Notebooky | Budoucnost | Intel

Intel ukázal notebook budoucnosti. Má dva displeje i dva panty

Intel na veletrhu Computex prezentoval své čipy pro notebooky a související technologie, které umožní dělat notebooky ještě tenčí a s celodenní výdrží. Předvedl ale také vlastní koncept notebooku, který ukazuje, jak by mohly notebooky blízké budoucnosti vypadat. 

Displej před očima a druhý k tomu

Notebook má předsunutou klávesnici a prostor nad ní využívá pro umístění dalšího displeje. Takový princip už na hotovém notebooku předvádí Asus, ale Intel jde ještě dál. Umožňuje totiž i tento menší displej naklopit směrem k uživateli a hlavní displej tím dostat do výšky jeho očí.

Tohle dává z ergonomického hlediska smysl. Hlavní displej je ve vhodnější pozici, druhý displej pod ním má přitom smysl a užitečné využití najde. Tváří se jako druhý monitor ve Windows, na který se dá rozšířit plocha a můžete zde tedy snadno umístit například komunikátory, panel s náhledy obrázků při editaci fotografií atp. 

Prototyp notebooku Intelu je postavený na displeji klasických paramterů, tedy s rozlišením Full HD a úhlopříčkou 15,6". Spodní displej má rozlišení 1920×720 bodů, má tedy stejnou fyzickou i pixelovou šířku jako hlavní displej nad tím. Takovou pracovní plochu bez problémů obslouží i samotný procesor, do konceptu se ale zapojila i Nvidia a poskytla svou grafickou kartu série GTX 10xx. Stroj tak díky tomu zvládne i hry. 

O praktickém využití tohoto řešení není pochyb, druhý displej se vždycky hodí. Odsunutá klávesnice by nemusela být na škodu, pokud zůstane notebook dostatečně tenký a dlaně opřené o stůl nebudou příliš pod rovinou klávesnice. Touchpad je také vyřešen - sdílí plochu s numerickým blokem. A hlavně, oba displeje jsou dotykové.

Rozhodne konstrukce, výdrž a cena

Řešení má dvě hlavní úskalí – zaprvé řešení konstrukce, aby byly klouby dostatečně pevné. Bez kovových slitin se to neobejde, je také nutné vyřešit vhodnou aretaci v pracovních polohách. Druhou otázkou je, jak se druhý displej projeví na výdrži notebooku. Určitě si z kapacity akumulátoru něco ukrojí. Z těchto důvodů nebude řešení vhodné pro subtilní cestovní ultrabooky, ale mohlo by se ujmout i větších notebooků, které většinu času stráví na stole. 

Jak vypadá aktuální novinka Asusu s podobnou konstrukcí:

Ale jak už to u podobných inovací bývá, nakonec rozhodne především cena. Pokud bude příplatek za toto řešení znamenat mnoho tisíc navíc, zákazníci nad ním mávnou rukou. Pokud se ale cena udrží v rozumné míře, bude to bezesporu dobré lákadlo a mohlo by postupně probublat i do základních notebooků. 

Diskuze (6) Další článek: Podívejte se, jak robotický pes táhne třítunové letadlo

Témata článku: Hardware, Notebooky, Budoucnost, Windows, Intel, Nvidia, Asus, Klávesnice, Konstrukce, Řešení, Notebook, Full HD, Displej, Plocha, Computex, Pant, Výdrž


Určitě si přečtěte

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 110

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 47

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

Lék na oteplování planety: Dokázali bychom posunout Zemi dál od Slunce?

** Aktuální změny klimatu jsou marginální ve srovnání s tím, co čeká Zemi za pár miliard let. ** Slunce se začne v budoucnu rozpínat a zvyšovat svou zářivost. ** Dokázali bychom Zemi posunout dál od Slunce a zachránit ji?

Petr Kubala | 56

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

Testy čipů Ryzen 3000: AMD překonává Intel ve výkonu, přitom stojí méně

** Testy nových procesorů Ryzen 3000 od AMD jsou venku ** Výkon ve většině aplikací překonává konkurenci od Intelu ** AMD je přitom zároveň neuvěřitelně výhodné v poměru ceny i výkonu

Karel Javůrek | 173Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch