Intel v Praze oficiálně představil procesor MMX

Nové ovladače pro Windows 95 nebudou zapotřebí, stejně jako z počítačů nezmizí zvukové a grafické karty.
U pístových zážehových motorů se tomu říká sytič, u leteckých motorů forsáž, procesory Intel Pentium dostaly rozšíření pro urychlení multimédiálních aplikací, kterým je technologie MMX.

Společnost Intel 8. ledna celosvětově odstartovala nástup další generace procesoru Pentium s technologií MMX. Pentium MMX je pro stolní počítače k dispozici ve verzích s pracovními frekvencemi 166 MHz a 200 MHz. Pro notebooky budou dodávány procesory, pracující na kmitočtech 150 MHz a 166 MHz.

K tomuto ohlášení se samozřejmě přidala celá řada výrobců, ze světových jmenujme např. Compaq a Dell, z našich AutoCont a Vikomt. Procesor Pentium s technologií MMX je zároveň podporován celou řadou softwarových výrobců.

Jak posílený procesor Pentium MMX vypadá?

V pouzdře jako ten starý. Ale uvnitř -- procesor Pentium v novém hávu MMX dostal do vínku dalších 57 instrukcí pro zvýšení rychlosti některých výpočetně náročných smyček, jež se typicky vyskytují v aplikacích pro zpracování grafiky, zvuku a videa. Dále má větší vnitřní vyrovnávací paměť cache o kapacitě 32 KB a výkonnější předvídání větvení instrukcí -- převzaté od většího bratra, kterým je Pentium Pro. Díky tomu je samotné jádro procesoru rychlejší zhruba o 10 až 20 %. Další, co posiluje technologii MMX, je k tomu zvláště navržený software -- podle Intelu pak může dojít k nárůstu výkonu až o 60 %. Vše samozřejmě závisí na druhu aplikace a na tom, jak dalece tvůrce softwaru využívá možností nových instrukcí. Další posun směrem vzhůru zde je, a to přes jízlivé poznámky ze stran konkurenční Motoroly, že úplně první odhad nárůstu výkonu byl 200 %, přičemž sama společnost Intel několikrát zveřejnila jeho "downgrade".

Brzy mají též přijít na trh tzv. procesory overdrive. Při osazování nového procesoru do starších desek je třeba vzít k ruce manuál a zkontrolovat napájecí napětí -- Pentium MMX pracuje s vnějším napětím 3,3 V.

Nové ovladače pro Windows 95 nebudou zapotřebí, stejně jako z počítačů nezmizí zvukové a grafické karty.

První, kdo se z tohoto posílení budou moci radovat, zřejmě budou především díky snaze vývojářů softwaru uživatelé na tzv. spotřebním trhu.

Uživatelé ve velkých podnicích si budou muset i v tomto případě počkat, protože jejich šéfové již dávno rozhodli, že počítačové střílečky a další krvavé historky na jejich pracovní stoly rozhodně nepatří. Místo toho si budou muset počkat, až budou na trhu v masovém měřítku aplikace pro videokonference, videotelefonování po standardních telefonních linkách (společnost Intel to předvedla mezi Prahou a Mnichovem) a přehrávání videa, kódovaného podle standardu MPEG-1. První, komu přijdou nové počítače s procesorem Pentium MMX do ruky, však asi budou podle práva první noci opět tito šéfové, protože tento segment má zpočátku patřit především uživatelům notebooků. Ach, ti šéfové.

Zdá se, že je opět pouhou otázkou času, kdy "normální" Pentium vymizí -- vše teď záleží na vývojářích softwaru a na uživatelích, tedy kupujících. Cena nového procesoru byla u nejvýkonnější 200MHz verze stanovena při odběru 1 000 kusů na 550 dolarů.

Váš názor Další článek: Povodně na Internetu

Témata článku: Windows, Procesory, Motor, První motor, Letecký motor, Praha, Proces, Pracovní stůl, MMX


Určitě si přečtěte

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

Hledá se způsob, jak uložit elektřinu. Možná pomohou obří gravitační baterie

** Jak uložit elektřinu z fotovoltaiky a větrných turbín ** Pomohou třeba staré autobaterie, nebo setrvačníky ** A pak tu jsou bizarní gravitační akumulátory velikosti mrakodrapu

Jakub Čížek | 254

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Na hraní se hodí více peněz, ale na použitelný základ dvacet tisíc stačí

Tomáš Holčík, David Polesný | 50

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 22Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky