Notebooky | Budoucnost | Intel

Intel ukázal notebook budoucnosti. Má dva displeje i dva panty

Intel na veletrhu Computex prezentoval své čipy pro notebooky a související technologie, které umožní dělat notebooky ještě tenčí a s celodenní výdrží. Předvedl ale také vlastní koncept notebooku, který ukazuje, jak by mohly notebooky blízké budoucnosti vypadat. 

Displej před očima a druhý k tomu

Notebook má předsunutou klávesnici a prostor nad ní využívá pro umístění dalšího displeje. Takový princip už na hotovém notebooku předvádí Asus, ale Intel jde ještě dál. Umožňuje totiž i tento menší displej naklopit směrem k uživateli a hlavní displej tím dostat do výšky jeho očí.

Tohle dává z ergonomického hlediska smysl. Hlavní displej je ve vhodnější pozici, druhý displej pod ním má přitom smysl a užitečné využití najde. Tváří se jako druhý monitor ve Windows, na který se dá rozšířit plocha a můžete zde tedy snadno umístit například komunikátory, panel s náhledy obrázků při editaci fotografií atp. 

Prototyp notebooku Intelu je postavený na displeji klasických paramterů, tedy s rozlišením Full HD a úhlopříčkou 15,6". Spodní displej má rozlišení 1920×720 bodů, má tedy stejnou fyzickou i pixelovou šířku jako hlavní displej nad tím. Takovou pracovní plochu bez problémů obslouží i samotný procesor, do konceptu se ale zapojila i Nvidia a poskytla svou grafickou kartu série GTX 10xx. Stroj tak díky tomu zvládne i hry. 

O praktickém využití tohoto řešení není pochyb, druhý displej se vždycky hodí. Odsunutá klávesnice by nemusela být na škodu, pokud zůstane notebook dostatečně tenký a dlaně opřené o stůl nebudou příliš pod rovinou klávesnice. Touchpad je také vyřešen - sdílí plochu s numerickým blokem. A hlavně, oba displeje jsou dotykové.

Rozhodne konstrukce, výdrž a cena

Řešení má dvě hlavní úskalí – zaprvé řešení konstrukce, aby byly klouby dostatečně pevné. Bez kovových slitin se to neobejde, je také nutné vyřešit vhodnou aretaci v pracovních polohách. Druhou otázkou je, jak se druhý displej projeví na výdrži notebooku. Určitě si z kapacity akumulátoru něco ukrojí. Z těchto důvodů nebude řešení vhodné pro subtilní cestovní ultrabooky, ale mohlo by se ujmout i větších notebooků, které většinu času stráví na stole. 

Jak vypadá aktuální novinka Asusu s podobnou konstrukcí:

Ale jak už to u podobných inovací bývá, nakonec rozhodne především cena. Pokud bude příplatek za toto řešení znamenat mnoho tisíc navíc, zákazníci nad ním mávnou rukou. Pokud se ale cena udrží v rozumné míře, bude to bezesporu dobré lákadlo a mohlo by postupně probublat i do základních notebooků. 

Diskuze (6) Další článek: Podívejte se, jak robotický pes táhne třítunové letadlo

Témata článku: Notebooky, Hardware, Budoucnost, Windows, Asus, Intel, Nvidia, Klávesnice, Pant, Plocha, Řešení, Full HD, Notebook, Výdrž, Konstrukce, Computex, Displej


Určitě si přečtěte

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 49

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky