Notebooky | Budoucnost | Intel

Intel ukázal notebook budoucnosti. Má dva displeje i dva panty

Intel na veletrhu Computex prezentoval své čipy pro notebooky a související technologie, které umožní dělat notebooky ještě tenčí a s celodenní výdrží. Předvedl ale také vlastní koncept notebooku, který ukazuje, jak by mohly notebooky blízké budoucnosti vypadat. 

Displej před očima a druhý k tomu

Notebook má předsunutou klávesnici a prostor nad ní využívá pro umístění dalšího displeje. Takový princip už na hotovém notebooku předvádí Asus, ale Intel jde ještě dál. Umožňuje totiž i tento menší displej naklopit směrem k uživateli a hlavní displej tím dostat do výšky jeho očí.

Tohle dává z ergonomického hlediska smysl. Hlavní displej je ve vhodnější pozici, druhý displej pod ním má přitom smysl a užitečné využití najde. Tváří se jako druhý monitor ve Windows, na který se dá rozšířit plocha a můžete zde tedy snadno umístit například komunikátory, panel s náhledy obrázků při editaci fotografií atp. 

Prototyp notebooku Intelu je postavený na displeji klasických paramterů, tedy s rozlišením Full HD a úhlopříčkou 15,6". Spodní displej má rozlišení 1920×720 bodů, má tedy stejnou fyzickou i pixelovou šířku jako hlavní displej nad tím. Takovou pracovní plochu bez problémů obslouží i samotný procesor, do konceptu se ale zapojila i Nvidia a poskytla svou grafickou kartu série GTX 10xx. Stroj tak díky tomu zvládne i hry. 

O praktickém využití tohoto řešení není pochyb, druhý displej se vždycky hodí. Odsunutá klávesnice by nemusela být na škodu, pokud zůstane notebook dostatečně tenký a dlaně opřené o stůl nebudou příliš pod rovinou klávesnice. Touchpad je také vyřešen - sdílí plochu s numerickým blokem. A hlavně, oba displeje jsou dotykové.

Rozhodne konstrukce, výdrž a cena

Řešení má dvě hlavní úskalí – zaprvé řešení konstrukce, aby byly klouby dostatečně pevné. Bez kovových slitin se to neobejde, je také nutné vyřešit vhodnou aretaci v pracovních polohách. Druhou otázkou je, jak se druhý displej projeví na výdrži notebooku. Určitě si z kapacity akumulátoru něco ukrojí. Z těchto důvodů nebude řešení vhodné pro subtilní cestovní ultrabooky, ale mohlo by se ujmout i větších notebooků, které většinu času stráví na stole. 

Jak vypadá aktuální novinka Asusu s podobnou konstrukcí:

Ale jak už to u podobných inovací bývá, nakonec rozhodne především cena. Pokud bude příplatek za toto řešení znamenat mnoho tisíc navíc, zákazníci nad ním mávnou rukou. Pokud se ale cena udrží v rozumné míře, bude to bezesporu dobré lákadlo a mohlo by postupně probublat i do základních notebooků. 

Diskuze (6) Další článek: Podívejte se, jak robotický pes táhne třítunové letadlo

Témata článku: Hardware, Notebooky, Budoucnost, Windows, Intel, Nvidia, Asus, Klávesnice, Displej, Pant, Řešení, Výdrž, Plocha, Full HD, Konstrukce, Computex, Notebook


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

Za hranicemi Chromu: 13 nejzajímavějších prohlížečů, které „nikdo“ nepoužívá

** Šesti nejpoužívanějším prohlížečům patří 94 % trhu ** Různé „klony“ Chromu slibují lepší funkce nebo jiný design ** Také Firefox má řadu zajímavých odnoží

Lukáš Václavík | 38

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11