně přijímač, Intel ukázal i levný adaptér Actiontec Mini 2 do HDMI portu v ceně kolem 40 dolarů (přibližně 1 100 Kč s DPH). WiDi pro vPro navíc zahrnuje vzdálenou správu a kontrolu přenosu. Typickým použitím jsou totiž porady, kdy bude přenášen obraz z více notebooků a je tak nutné řídit sdílení obrazu z různých notebooků.

Intel see zaměřil i na dokovací stanice, které jsou populární právě ve firmách. Tentokrát však představil nové bezdrátové řešení, které obstará nejen přenos obrazu, ale i všech dalších komponent, jež se normálně připojují do doku nebo přímo do notebooku či tabletu.

Klepněte pro větší obrázek
Bezdrátový dok zajistí přenos obrazu i bezdrátové propojení s přílušenstvím v portech USB

Technologie bezdrátového doku funguje na rychlém standardu 802.11ad a pomocí čtyř kanálů a frekvence 60 GHz je schopná na krátkou vzdálenost nabídnout propustnost až 7 Gb/s (Intel Wireless Gigabit Technology).

Klepněte pro větší obrázek
Referenční design bezdrátového doku od Intelu

Samotný bezdrátový dok obsahuje HDMI výstup na monitor a porty USB 3.0, takže do něj lze zapojit třeba i Bluetooth adaptér, flash disky, externí disk, kamery a podobně. Intel na videu prezentoval referenční design adaptéru o velikosti malé krabičky,

Klepněte pro větší obrázek
Bližší pohled na zadní stranu bezdrátového adaptéru

Systém funguje automaticky – jakmile se s notebookem s vPro přiblížíte k bezdrátové dokovací stanici, během několika sekund dojde ke spojení a obraz na monitoru je okamžitě k dispozici. Stejně tak je hned funkční klávesnice i myš a zapojené příslušenství je z Windows dostupné pro využití. Přenos dat je šifrovaný a technologii pracuje na úrovni hardwaru, což šetří baterii a zrychluje propojení.

První zařízení k dispozici

Mezi prvními zařízeními s čipy Broadwell a podporou Intel vPro je hybridní Elite x2 1011 od HP, což je tablet, který může s připojenou klávesnicí fungovat i jako ultrabook. V tomto případě je uvnitř slabší čip Intel Core M.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nové vPro modely představilo i Fujitsu v rámci řady LifeBook (T935, T725, U745) a Stylistic (Q775). Nabídka se ale určitě bude rozšiřovat.

Témata článku: Technologie, Intel, Čipy, AMT, Dok, Čip, Nejtenčí USB, Vzdálená správa, Hp.com, HP Elite, Referenční design, Bezdrátové řešení, Broadwell, Nízké TDP, Trusted Platform modul

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 226

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 53

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje