Intel | Grafické karty | CES 2020

Intel už má pro vývojáře připravenou mobilní grafiku Xe DG1. Chce zaujmout nejen herní studia

Intel tento rok představí vlastní nové samostatné grafické karty, která budou postavená i na zcela nové architektuře Gen12. Nedílnou součástí grafických karet jsou ale i kvalitní ovladače a softwarová podpora, což je jeden z důvodů, proč například Nvidia má více softwarových, než hardwarových inženýrů.

Aby Intel už v předstihu dokázal optimalizovat software a ovladače, na CES ukázal vývojářský kit mobilního grafického čipu Xe DG1, který už obsahuje testovací čip s architekturou Gen12.

I když se jedná o mobilní čip, který bude například i jako integrovaná součást čipů Tiger Lake, je pro vývojáře a ISV (Independent Software Vendors) dostupný jako samostatná karta do slotu PCI Express. Protože se jedná o devkit, nelze se divit tomu, že má obří aktivní chlazení. Dobrou zprávou ale je, že nevyžaduje externí PCI Express napájení.

Pro Intel je kritické, aby vývojáři her a aplikací, kteří používají akceleraci grafiky, přizpůsobili a optimalizovali své programy a hry právě pro novou architekturu a využili maximum nových funkcí a technologií. Jedině tak lze čekat několikanásobné zlepšení výkonu oproti současné generace, což Intel neustále slibuje.

Intel bohužel neposkytl žádné bližší technické údaje a vše drží v tajnosti. Co ale víme, že se dočkáme tří verzí grafik – Xe LP pro úsporný segment (to je tento DG1), Xe HP pro výkonný segment a Xe HPC pro servery a datacentra.

Na CESu byl vývojářský kit prezentován s hrami jako Wargame nebo Destiny 2 v rozlišení Full HD a nízkou kvalitu obrazu. Dle ohlasů byla ale znát pomalá odezva po stisku tlačítka, což může mít mnoho důvodů a jedním z nich jsou právě neoptimalizované ovladače a spojený software. Uvidíme, jestli Intel stihne vše odladit do doby, než bude hardware reálně na trhu.

Diskuze (7) Další článek: Předváděčka nového vozítka Segway dopadla neslavně. Novinář v S-Podu narazil do zdi

Témata článku: Intel, Nvidia, Grafické karty, Architektura, CES 2020, Xe HP, Herní, Ovladač, XE-HPC, Grafika, Vývojář, PCI Express, Full HD, Tiger Lake, CES, Herní studio, Čip, Nová architektura, Grafické karty na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Nové generace battle royale hitu Warzone se podle úniku dočkáme ještě letos

Nové generace battle royale hitu Warzone se podle úniku dočkáme ještě letos

Warzone 2 doprovodí na trh hru God of War Ragnarok.

Michal Maliarov
ActivisionCall of Duty: WarzoneSpekulace
Nový WhatsApp pro Windows bude rychlejší. I tentokrát jej však musíte nejdříve propojit s telefonem

Nový WhatsApp pro Windows bude rychlejší. I tentokrát jej však musíte nejdříve propojit s telefonem

** WhatsApp přichystal novou aplikaci pro Windows ** Je nativní, takže bude rychlejší a méně náročnější na zdroje ** Obdobná aplikace se chystá i pro Mac OS

Martin Chroust
Obchod s aplikacemiWhatsAppWindows
Nothing Phone už si koupíte i v Česku. První rozborka ukázala, že i běžné opravy budou trvat neúměrně dlouho

Nothing Phone už si koupíte i v Česku. První rozborka ukázala, že i běžné opravy budou trvat neúměrně dlouho

** V Česku už se začal prodávat Nothing Phone (1)... **... a na světě už je i první rozborka telefonu ** I banální opravy budou zřejmě trvat neúměrně dlouho

Martin Chroust
RozborkaSmartphony