CES 2020 | Intel | Grafické karty

Intel už má pro vývojáře připravenou mobilní grafiku Xe DG1. Chce zaujmout nejen herní studia

Intel tento rok představí vlastní nové samostatné grafické karty, která budou postavená i na zcela nové architektuře Gen12. Nedílnou součástí grafických karet jsou ale i kvalitní ovladače a softwarová podpora, což je jeden z důvodů, proč například Nvidia má více softwarových, než hardwarových inženýrů.

Aby Intel už v předstihu dokázal optimalizovat software a ovladače, na CES ukázal vývojářský kit mobilního grafického čipu Xe DG1, který už obsahuje testovací čip s architekturou Gen12.

I když se jedná o mobilní čip, který bude například i jako integrovaná součást čipů Tiger Lake, je pro vývojáře a ISV (Independent Software Vendors) dostupný jako samostatná karta do slotu PCI Express. Protože se jedná o devkit, nelze se divit tomu, že má obří aktivní chlazení. Dobrou zprávou ale je, že nevyžaduje externí PCI Express napájení.

Pro Intel je kritické, aby vývojáři her a aplikací, kteří používají akceleraci grafiky, přizpůsobili a optimalizovali své programy a hry právě pro novou architekturu a využili maximum nových funkcí a technologií. Jedině tak lze čekat několikanásobné zlepšení výkonu oproti současné generace, což Intel neustále slibuje.

Intel bohužel neposkytl žádné bližší technické údaje a vše drží v tajnosti. Co ale víme, že se dočkáme tří verzí grafik – Xe LP pro úsporný segment (to je tento DG1), Xe HP pro výkonný segment a Xe HPC pro servery a datacentra.

Na CESu byl vývojářský kit prezentován s hrami jako Wargame nebo Destiny 2 v rozlišení Full HD a nízkou kvalitu obrazu. Dle ohlasů byla ale znát pomalá odezva po stisku tlačítka, což může mít mnoho důvodů a jedním z nich jsou právě neoptimalizované ovladače a spojený software. Uvidíme, jestli Intel stihne vše odladit do doby, než bude hardware reálně na trhu.

Diskuze (7) Další článek: Předváděčka nového vozítka Segway dopadla neslavně. Novinář v S-Podu narazil do zdi

Témata článku: CES 2020, Intel, Nvidia, Grafické karty, Architektura, PCI Express, Full HD, Ovladač, Vývojář, Grafika, Nová architektura, CES, Herní studio, Čip, Tiger Lake


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná nevíte

Karel Kilián | 36Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu