Umělá inteligence | Intel | Procesory

Intel ukázal počítač s 8 miliony neuronů. Zvládne A.I. lépe než grafické čipy

Zatímco Google, Facebook a další už nějaký čas vyvíjely své speciální akcelerátory pro strojové učení (Google TPU, Edge TPU aj.), klíčový výrobce procesorů dlouho mlčel. Ozval se až v roce 2017, kdy představil vlastní čip jménem Loihi se 130 000 hardwarových neuronů.

Takový specializovaný procesor pak může díky hardwarovým neuronům zpracovávat softwarové neuronové sítě mnohem rychleji než klasické CPU a GPU.

Nyní se Intel pochlubil dalším pokrokem. Integroval čipy Loihi na novou základní desku Nahuku, která jich může obsahovat 8 až 32 a složením několika desek Nahuku konečně vytvořil neuronový systém Pohoiki Beach.

Klepněte pro větší obrázek
Deska Intel Nahuku s neuročipy Loihi

Pokud se v těch názvech už ztrácíte, vězte, že hotová mašina může mít až 8 milionů hardwarových neuronů a v roce 2020 by chtěl Intel dokonce překonal metu 100 milionů neuronů. Právě speciální počítače pro strojové učení, které už na hardwarové úrovni fungují zcela jinak než ty klasické, jsou naprosto klíčové pro další rozvoj umělé inteligence.

Zpracovávání neuronových sítí na CPU a GPU je totiž v tomto srovnání pomalé a hlavně energeticky náročné.

Diskuze (22) Další článek: Nové číslo ABC píše o výročí startu Apolla 11 a přidává vystřihovánku měsíčního modulu Eagle

Témata článku: Hardware, Google, Facebook, Umělá inteligence, Intel, Strojové učení, Neuronová síť, Procesory, Grafický čip, Edge TPU, Deska, Neurony, GPU, Počítač, Čip, Google TPU, Loihi

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky