Intel vede ve výkonu, AMD mu brzy odpoví

Současně s uvedením nových Pentií III na 800 MHz se objevily na webu již i první testy těchto procesorů.
Současně s uvedením nových Pentií III na 800 MHz se objevily na webu již i první testy těchto procesorů. Například na Sharky Extreme je srovnávačka kompletní řady i s Athlony. V jednotlivých benchmarcích jasně dominují nová Pentia III 800 MHz ať na 100MHz nebo 133MHz sběrnici. Athlon 750 MHz je ve většině testů odsunut na horší pozice a první není nikdy. Podle těchto testů to tedy vypadá, že Intel opravdu s Pentiem III 800 MHz bude triumfovat. Pochopitelně podstatnou měrou se na tom podepsaly i další konfigurace jednotlivých testovaných sestav. Intel zejména těžil s čipsetu i820 s pamětmi Rambus, zatímco Athlon využíval tradiční PC100 DIMMy. Přesto se hodí uvést, že rozdíly mezi Athlonem a Pentiem III nejsou tak výrazné a dalo by se říci, že se pohybují často v rozmezí statistické chyby. Sběrnice 133 MHz a paměti Rambus dominovaly v intenzivních aplikačních testech zaměřených na datovou průchodnost, kde nebyl výkon procesoru tak podstatný a prokázaly, že pro praktické nasazení mají Rambusy opravdu smysl.

To, že Intel uvedl Pentium III 800 MHz, je jedna věc, reálná dostupnost je již něco jiného. Sám Intel uvádí, že Pentia III 800 MHz budou k dispozici v omezeném množství a Pentia III 750 budou k dispozici ve větších objemech. Po zkušenostech s dostupností procesorů Pentium III 733 MHz to ovšem musíme chápat tak, že 800MHz verze nebudou vůbec a v omezeném množství budou k dispozici 750MHz procesory. V první fázi budou rychlé procesory odebírat hlavně výrobci počítačů, kteří budou potřebovat sami dostatečné množství procesorů pro jejich uvedení na trh, až v té další fázi budou tyto procesory veřejně dostupné. Cena za procesor také rozhodně není z nejmenších, 30 tisíc Kč (podle kurzového přepočtu) za 800MHz Pentium III si zřejmě každý raději rozmyslí. Když budete rozmýšlet ještě tak 14dní, bude tu Athlon na 800 MHz a kdo si počká ještě déle, dočká se druhé generace Athlonů s podporou vyšších frekvencí sběrnice, ty by se měly objevit koncem jara.

Jak Intel tak AMD shodně uvádějí, že gigahertzové procesory nabídnou v druhé polovině roku 2000. To samé ovšem před rokem tvrdili i o 800MHz verzích. Dá se tedy předpokládat, že v rámci zběsilého boje o prvenství bude tento krok urychlen.

Diskuze (3) Další článek: Computer 24/99

Témata článku: Hardware, První uvedení, Reálná dostupnost, Dostatečné množství, Omezené množstvíRecenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Recenze mobilní hry Slovní Duel. Nadějný, ale nedotažený fotbálek

Procvičujete rádi slovní zásobu a chcete zapálit mozkové závity? Třeba bude tahle hříčka z českých luhů a hájů zrovna pro vás!

Ladislav Novák
Mobilní hryRecenze
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10