Intel | Procesory | Servery

Intel ukázal funkčnost PCI Express 5.0 s chystanými procesory Xeon

I když AMD už poměrně dlouho používá sběrnici PCI Express 4.0, Intel už na tento vlak rovněž pomalu nasedá a podporuje ho u 10. generace mobilních čipů Core s kódovým označením Tiger Lake. Intel ale nyní demonstroval funkční zapojení s další generací PCI Express 5.0, která oproti verzi PCI Express 4.0 přináší opět dvojnásobné zrychlení v rámci jedné linky.

Intel podporu PCI Express 5 prezentoval ve spolupráci se společností Synopsys, která vyvíjí vlastní řadič DesignWare pro PCI Express 5.0 s propustností 32 GT/s. Propojení bylo jako testovací prototyp provedeno se serverovými procesory Intel Sapphire Rapids (Xeon Scalable).

Procesory Intel Sapphire Rapids s podporou osmikanálového zapojení operačních pamětí DDR5 dorazí na trh až koncem roku 2021. Díky podpoře PCI Express 5.0 se dočkají serverové platformy od Intelu i možnosti připojení velmi rychlých úložišť, síťových adaptérů a dalších specializovaných karet a čipů, které dokáží z vyšší propustnosti sběrnice PCI Express těžit.

fhtfhhf.jpg

Řadič DesignWare od Synopsys je připraven pro 16/14nm, 10nm, 7nm i 6/5nm výrobu. Uvidíme, jak na tom s podporou PCI Express 5.0 bude nová generace serverových platforem od AMD, zatím se počítá až s rokem 2022.

Mohlo by vás zajímat

Intel prošel velkou proměnou značky:

Diskuze (3) Další článek: ELONOVINKY: Starty raket SpaceX se potýkají s všemožnými odklady

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,