Technologie | Intel | Wi-Fi

Intel uvede první adaptéry s Wi-Fi 7 v roce 2024. Mezitím bude probíhat rozšiřování Wi-Fi 6E

Nová generace rychlé Wi-Fi 7 (802.11be) přinese značné zvýšení propustnosti oproti současné Wi-Fi 6 a Wi-Fi 6E, avšak na první cenově dostupné kompatibilní adaptéry si budeme muset ještě nějakou dobu počkat.

Dle informací webu ETNews Intel vyvíjí vlastní čipsety s Wi-Fi 7, finální produkty pro počítače, notebooky a další zařízení budou k dispozici v roce 2024. Většího rozšíření se dočkáme spíše až v roce 2025.

Wi-Fi 7 přináší takřka dvojnásobnou propustnost s šířkou frekvence 320 MHz (802.11ax má 170 MHz) s pracovní frekvencí až 6 GHz a celkovou teoretickou propustností až 40 Gb/s (pro data až 36 Gb/s). Teoreticky se tak vyrovná nejrychlejšímu běžnému drátovému rozhraní Thunderbolt 3. U bezdrátových technologií je ale samozřejmé, že teoretických rychlostí je velmi těžké dosáhnout z důvodu mnoha rušení, vzdálenosti, viditelnosti a dalších proměnných.

fgbnvnv.jpg

Během těchto dvou let tak uvidíme více zařízení, které budou kompatibilní se zrychleným standardem Wi-Fi 6E (stále 802.11ax), pro který už jsou k dispozici routery (třeba Asus ROG Rapture GT-AXE11000), mesh systémy, ale také třeba mobilní telefony a další zařízení.


Asus GT-AXE11000


S přechodem na Wi-Fi 6E se spekuluje i u nových zařízení od Applu, minimálně s nadcházejícím iPhonem 14 a dalších budoucích zařízení, včetně případných hybridních brýlí pro rozšířenou a virtuální realitu.

Váš názor Další článek: Čechy mají Kafku, Morava Freuda. Interaktivní mapa ukazuje rodiště významných osobností

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,