Intel v XBoxu: Pořádné překvapení!

Firma Intel byla vybrána jako dodavatel procesorů pro novou konzoli XBox od Microsoftu. A jaký procesor Intel dodal? Budete se divit, ale Pentium 4 to není ...

V nové konzoli XBox měl být zprvu procesor od AMD, Microsoft se však rozmyslel a nakonec zvolil Intel. Těřko říct co tuto "megakorporaci" k tomuto kroku vedlo, ale pravděpodobně byly hlavní důvody: dobré vztahy s Intelem, exkluzivní nabídka (velmi zajímavé ceny) a nízká spotřeba procesorů. Udělal však Microsoft dobře? Možná!

Klepněte pro větší obrázek

V XBoxu nebije žádné Pentium 4, ale pouze obyčejný Celeron !!! Vůbec se nejedná o nové jádro Tualatin s 256 KB L2 cache, ale ani o "obyčejný" Celeron s jádrem Coppermine 128. V XBoxu je integrován mobilní Celeron 733 MHz (stepping B0)! Tato verze se liší pouze 133 MHz FSB sběrnici a pouzdřením BGA (Ball Grid Array) - stejné pouzdření používá pro svoje grafické čipy. Jinak je procesor stále vybaven jen 128 KB L2 cache a je vyřáběn 0,18 mikron technologií. 

Klepněte pro větší obrázek

Velmi rád bych také upozornil na tento obrázek. Je zajímavý zejména masivním chladičem,který se nachází vedle procesoru. Nejedná se o grafický čip, nýbrž o northbridge, který je z dílen nVidie - jedná se o nForce.

PCtuning komentuje:

Xbox je jedno velké překvapení. V nové konzoli se čekal bůhví jak výkonný procesor, spekulovalo se i o Northwoodu, ale nakonec to dopadlo úplně jinak. Microsoft dostal Celerona! Microsoftu tento procesor pravděpodobně vyhovoval z hlediska ceny a spotřeby energie. Ve velkém množství (milióny kusů) dostal tyto procesory "téměř" zadarmo.

Proč Celeron a ne Pentium III? V případě her si konzole bohaře vystačí s 128 KB velkou L2 cache, Microsoft by zbytečně vyhazoval peníze za drahé Pentia III. Spíše mě však zarazilo, proč Microsoft použije procesor s tak slabou FPU jednotkou. Na nejnovější hry je to přeci jen málo - Celeron na 733 MHz. Sice grafický akcelerátor odejme procesoru velké břímně, ale i tak je to docela slabý procesor. Dale mě zarazilo, proč v XBoxu nejsou aspoň 0,13 mikron Celerony, které mají velmi sníženou spotřebu (tzv. Ultra Low Voltage). Pravděpodbně zde jde opět o peníze.

Diskuze (130) Další článek: Laureáti Nobelovy ceny chválí Internet

Témata článku: Microsoft, Xbox, Nový Xbox, Exkluzivní nabídka, Ball, Velká spotřeba, Pořádné překvapení, Velké překvapení, Překvapení, Ball Grid Array, Velký čip, Slabý procesor


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

Co přijde po Netflixu a Amazonu? Tohle jsou streamovací služby, na které v Česku čekáme

** Rozhodujete se mezi Netflixem a HBO Go? Věřte, bude hůř ** Na trhu je mnohem víc ambicióznějších streamovacích služeb ** Některé by mohly do ČR zamířit ještě letos

Lukáš Václavík | 45


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11