Intel umožní přetaktování na svých vlastních deskách

Ačkoli Intel patří k tvrdým odpůrcům přetaktování procesorů, jeho nové desky budou podporovat částečné přetaktovávání – pamětí.
V současnosti je prakticky Intel jediným výrobcem základních desek, který programově odmítá jakékoli přetaktovávací úpravy komponent na základní desce a tvrdě bojuje proti přetaktovávání procesorů. AMD také bojuje proti přetaktovávání, ale vzhledem k tomu, že péči o čipové sady přenechává především jiným firmám, je jeho pozice mírně slabší.

Konkurenční boj, kdy synonymem kvalitní desky je téměř vždy i možnost dodatečného ladění výkonu, nicméně nutí k ústupkům i Intel. Jak uvádí Digitimes, nové základní desky na čipsetech Canterwood a Springdale, které se objeví na jaře příštího roku, sice nadále budou blokovat jakékoli přetaktování procesorů, ohledně pamětí již tak nekompromisní nebudou. Bude možné upravit napájení a frekvenci pamětí, tedy přetaktovávat paměť. Jedná se tedy tak trochu o pokrytectví, přetaktovávání vlastních produktů je špatné, přetaktovávání cizích produktů je v pořádku.

Základní desky Intelu směřují především do OEM sektoru, tedy tvorbu hotových sestav. V případě kompletních počítačů není přetaktovávání tak obvyklé, to je vlastní spíše individuálním sestavám tvořeným s důrazem na maximální výkon. Intel tak celkem dobře existuje vedle tchajwanských firem hrnoucích desky s důrazem na maximální výkon a schopnosti ladění, řešení Intelu se pak spíše zaměřuje na mainstreamové počítače s důrazem na spolehlivost. Změna přístupu Intelu k přetaktování zcela jistě velké hráče typu ASUS, MSI, Aopen a další neomezí, je ale možné, že slabší výrobci by mohli pocítit problémy s přízpůsobením se novým podmínkám na trhu.

Diskuze (1) Další článek: Unikátní počítačová skříň od Morexu

Témata článku: Přetaktování, Špatný výkon, Špatná podmínka, Hotový produkt, VLA, Základní úprava, Obvyklý problém, Kompletní úprava

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší