Intel | Procesory | Čipy

Intel má nové procesory 9. generace i série X, nejlepším modelem je osmijádrový Core i9-9900K

  • Intel představil nové procesory 9. generace architektury Core
  • Jedná se o optimalizovanou architekturu Coffee Lake, stále pouze s 14nm++ výrobou
  • Modely Core i7 a Core i9 jsou nově už osmijádrové čipy, má to ale háček

Intel představil novou nabídku procesorů pro desktopové počítače, které dle označení patří do 9. generace architektury Core. Kromě desktopových modelů jsou k dispozici i nové vícejádrové modely pro ty nejnáročnější – série X. Vše doplnil i nový 28jádrový Xeon W-3175X.

Coffee Lake Refresh a spousta modelů

V rámci běžné nabídky procesorů jsme se dočkali desktopových nástupců většiny modelů z 8. generace (Coffee Lake). Intel zatím oficiálně uvedl jen tři nejvyšší modely, k dalším jsou ale už neoficiální informace. Nejnižší verze Core i3-9000T má 4 jádra bez HyperThreadingu, stejně jako ostatní Core i3. Střední modely Core i5, kterých je v nabídce nejvíce, mají všechny 6 jader a jsou rovněž bez HyperThreadingu. Dva nejvyšší modely Core i7-9700K a Core i9-9900K už jsou 8jádrové čipy, ale pouze ten nejvyšší má podporu HyperThreadingu.

Snímek obrazovky 2018-10-08 v 19.50.05.jpg

Z tabulky je tak patrné, že Intel zcela odstranil HyperThreading u všech modelů kromě toho nejvyššího. TDP čipů je dle modelu 35 W, 65 W nebo 95 W, přičemž jsou kompatibilní s čipsety Intel série 300. K dispozici je ale také nový čipset Intel Z390, který přináší nativní podporu USB 3.1 (USB-C) nebo integrovanou podporu Wi-Fi 802.11ac, takže se v prodeji objeví i řada nových základních desek.

Intel-9th-Gen-Core-7.jpg

Intel se pochopitelně nejvíce pyšní nejlepším Core i9-9900K, který má základní frekvenci 3,6 GHz, ale dokáže se pomocí Turba dostat až na 5 GHz. To ale platí pouze při vytížení jednoho nebo dvou jader. Při zátěží vyššího počtu jader už maximální frekvence turba není tak vysoká. Čip se zkrátka stále musí vejít do stanoveného TDP. Cena za nejvyšší model je 488 dolarů, tedy asi 13 500 korun s DPH.

Všechny modely mají integrovanou grafiku Intel UHD 630 s frekvencí až 1,2 GHz.

Skylake-X Refresh pro nejnáročnější

Pro ty nejnáročnější uživatele, kterým nestačí klasická nabídka desktopových procesorů, Intel představil i nové modely řady X (HEDT), která je postavená na architektuře Skylake-X Refresh.

Snímek obrazovky 2018-10-08 v 19.50.20.jpg

Nabídka modelů Core i5 a Core i7 začíná na osmijádrech a končí na 18jádrových čipech, přičemž ve všech případech je k dispozici HyperThreading. Na jednu platformu lze využít až 68 PCI Express linek a nechybí podpora čtyřkanálového zapojení operačních pamětí DDR4 a Intel Optane SSD. Procesory lze osadit do stávajících základních desek s čipsetem Intel X299, ale bude samozřejmě potřeba aktualizace biosu. Oproti starší generaci se mírně zvýšily frekvence, počet jader zůstal stejný.

family-corex-ci9x-2018-1280x1280.jpeg

Konečně pájený rozvaděč tepla

Jednou ze zásadních novinek, po které volali hlavně fanoušci přetaktování, byl pájený rozvaděč tepla (STIM - Solder Thermal Interface Material), podobně jako to používá AMD.

Tento systém totiž poskytuje lepší přenos tepla od čipu k heatspreaderu než klasická teplovodivá pasta, kterou Intel v procesorech používal (neplést s pastou mezi procesorem a chladičem). Díky tomu lze čekat, že teploty procesorů budou už v základu nižší, chlazení bude efektivnější a to dovolí vyšší možnosti přetaktování. Delidu je tak nejspíše konec.

Intel vrací úder? Možná

Intel už v této fázi nastavil i ceny, které budou relevantní až v době, kdy budeme znát skutečný výkon proti modelům od AMD. Právě proti nim míří jednotlivé modely a to jak z klasické řady, tak i ze série X.

Aby Intel ukázal i „sílu“, představil také 28jádrový (56 vláken) Xeon W-3175X s architekturou Skylake-X, který v základu pracuje na frekvenci 3,1 GHz a dokáže se přetaktovat až na 4,3 GHz. Počet jader a frekvence se ale podepsala na TDP, které je 255 W. Jedná se ale o odemčený procesor, který je ještě dále možné ručně taktovat. Kompatibilní je s čipsetem Intel X399 a při zapojení 6kanálových pamětí s maximální kapacitou až 512 GB nabízí paměťovou propustnost až 125 GB/s.

Předobjednávky odstartují 19. listopadu, takže nezbývá než čekat na první testy.

Diskuze (20) Další článek: Čtyřicet procent je moc. Spalovací motory nedokážou splnit požadavek EU na snížení emisí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,