Intel | Grafické karty | CES 2020

Intel už má pro vývojáře připravenou mobilní grafiku Xe DG1. Chce zaujmout nejen herní studia

Intel tento rok představí vlastní nové samostatné grafické karty, která budou postavená i na zcela nové architektuře Gen12. Nedílnou součástí grafických karet jsou ale i kvalitní ovladače a softwarová podpora, což je jeden z důvodů, proč například Nvidia má více softwarových, než hardwarových inženýrů.

Aby Intel už v předstihu dokázal optimalizovat software a ovladače, na CES ukázal vývojářský kit mobilního grafického čipu Xe DG1, který už obsahuje testovací čip s architekturou Gen12.

I když se jedná o mobilní čip, který bude například i jako integrovaná součást čipů Tiger Lake, je pro vývojáře a ISV (Independent Software Vendors) dostupný jako samostatná karta do slotu PCI Express. Protože se jedná o devkit, nelze se divit tomu, že má obří aktivní chlazení. Dobrou zprávou ale je, že nevyžaduje externí PCI Express napájení.

Pro Intel je kritické, aby vývojáři her a aplikací, kteří používají akceleraci grafiky, přizpůsobili a optimalizovali své programy a hry právě pro novou architekturu a využili maximum nových funkcí a technologií. Jedině tak lze čekat několikanásobné zlepšení výkonu oproti současné generace, což Intel neustále slibuje.

Intel bohužel neposkytl žádné bližší technické údaje a vše drží v tajnosti. Co ale víme, že se dočkáme tří verzí grafik – Xe LP pro úsporný segment (to je tento DG1), Xe HP pro výkonný segment a Xe HPC pro servery a datacentra.

Na CESu byl vývojářský kit prezentován s hrami jako Wargame nebo Destiny 2 v rozlišení Full HD a nízkou kvalitu obrazu. Dle ohlasů byla ale znát pomalá odezva po stisku tlačítka, což může mít mnoho důvodů a jedním z nich jsou právě neoptimalizované ovladače a spojený software. Uvidíme, jestli Intel stihne vše odladit do doby, než bude hardware reálně na trhu.

Diskuze (7) Další článek: Předváděčka nového vozítka Segway dopadla neslavně. Novinář v S-Podu narazil do zdi

Témata článku: Nvidia, Intel, Grafické karty, CES 2020, Architektura, CES, Ovladač, Grafika, PCI Express, Tiger Lake, Vývojář, Čip, Full HD, Nová architektura, Herní, Herní studio


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize