Intel vPro a čipy Broadwell: bezpečnost i bezdrátový dok

Pátá generace 14nm čipů Core s architekturou Broadwell je dostupná i ve verzi vPro pro firemní nasazení. Nabízí rychlé bezdrátové technologie i s bezdrátovým dokem s propustností 7 Gb/s.

Intel už 14nm architekturu Broadwell představil pro dva mobilní segmenty – pro nejtenčí modely je určena řada Core M (Broadwell-Y) a pro výkonnější ultrabooky/notebooky pak čipy Core (Broadwell-U), které jsou stále zaměřené na nízké TDP 15 a 28 W.

Intel nyní představil Broadwell modely i ve verzi vPro s několika zajímavými novinkami, které jsou zaměřené především na firemní sféru.

Broadwell a Intel vPro

Intel si pro firemní segment připravil několik novinek. Základem je samozřejmě bezpečnost a vzdálená správa, která je v podnikovém nasazení důležitá.

Klepněte pro větší obrázek
Řada vPro zahrnuje slabší Core M i výkonnější čipy Core s architekturou Broadwell

Správu řeší Active Management Technology (AMT), která funguje v rámci hardwarové vrstvy, takže lze počítač spravovat i když je uspaný nebo dokonce zcela vypnutý. Intel samozřejmě notebooky a tablety s vPro integruje s dalšími technologiemi vPro, které jsou například v síťové kartě, bezdrátovém systému, SSD a dalších komponentech.

Technologie umožňuje chránit podniková data, což se týká i správy SSD řady Pro 2500. Bezpečnostní systémy jako TXT (Trusted Execution Technology), druhou generaci TPM (Trusted Platform Module) a další jsou samozřejmostí.

Klepněte pro větší obrázek

Kromě vyššího zabezpečení a lepší správy počítačů si ale Intel přichystal i další novinky, které jsou zaměřené na bezdrátovou oblast.

Obraz i dok bez kabelů

Intel WiDi aneb Wireless Display už je dlouho dostupný i pro koncové uživatele, u páté generace čipů ale Intel uvedl novou generaci WiDi 5.1, která umožňuje bezdrátově přenášet obraz i s rozlišením 4K Ultra HD.

Klepněte pro větší obrázek
Novinky u Intel WiDi 5.1

Na straně televize nebo monitoru musí být pochopitelně přijímač, Intel ukázal i levný adaptér Actiontec Mini 2 do HDMI portu v ceně kolem 40 dolarů (přibližně 1 100 Kč s DPH). WiDi pro vPro navíc zahrnuje vzdálenou správu a kontrolu přenosu. Typickým použitím jsou totiž porady, kdy bude přenášen obraz z více notebooků a je tak nutné řídit sdílení obrazu z různých notebooků.

Intel see zaměřil i na dokovací stanice, které jsou populární právě ve firmách. Tentokrát však představil nové bezdrátové řešení, které obstará nejen přenos obrazu, ale i všech dalších komponent, jež se normálně připojují do doku nebo přímo do notebooku či tabletu.

Klepněte pro větší obrázek
Bezdrátový dok zajistí přenos obrazu i bezdrátové propojení s přílušenstvím v portech USB

Technologie bezdrátového doku funguje na rychlém standardu 802.11ad a pomocí čtyř kanálů a frekvence 60 GHz je schopná na krátkou vzdálenost nabídnout propustnost až 7 Gb/s (Intel Wireless Gigabit Technology).

Klepněte pro větší obrázek
Referenční design bezdrátového doku od Intelu

Samotný bezdrátový dok obsahuje HDMI výstup na monitor a porty USB 3.0, takže do něj lze zapojit třeba i Bluetooth adaptér, flash disky, externí disk, kamery a podobně. Intel na videu prezentoval referenční design adaptéru o velikosti malé krabičky,

Klepněte pro větší obrázek
Bližší pohled na zadní stranu bezdrátového adaptéru

Systém funguje automaticky – jakmile se s notebookem s vPro přiblížíte k bezdrátové dokovací stanici, během několika sekund dojde ke spojení a obraz na monitoru je okamžitě k dispozici. Stejně tak je hned funkční klávesnice i myš a zapojené příslušenství je z Windows dostupné pro využití. Přenos dat je šifrovaný a technologii pracuje na úrovni hardwaru, což šetří baterii a zrychluje propojení.

První zařízení k dispozici

Mezi prvními zařízeními s čipy Broadwell a podporou Intel vPro je hybridní Elite x2 1011 od HP, což je tablet, který může s připojenou klávesnicí fungovat i jako ultrabook. V tomto případě je uvnitř slabší čip Intel Core M.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Nové vPro modely představilo i Fujitsu v rámci řady LifeBook (T935, T725, U745) a Stylistic (Q775). Nabídka se ale určitě bude rozšiřovat.

Diskuze (11) Další článek: Pošta navyšuje ceny za balíky, může to zdražit nákupy v e-shopech

Témata článku: Technologie, Intel, Čipy, Broadwell, Firemní segment, HP Elite, Levný adaptér, Nízké TDP, Trusted Platform modul, Dok, Bezdrátové propojení, Hp.com, AMT, Bezdrátové řešení, Nejtenčí USB, Čip, Vzdálená správa, Referenční design, Notebook na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Můžete mít dvakrát rychlejší VDSL? Mapa Cetinu ukazuje, kde je dostupný bonding
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Nešťastný vývojář ukazuje, proč není dobré být závislý na Googlu
Lukáš Václavík
InternetGoogle

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní